CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2023-04-17

Article available in the following languages:

Ekologiczna energia dla odizolowanych obszarów dzięki technologii wodorowej

Zespół projektu finansowanego ze środków UE wdrożył oparty na wodorze system przechowywania energii w oddalonej miejscowości Agkistro w północnej Grecji.

Energia icon Energia

Wiele wysp i innych oddalonych obszarów świata nie ma połączenia z krajowymi sieciami energetycznymi. Z braku niezawodnej i niedrogiej energii elektrycznej wykorzystuje się tam zespoły prądnicowe z silnikiem wysokoprężnym lub lokalne odnawialne źródła energii, takie jak słońce czy wiatr. Mimo że energia słoneczna i wiatrowa stanowią ekologiczne alternatywy, są one zmienne, zaś ilość wytwarzanej energii jest często niższa niż zapotrzebowanie. Obiecującym rozwiązaniem tego problemu jest przechowywanie energii w dużej ilości, w czym może znacząco pomóc wykorzystanie wodoru. Nie tylko można go wytwarzać z energii odnawialnej, ale też, w odróżnieniu od energii elektrycznej, przechowywać w dużych ilościach i przez długi czas. Chcąc wykazać wykonalność koncepcji przechowywania energii w oparciu o wodór na odizolowanych obszarach korzystających z mikrosieci energetycznych, twórcy finansowanego ze środków UE projektu REMOTE zainstalowali taki system w Agkistro, niewielkiej miejscowości w regionie Serres. Sprzęt składa się z wodorowego systemu konwersji energii w energię. System obejmuje elektrolizer, który przekształca energię elektryczną w wodór (energia w gaz) oraz układ ogniw paliwowych, który przekształca wodór przechowywany w dużych ilościach z powrotem w energię elektryczną (gaz w energię).

Zasilanie jednostki przetwarzającej produkty rolne

System przechowywania energii w oparciu o wodór umożliwi zasilenie lokalnej jednostki przetwarzającej produkty rolne. Grecka firma zajmująca się energią odnawialną wykorzysta część energii wygenerowanej przez swoją pobliską elektrownię wodną do wytwarzania wodoru. Następnie wodór ten będzie przechowywany i wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej, gdy zajdzie taka potrzeba. „[Partner projektu,] firma ENGIE EPS prowadzi pionierskie prace nad wodorem od 2005 roku. Jest też liderem w zakresie przechowywania energii w akumulatorach i mikrosieci od 2012 roku”, tłumaczy dyrektor generalny ENGIE EPS, Carlalberto Guglielminotti w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie internetowej firmy. „Po ukończeniu budowy zakładu w Agkistro opracowana przez nas technologia wodorowa ma potwierdzone działanie na 4 kontynentach jako jedyna opcja umożliwiająca uczynienie mikrosieci w 100% ekologicznym rozwiązaniem. Jeśli chodzi o przyszłość, pracujemy nad możliwościami na skalę przemysłową, jako że zajmujemy się integracją systemów i zapewnianiem technologii. Wykorzystujemy naszą opatentowaną platformę technologiczną i niezrównane doświadczenie w pracy z wodorem i przechowywaniem energii w odniesieniu do naszej linii produktów Industrial Solutions”. Agkistro to jedno z czterech stanowisk demonstracyjnych wybranych przez zespół projektu REMOTE. Pozostałe trzy to archipelag Froan w Norwegii (kolejna odizolowana mikrosieć) oraz odległe miejscowości Ginostra i Ambornetti na południu i północy Włoch (odpowiednio), które nie są podłączone do sieci energetycznej. W tych czterech miejscach trwają testy połączenia różnych źródeł odnawialnej energii w różniących się od siebie klimatach Europy Południowej i Skandynawii. Celem jest niemal całkowite zastąpienie paliw kopalnych we wszystkich lokalizacjach. Projekt REMOTE (Remote area Energy supply with Multiple Options for integrated hydrogen-based TEchnologies) zyskał nagrodę dla najlepszego projektu dotyczącego energii odnawialnej w kategorii Innowacja podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Energii 2020, który miał miejsce w tym roku. Realizacja czteroletniego projektu zakończy się w grudniu 2021 roku. Więcej informacji: strona projektu REMOTE

Słowa kluczowe

REMOTE, wodór, energia, przechowywanie

Powiązane artykuły