Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

The world´s first portable and smart digital microscope scanner for clinical and research use

Article Category

Article available in the following languages:

Łatwy w użyciu, przenośny skaner mikroskopowy na potrzeby telepatologii

Patologia to dziedzina nauk medycznych zajmująca się badaniem próbek pobranych z tkanek i płynów ustrojowych w celu diagnozowania chorób. Dzięki przenośnemu skanerowi mikroskopowemu twórcy projektu GRUNDIUM starają się rozwinąć ten proces i przybliżyć zastosowanie cyfrowej patologii w praktyce o kolejny krok.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Zdrowie icon Zdrowie

Patolodzy rutynowo wykorzystują konwencjonalny mikroskop, aby badać ogólną anatomię materiału tkankowego, jego wygląd oraz sygnaturę chemiczną komórek. W niektórych przypadkach, takich jak diagnostyka pod kątem nowotworów, mogą oni również wziąć pod uwagę markery genów lub wykorzystać przeciwciała, aby odkryć wzorzec ekspresji biomarkerów powiązanych z chorobą. Jednakże mała liczba patologów ogranicza skuteczność diagnostyki chorób powiązanej z patologią.

Opatentowana technologia dla przenośnego skanera mikroskopowego

Aby rozwiązać ten problem, naukowcy z finansowanego przez UE projektu GRUNDIUM zaproponowali technologię cyfrowej i zdalnej patologii. „Obecnie większość laboratoriów klinicznych nie dysponuje technologią niezbędną dla cyfrowej patologii i polega na podatnych na błędy metodach oraz dostępnej lokalnie wiedzy fachowej z zakresu patologii”, wyjaśnia koordynator projektu, Mika Kuisma. Alternatywą dla dostępnej obecnie drogiej i nieefektywnej diagnostyki mikroskopowej są zaprojektowane i zbudowane przez twórców projektu skanery mikroskopowe. Zespół projektu składa się z byłych liderów w dziedzinie innowacji z firm Nokia i Microsoft, którzy stworzyli przełomową technologię umożliwiającą skanowanie szkiełek i wspomaganie telepatologii. Oprócz wspomagania pracy zdalnej skaner mikroskopowy GRUNDIUM pasuje do każdego trybu pracy i pozwala uzyskać wysokiej jakości obrazy. Można go sparować z dowolnym urządzeniem z dostępem do internetu, zaś wygenerowane obrazy można szybko udostępnić online ekspertowi ds. patologii, aby uzyskać drugą opinię. Skaner wykorzystywany jest wraz z aplikacją internetową, która komunikuje się poprzez interfejs gwarantujący prywatność i bezpieczeństwo danych. Wtyczka obsługuje niemal każdy protokół służący do przekazywania przesyłanych strumieniowo lub eksportowanych obrazów. Co ważne, korzystanie ze skanera mikroskopowego GRUNDIUM jest łatwe i wymaga zaledwie 15-minutowego przeszkolenia. Skanowanie szkiełek przebiega szybko, co umożliwia jednoczesne wysokoprzepustowe przetwarzanie wielu próbek. Jest to szczególnie odpowiednie dla zastosowań, w których wyniki są potrzebne szybko, nawet w czasie rzeczywistym, na przykład w środowisku klinicznym, w którym konieczne jest postawienie diagnozy w trakcie operacji.

Skaner GRUNDIUM: przyszłość cyfrowej patologii

Ważną cechą technologii GRUNDIUM jest to, że może ona wspomagać diagnostykę opartą na sztucznej inteligencji (SI). Jak opisuje Kuisma: „SI może wykonywać nużącą część pracy, na przykład liczyć jądra komórkowe lub wyłapywać nieprawidłowości w dziesiątkach szkiełek, tak by ekspert mógł przeglądać wyłącznie ważne obrazy”. Skaner GRUNDIUM oferuje niezawodność, ostrość obrazu oraz łatwość użytkowania wymagane dla takich zastosowań SI. Wizja partnerów zakłada pomoc w zapewnieniu wszystkim ludziom na świecie lepszej opieki zdrowotnej poprzez dostęp do profesjonalnej diagnostyki. Cyfrowa patologia – przekształcanie fizycznych próbek w cyfrowe szkiełka – umożliwia specjalistom medycznym skuteczniejsze działanie i obsługę większej liczby pacjentów w trybie zdalnym. To przyszłość diagnostyki chorób. We współpracy z uczelnią Harvard Medical School oraz szpitalem Massachusetts General Hospital w Stanach Zjednoczonych twórcy projektu GRUNDIUM uczestniczą w badaniach nad patologią molekularną prowadzonych w Bostonie. Biorą też udział w projekcie w Ugandzie, aby pomóc przeszkolić lokalnych patologów. Co więcej, Instytut Karolinska wykorzystuje skaner mikroskopowy GRUNDIUM w projekcie zdalnych badań przesiewowych pod kątem raka szyjki macicy, prowadzonych w Kenii. Projekt GRUNDIUM współpracuje z innymi firmami z łańcucha dostaw i opracowuje pełne rozwiązania dla różnych potrzeb. Współpraca z jedną z największych na świecie firm zajmujących się zdrowiem zwierząt doprowadziła do opracowania w pełni zautomatyzowanych testów, które można przeprowadzać na miejscu w klinikach weterynaryjnych.

Słowa kluczowe

GRUNDIUM, skaner mikroskopowy, cyfrowa patologia, przenośny, SI, telepatologia, sztuczna inteligencja

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania