Skip to main content

Woodoo Augmented Wood - transforming wood into construction material strong as concrete and translucent as amber

Article Category

Article available in the folowing languages:

Półprzezroczyste i czułe na dotyk drewno rewolucjonizuje budownictwo

Drewno rzadko kiedy kojarzy nam się z zaawansowaną elektroniką, transportem i elementami konstrukcyjnymi budynków. Wszystko to zmienia się dzięki połączeniu natury z nanotechnologią, które przekształca naturalne drewno w półprzezroczystą, czułą na dotyk powierzchnię o wytrzymałości porównywalnej z metalem.

Technologie przemysłowe

W 2018 roku sektor budynków i budownictwa odpowiedzialny był za 39 % emisji dwutlenku węgla związanych z energetyką i procesami. Sama światowa produkcja cementu stanowi trzecie co do wielkości, po paliwach kopalnych i zmianach w użytkowaniu gruntów, źródło emisji dwutlenku węgla spowodowanej działalnością człowieka. Materiały pochodzenia biologicznego oferują obiecującą możliwość wywarcia znaczącego, pozytywnego wpływu na nasze środowisko. Timothée Boitouzet, dyrektor generalny i założyciel Woodoo, francuskiego przedsiębiorstwa z sektora MŚP oraz koordynator finansowanego ze środków UE projektu Woodoo, uczynił to celem swojego życia. Łącząc studia architektoniczne w Japonii z badaniami nad chemią, fizyką i biologią molekularną drewna na Uniwersytecie Harvarda i MIT, Boitouzet założył w 2017 roku firmę Woodoo. Oferowane przez firmę produkty wykorzystują nanotechnologię celulozową, aby dostarczyć nam pionierskich, wytrzymałych, odpornych na warunki atmosferyczne i ogień materiałów drewnianych, które są półprzezroczyste niczym bursztyn. Zespół firmy Woodoo umocnił swoją pozycję na rynku dzięki dwóm nowym produktom, zwiększeniu skali produkcji i działalności, zgłoszeniu patentów i nawiązaniu współpracy ze światowej klasy konstruktorami samochodów.

„Bio-transfuzja”

Drewno zazwyczaj składa się w około 25 % z ligniny, naturalnego polimeru, który działa jak spoiwo łączące ściany komórkowe drewna, tworząc naturalny kompozyt. Ten drugi po celulozie najliczniej występujący w drewnie składnik pełni ważne funkcje w żywych roślinach, ale w ściętym drewnie jest podatny na działanie promieni ultrafioletowych, gnicie i działalność owadów. „Firma Woodoo w selektywny sposób ekstrahuje ligninę i zastępuje ją specjalistycznymi polimerami. Nowe materiały charakteryzują się niespotykaną wytrzymałością mechaniczną, trwałością, odpornością na ogień i właściwościami optycznymi”, wyjaśnia Boitouzet. „Zastępujące wysoce emisyjne materiały budowlane biomateriały opracowane przez Woodoo będą 17 razy mniej energochłonne niż szkło, 130 razy mniej niż stal i 475 razy mniej niż aluminium”.

Płuca Ziemi dają życie eleganckim bioproduktom

Podczas gdy tradycyjne materiały budowlane w znacznym stopniu przyczyniają się do emisji zanieczyszczeń do atmosfery, lasy są największym magazynem węgla po naszych oceanach. Pochłaniają one i magazynują około 30 % emisji dwutlenku węgla wynikających ze spalania paliw kopalnych i działalności przemysłowej. Uprawa lasów ma korzystny wpływ na naszą planetę. Firma Woodoo wykorzystuje lokalne materiały drzewne, w tym niskogatunkowe gatunki drewna (buk, brzoza, sosna i osika), wszystkie pozyskiwane z zagospodarowanych w sposób zrównoważony lasów UE, znajdujących się w promieniu 300 kilometrów od zakładu produkcyjnego. Woodoo to niedroga alternatywa dla wysokogatunkowego drewna o wytrzymałości porównywalnej z betonem, szkłem czy stalą. Zaawansowane technologicznie funkcje wyświetlaczy i paneli z półprzezroczystego drewna zmienią sposób wyświetlania i wykorzystywania informacji w salach konferencyjnych, centrach handlowych, na lotniskach i dworcach kolejowych na całym świecie. Eleganckie, czułe na dotyk, półprzezroczyste, inteligentne powierzchnie drewniane do stosowania w samochodach i elektronice poprawią wrażenia z użytkowania, jednocześnie zmniejszając ślad węglowy.

Milowy krok w projektowaniu materiałów – w błyskawicznym tempie

Boitouzet podsumowuje: „Zwykle na rozwinięcie technologii materiałowych i znalezienie niszy rynkowej potrzeba prawie dekady. Nam udało się dokonać tego w ciągu niespełna 3 lat, w dużej mierze dzięki projektowi Woodoo. Woodoo rewolucjonizuje postrzeganie i wykorzystywanie drewna. Dzięki technologii, prymitywny materiał będący antytezą innowacji i futurystycznego wzornictwa przekształcany jest w zaawansowane technologicznie rozwiązania, które jednocześnie odpowiadają na najpilniejsze problemy naszych czasów”. Firma zdobyła ponad 35 wysoce pożądanych nagród w dziedzinie technologii i innowacji. Stale rozszerzana oferta ekonomicznych, zaawansowanych technologicznie produktów biopochodnych już wkrótce zagości w naszym życiu dzięki czułemu na dotyk drewnu.

Słowa kluczowe

Woodoo, drewno, biopochodne, czułe na dotyk, budownictwo, lignina, nanotechnologia, motoryzacja, elektronika, cement

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania