European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Cancer: Activating Technology for Connected Health

Article Category

Article available in the following languages:

Jak technologia mierząca aktywność fizyczną może pomóc w rehabilitacji onkologicznej

Celem zespołu projektu CATCH było rozpoznanie i ulepszenie rozwiązań technologicznych przeznaczonych do rehabilitacji pacjentów, którzy przeszli nowotwór.

Zdrowie icon Zdrowie

Rak to druga najczęstsza przyczyna śmierci i niepełnosprawności w Europie, a co roku diagnozowanych jest ponad 3,7 miliona nowych przypadków. Zespół finansowanego ze środków UE projektu CATCH ustalił, w jaki sposób można poprawić rehabilitację fizyczną tej grupy pacjentów. „W przeszłości leczenie raka skupiało się jedynie na ratowaniu życia”, mówi Brian Caulfield, koordynator projektu. „Dziś terapia niektórych rodzajów nowotworu jest tak skuteczna, że musimy zacząć skupiać się na życiu po zakończeniu leczenia”.

Zmęczenie fizyczne

Rehabilitacja onkologiczna to rozwijająca się dziedzina, która pomaga pacjentom zmagającym się z przewlekłymi problemami psychofizycznymi wynikającymi z choroby nowotworowej i przebytego leczenia. „W przeciwieństwie do sportowca z zerwanym ścięgnem, którego reszta organizmu funkcjonuje prawidłowo, pacjenci onkologiczni borykają się z problemami związanymi ze zmęczeniem fizycznym i psychicznym, dlatego musimy opracować innowacyjne sposoby, które pomogą ulżyć im w cierpieniu”, wyjaśnia Caulfield, dyrektor centrum analizy danych SFI Insight Centre for Data Analytics działającego przy irlandzkiej uczelni wyższej University College Dublin. Jak informuje naukowiec, zespół projektu CATCH skupiał się na trzech rodzajach technologii, które mogłyby znaleźć zastosowanie w rehabilitacji onkologicznej: aplikacjach na telefony komórkowe pomagających w utrzymywaniu aktywności fizycznej, urządzeniach do elektrostymulacji nerwowo-mięśniowej i ubieralnych urządzeniach mierzących aktywność fizyczną. Personalizacja okazała się mieć kluczowe znaczenie. Aplikacje na smartfony stanowią rozwiązanie uniwersalne, dlatego nie uwzględniają indywidualnych warunków fizycznych i ograniczeń pacjenta. Możliwość dostosowania tej technologii do konkretnej osoby zwiększa prawdopodobieństwo jej wykorzystania w rehabilitacji.

Elektrostymulacja

Konsorcjum, w którego skład weszło sześć instytucji badawczych z Danii, Hiszpanii i Irlandii, przeprowadziło ponadto badania nad wykorzystaniem przenośnego urządzenia do elektrostymulacji nerwowo-mięśniowej w celu wspierania rekonwalescencji. „Zaprojektowaliśmy personalizowany plan rehabilitacji, który pozwolił nam wprowadzić program ćwiczeń opartych na elektrostymulacji. Nasze rozwiązanie uwzględnia stan danego pacjenta i jego możliwości postępu”, dodaje Caulfield. Dzięki temu urządzenie spotkało się z uznaniem użytkowników, których wyniki uległy poprawie. Zespół ocenił ponadto wykorzystywanie ubieranego na rękę czujnika ruchu w rehabilitacji pacjentów po operacji, który umożliwia interakcję z awatarem w aplikacji mobilnej. Rozwiązanie w czasie rzeczywistym dostarcza informacji zwrotnych na temat sprawności użytkownika, a także udziela wsparcia, rejestruje postęp i udostępnia filmy instruktażowe. Jedną z kluczowych cech urządzenia jest funkcja monitorowania odczuwanego bólu, która umożliwia przesyłanie wiadomości lekarzowi prowadzącemu. Wyniki projektu już przyczyniły się do zmian w przestrzeni komercyjnej. „Jednym z naszych partnerów przemysłowych jest Salumedia Labs, hiszpańska firma badawcza zajmująca się zdrowiem cyfrowym. Wiele wniosków i rezultatów tego programu badawczego wpłynęło na oferowane przez nich usługi. Ponadto firma zatrudniła kilkoro absolwentów pracujących przy projekcie CATCH, co stanowi kolejne podejście do transferu technologii za pośrednictwem pozyskiwania nowych talentów”, mówi Caulfield.

Nowe metody leczenia

Prace w ramach projektu realizowano dzięki wsparciu działania „Maria Skłodowska-Curie”. „Dzięki temu ośmiu studentów mogło zdobyć tytuł doktora i rozpocząć swoją karierę naukową. Każdy z nich potwierdziłby, że było to bardzo cenne interdyscyplinarne doświadczenie edukacyjne”, zauważa Caulfield. „Z kolei naszym partnerom projekt dał możliwość rozwinięcia swoich możliwości badawczych, a klinicystom i pacjentom przybliżył nowe technologie i metody leczenia”.

Słowa kluczowe

CATCH, nowotwór, rehabilitacja, leczenia, fizyczne, ćwiczenie, Salumedia, nerwowo-mięśniowy, elektryczna, stymulacja, technologia

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania