European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Institutions for Resilient Groundwater Dependent Rural Economies

Article Category

Article available in the following languages:

Wspólne działanie mające na celu zatrzymanie nadmiernej eksploatacji wód gruntowych i poprawę sytuacji ekonomicznej na terenach wiejskich

Wody gruntowe mają krytyczne znaczenie dla bezpieczeństwa wodnego i żywnościowego, a także dla rozwoju ekonomicznego obszarów wiejskich na całym świecie. Poziom zużycia tych wód może jednak doprowadzić do wyczerpania ich zasobów. W realizowanej przy wsparciu działania „Maria Skłodowska-Curie” inicjatywie zbadano, jak społeczności wiejskie mogą sprawować kontrolę nad poborem wód gruntowych i rozdzielać zasoby wodne w sprawiedliwy, wydajny i skuteczny pod względem środowiskowym sposób.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Choć nadmierna eksploatacja wód gruntowych musi zostać pilnie powstrzymana, nie ma porozumienia co do sposobu realizacji tego celu. „Istotnym wyzwaniem jest lepsze zintegrowanie celów związanych z rozwojem rolnictwa z założeniami dotyczącymi zrównoważonego zarządzania wodami gruntowymi”, mówi Josselin Rouillard, stypendysta działania „Maria Skłodowska-Curie”, który pracuje nad finansowanym przez UE projektem RURECO. „Środowisko rolnicze musi być zdolne do radzenia sobie ze zmiennymi poziomami dostępnej wody przy jednoczesnym zachowaniu konkurencyjności, innowacyjności i dynamiki gospodarki wiejskiej”.

Wspólne działanie w celu zarządzania wspólnym dobrem

W tym kontekście zespół odpowiedzialny za projekt RURECO zbadał, jak można zainicjować trwałe wspólne działanie w zakresie zarządzania użyciem wody do celów rolniczych, którego celem ma być zapewnienie bezpiecznej i zrównoważonej przyszłości. Badanie skupiło się na dwóch kwestiach. Oto, co Rouillard i koordynator projektu, Jean-Daniel Rinaudo, mówią o pierwszym aspekcie badania: „Pokazaliśmy, w jaki sposób instytucje hybrydowe (w których przedstawiciele państwa współpracują z użytkownikami) mogą zarządzać wodami gruntowymi, szczególnie w sytuacjach, gdy celem nie jest wyłącznie zapobieżenie ich wyczerpaniu, ale też ochrona środowiska”. Wyniki szczegółowego badania instytucji hybrydowych ustanowionych we Francji w celu zarządzania rozdziałem wody zawiera artykuł opublikowany w czasopiśmie „Agricultural Water Management”. „Podobną analizę przeprowadziliśmy podczas wizyt badawczych w krajach, które są pionierami w zakresie wdrażania zasad rozdziału wody opracowanych przez stowarzyszenia podmiotów używających wody do celów rolniczych, czyli w Australii, Nowej Zelandii, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych (Kalifornii)”. Drugi aspekt dotyczył opracowania metody publicznego przygotowywania prognoz, co ma służyć zwiększeniu świadomości problemu wśród podmiotów używających wód gruntowych do irygacji oraz wspomóc zainicjowanie wspólnych działań mających na celu zatrzymanie nadmiernej eksploatacji tych wód. „Polegamy na użyciu scenariuszy opisujących możliwe zmiany poziomu zasobów wody i ich przyszłego wykorzystania, opartych na różnych założeniach dotyczących zarządzania tymi zasobami”, wyjaśniają Rouillard i Rinaudo. Badacze zastosowali różne metody jakościowe, w tym ankiety i wywiady, a także warsztaty i metody prognostyczne. Podczas warsztatów polegających na wspólnym opracowywaniu prognoz rozpatrzono dwa kontrastujące studia przypadków. W spotkaniach udział wzięły łącznie 72 podmioty, w tym rolnicy, władze lokalne, organy regulacyjne, przedstawiciele przemysłu i organizacje pozarządowe.

Nauka i wiedza

W ramach prac nad projektem i zgłębiania wiedzy fachowej Rouillard wziął udział w serii wymian naukowych, wizyt badawczych i wspólnie realizowanych zadań. W grudniu 2019 roku Rouillard i Rinaudo, wspólnie z Environmental Defense Fund (amerykańska organizacja pozarządowa), zorganizowali warsztaty w San Francisco dotyczące ilościowego zarządzania wodami gruntowymi. Do obszernej listy publikacji obejmującej recenzowane artykuły, książki i rozdziały książek Rouillard dołączył wpis na blogu „California WaterBlog” zatytułowany „Groundwater and agriculture: a comparison of managing scarcity and droughts in France and California” („Wody gruntowe i rolnictwo: porównanie zarządzania przy niedoborach wody i suszy we Francji i Kalifornii”). Oprócz badań i wkładu naukowego obaj badacze docenili możliwość współpracy w środowisku międzynarodowym, jaką dał im projekt RURECO. Podkreślają też duże zaangażowanie zainteresowanych stron, zarówno organów regulacyjnych, jak i specjalistów, organizacji pozarządowych i rolników, niezależne od tego, czy pochodzili oni z Europy, Stanów Zjednoczonych, Australii czy Nowej Zelandii. Rouillard, obecnie badacz w niemieckim ośrodku analitycznym Ecologic Institut, zamierza kontynuować wysiłki na rzecz wzmocnienia międzynarodowej współpracy w kwestiach związanych z wodą. Chce także wspierać swoją wiedzą decydentów zasiadających w instytucjach europejskich.

Słowa kluczowe

RURECO, woda, wody gruntowe, wspólne działanie, woda do celów rolniczych, rolnictwo, gospodarka wiejska, metoda prognostyczna

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania