Nowa platforma cyfrowa przekształca łańcuchy dostaw w sklepy B2B on-line o określonych funkcjach
Łańcuchy dostaw są nieodłączną częścią działania firmy. Zaawansowane platformy biznesowe oraz inicjatywy transformacji cyfrowych pomagają producentom w skuteczniejszym prowadzeniu interesów, umożliwiają wymianę gospodarczą i tworzą dodatkową wartość produktu. „Do kształtowania gospodarki cyfrowej w Europie wystarczyłoby istnienie 1 000 platform udostępniania z zarejestrowanymi 25 000 użytkowników na każdej z nich i ustanowienie niewielkich opłat za subskrypcję”, zauważa Wernher Behrendt, koordynator projektu NIMBLE.
Zdecentralizowana współpraca B2B
W ramach projektu NIMBLE powstała platforma B2B, na której mogą rejestrować się producenci z całej Europy, by publikować tam katalogi produktów i usług w postaci czytelnej dla maszyny i wyszukiwać odpowiednich partnerów w łańcuchu dostaw. Firmy mogą przekazywać złożone operacje logistyczne zewnętrznym dostawcom takich usług. Co ważne, klienci i sprzedający wchodzą w umowę, która gwarantuje im przeprowadzenie transakcji w określonych warunkach. Opracowana niedawno platforma przeszła testy i obecnie jest wykorzystywana przez przeszło 250 producentów mebli z Hiszpanii. Sfederowana architektura platformy gwarantuje, że dane pozostają w postaci zdecentralizowanej, co umożliwia współpracę i dzielenie informacji między kilkoma mniejszymi platformami, które mają szansę być lepiej przystosowane do potrzeb konkretnego rynku. „Interoperacyjność platformy ostatecznie umożliwi utworzenie żywego ekosystemu współpracujących ze sobą urządzeń internetu rzeczy, który w sfragmentowanym krajobrazie Europy jest niebywale potrzebny”, dodaje Behrendt.
Korzystanie z wartości, jaką daje dzielenie danych
Przemysł wytwórczy dopiero zaczyna korzystać z dobrodziejstw cyfryzacji. Platformy społecznościowe czerpią niemałe zyski z tego, co psycholog społeczny Shoshana Zuboff nazywa „nadwyżką behawioralną”, czyli zbierania wiedzy dotyczącej rynku przez wykorzystanie danych, które użytkownik generuje na platformie. Z kolei producenci mają świadomość wartości swoich procesów biznesowych. Dlatego niechętnie myślą o korzystaniu z potencjału „ekonomii wymiany” w kwestii związanej z udostępnianiem danych biznesowych. Platforma NIMBLE oferuje rozwiązania, gdzie rzeczywista wymiana danych może okazać się prawdziwym motorem dla biznesu. „Utworzyliśmy »prywatne kanały danych«, które każde przedsiębiorstwo może skonfigurować w obrębie umowy B2B i w ramach których kupujący może na przykład uzyskać dane dotyczące zapewnienia jakości odnośnie procesu wytwórczego dostawcy. Ponieważ kanał jest prywatny, platforma nie „wyprowadza” tajnych informacji przemysłowych, a może być wykorzystywana do pogłębiania zaufania między korzystającymi z niej stronami”, wyjaśnia Behrendt.
Rozwiązanie problemu zimnego startu
W zasadzie wszystkie platformy marketingowe B2B, które odniosły sukces, wydały miliony z kapitału ryzyka na „zakup” swojego pierwszego rynku. Dlatego początkowo musiały dysponować pewną masą krytyczną użytkowników, która ułatwiała rozbudowę platformy. I tu rodzi się pytanie, kto chciałby zainwestować początkową kwotę niezbędną do rozwiązania problemu zimnego startu, jeśli mniejsze, sfederowane platformy nie obiecują dużego i szybkiego zwrotu inwestycji, gdyż celem ich istnienia jest raczej tworzenie zysku średniego, rozłożonego i bardziej odpornego na zmianę warunków, który powstaje w zdrowym ekosystemie współpracy. „Szukanie rozwiązania problemu zimnego startu wymaga dogłębnego zrozumienia ekonomii technologii oraz świadomości politycznej tego, co byłoby korzystne dla cyfrowej przyszłości Europy. W przypadku czteroletniego projektu to naprawdę wysoko postawiona poprzeczka, ale uważamy, że pokonaliśmy już znaczną drogę w rozwoju w obu kierunkach”, stwierdza Behrendt. „Głównymi odbiorcami NIMBLE są potencjalni dostawcy usług typu platformowego, którzy dobrze rozumieją ten sektor. Platforma zapewni im wstępny system do rozpoczęcia pracy i pozwoli oszczędzić około 2–3 lat poświęcanych na rozwój podstawowej infrastruktury. To przekłada się na zmniejszenie wysiłku wkładanego w rozwój w wymiarze 25 do 50 osobolat. Teraz dostawcy usług typu platformowego będą potrzebować jedynie ludzi, którzy zorganizują pracę na platformie, zajmą się marketingiem i obsługą platformy w przyszłości. Ten model można powielić tysiąckrotnie w całej Europie: „Proszę z niego czerpać, dostosowywać go do własnych potrzeb i prowadzić w jego ramach własny rynek B2B”, podsumowuje Behrendt.
Słowa kluczowe
NIMBLE, platforma, klienci biznesowi (B2B), problem zimnego startu, sfederowana, interoperacyjność, wymiana danych, internet rzeczy