Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
BATTERY 2030+ At the heart of a connected green society

Article Category

Article available in the following languages:

Plan działania w zakresie badań naukowych na rzecz akumulatorów przyszłości, czyli wsparcie dla osiągnięcia neutralności klimatycznej w Europie

Kluczową rolę w budowaniu bardziej neutralnego dla klimatu społeczeństwa w Europie odegrają akumulatory. Jednak najpierw należy zagwarantować, by mogły nie tylko magazynować więcej energii, ale także działać dłużej, bezpieczniej i bardziej ekologicznie niż obecnie wykorzystywane baterie.

Europejski Zielony Ład(odnośnik otworzy się w nowym oknie) przewiduje, że do 2050 roku Europa stanie się kontynentem neutralnym dla klimatu. Jednym z rozwiązań, które ma umożliwić osiągnięcie tego ambitnego celu, są technologie magazynowania energii w akumulatorach. Jednak jeśli Unia Europejska chce zwiększyć swoją konkurencyjność na globalnym rynku i tworzyć nowe miejsca pracy, musi postawić na wysokiej jakości badania naukowe ukierunkowane na realizację długoterminowej wizji związanej z produkcją innowacyjnych ogniw akumulatorów. Rozwój działalności badawczej pozwoli opracowywać zrównoważone i wysoce wydajne akumulatory dla potrzeb przemysłu i społeczeństwa.

Innowacyjne badania naukowe nad akumulatorami w Europie

Finansowany przez UE projekt BATTERY 2030 powstał w jednym celu: zapewnienia Europie dostępu do ekologicznych technologii magazynowania energii w formie akumulatorów. Zespół projektu opracował długoterminowy plan działania(odnośnik otworzy się w nowym oknie), zawierający priorytety badawcze na najbliższe 10 lat, które pozwolą naukowcom zaprojektować zrównoważone akumulatory przyszłości. Plan opisuje główne przeszkody na drodze do realizacji tego celu, a także wymienia inteligentne funkcje, jakie powinny posiadać akumulatory, aby można było je uznać za bezpieczne, opłacalne, skalowalne, trwałe i niezawodne oraz posiadające dużą żywotność. Dokument określa trzy główne tematy badawcze oraz sześć obszarów badawczych jako wskazówki w zakresie kierunków badań, które są niezbędne do tego, aby opracować innowacyjne akumulatory i stworzyć nowe narzędzia umożliwiające ich rozwijanie i udoskonalanie. „Z tego co wiemy, żadne podobne inicjatywy prowadzone w sektorze akumulatorów nie opierają się na długoterminowej wizji zakładającej tzw. neutralność chemiczną i transformację produkcji, której realizacja przyczyni się do rozwoju istniejących i przyszłych koncepcji akumulatorów w taki sposób, by nowe baterie były ultrawydajne i inteligentne”, wyjaśnia Kristina Edström, koordynatorka projektu. „Nasz plan działania wspomina o potrzebie uwzględniania, od samego początku prac, zagadnień przekrojowych, takich jak zdolności produkcyjne i zdolność do recyklingu”. Jest to nowy sposób myślenia o rozwoju badań naukowych i innowacji w dziedzinie akumulatorów.

Współpraca z europejskimi partnerami

Aby opracować ten strategiczny dokument i zapewnić sobie kompleksowe wsparcie, partnerzy projektu uruchomili proces pisemnych konsultacji, którego celem było zebranie informacji od różnych przedstawicieli środowiska naukowego i sektora akumulatorów. Zorganizowali także kilka warsztatów z udziałem różnych zainteresowanych osób i podmiotów. Plan działania został zaprezentowany i omówiony na dużej konferencji branżowej zorganizowanej w Brukseli w listopadzie 2019 roku, która przyciągnęła ponad 220 uczestników ze świata badań naukowych i przemysłu. Plan działania był także głównym tematem specjalnej internetowej konferencji, która odbyła się w maju 2020 roku z udziałem ponad 1 000 zarejestrowanych uczestników. Zespół BATTERY 2030+(odnośnik otworzy się w nowym oknie), następcy projektu, rozpocznie teraz prace nad realizacją celów wytyczonych w planie działania. W planie działania zespół projektu BATTERY 2030 zaproponował zadania z zakresu badań naukowych i innowacji, np. przygotowanie projektu akumulatora o maksymalnej żywotności, które powinny zostać zrealizowane w ciągu najbliższych 10 lat, aby osiągnąć wszystkie wytyczone cele. „Dzięki realizacji projektu BATTERY 2030 mogliśmy zgromadzić nową wiedzę dla sektora akumulatorów i podpowiedzieć technologie, które umożliwią Europie produkcję trwałych, ultrawydajnych baterii przy użyciu jak najmniejszej ilości rzadkich minerałów i z minimalnym śladem węglowym”, podsumowuje Edström. „Takie akumulatory będą dostosowane do wymogów istniejących rynków, jak transport drogowy czy stacjonarne magazynowanie energii, oraz branż przyszłości, np. robotyki, przemysłu lotniczego i kosmicznego, wyrobów medycznych i internetu rzeczy”.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania