Skip to main content

Article Category

Wiadomości

Article available in the folowing languages:

Nowoczesny bezemisyjny samolot regionalny sposobem na ekologiczny, cichy i szybki transport

Unijny zespół badaczy pracuje nad napędzanym wodorem 19-osobowym samolotem, który pozwoli na zwiększenie liczby połączeń pomiędzy małymi miastami, a także usprawni transport pomiędzy niewielkimi lotniskami i dużymi węzłami komunikacyjnymi.

Transport i mobilność
Zmiana klimatu i środowisko
Energia

Słoweński producent lekkich samolotów Pipistrel zaproponował nową koncepcję samolotu, na którym może oprzeć się zrównoważone i tanie lotnictwo w Europie. Firma pracuje nad nowoczesnym 19-osobowym samolotem regionalnym napędzanym wodorem, który chce wprowadzić do eksploatacji już w 2030 roku. Samolot – nazwany przez twórców Miniliner – powstaje dzięki wsparciu finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu UNIFIER19. W celu jego realizacji firma Pipistrel, która pełni rolę koordynatora, połączyła siły z partnerami akademickimi – Politechniką Mediolańską i Uniwersytetem Technicznym w Delfcie. Celem projektu UNIFIER19 jest zaoferowanie połączeń pomiędzy mniejszymi lotniskami oraz skomunikowanie ich z większymi węzłami w oparciu o sieć niewielkich lotnisk i lokalnych portów lotniczych rozsianych po obszarze całej Europy, która dotychczas pozostaje w dużej mierze niewykorzystana. Nowy bezemisyjny samolot czeka trudne zadanie, jakim jest znaczące obniżenie kosztów użytkowania w porównaniu z obecnie wykorzystywanymi samolotami przewożącymi do 20 pasażerów przy jednoczesnym zadbaniu o ekologię, redukcję hałasu i szybkość transportu. „Obecne samoloty wykorzystywane w tym segmencie to często konstrukcje sprzed 40 lat napędzane głośnymi, spalającymi paliwa kopalne i wymagającymi częstych prac konserwacyjnych silnikami turbośmigłowymi”, czytamy na stronie internetowej firmy Pipistrel. Producent wyjaśnia: „Samoloty z serii Miniliner firmy Pipistrel pozwalają na obniżenie bezpośrednich kosztów eksploatacji o 30–40 % na miejsce w stosunku do współczesnych rozwiązań, nawet pomimo wprowadzenia nowego bezemisyjnego rozwiązania napędowego, systemu monitorowania emisji w czasie rzeczywistym i zaawansowanych technologii automatyzacji awioniki”.

Lepsza komunikacja regionalna

Miniliner pozwoli na usprawnienie komunikacji w obszarach dotychczas pomijanych przez branżę lotniczą dzięki obsłudze krótkich lotów między niewielkimi miastami oddalonymi od siebie o 200 do 1 000 kilometrów. Poza usługami międzymiastowymi nowe samoloty będą pełniły również rolę dowozową, transportując pasażerów pomiędzy małymi lotniskami i głównymi węzłami. Miniliner będzie w stanie startować i lądować na pasach startowych krótszych niż 1 kilometr, w tym na niewielkich lotniskach polowych – nie wymaga bowiem asfaltowego pasa startowego. Loty międzymiastowe i dowozowe stanowią kluczowy element wizji zespołu projektowego, który chce doprowadzić do powstania znacznie lepiej skomunikowanej siatki połączeń dzięki lepszym i bardziej zrównoważonym regionalnym przewozom lotniczym.

Konstrukcja samolotu

Zespół projektowy zajmuje się obecnie krytyczną oceną trzech zróżnicowanych konstrukcji nowego samolotu. Poszczególne projekty różni od siebie konfiguracja silników, kształt ogona oraz wykorzystanie układu kaczki (z przypominającym niewielkie skrzydła sterem wysokości umieszczonym przed głównym skrzydłem) – sam kadłub i kompozytowe skrzydło pozostają jednak niezmienne. Jak twierdzą przedstawiciele firmy Pipistrel, zaawansowane systemy napędowe oparte na wodorze spełniają „nienegocjowalne wymagania dotyczące bezemisyjności, a także cichej pracy i bezpieczeństwa”. Jak czytamy w artykule opublikowanym na portalu internetowym „FlightGlobal”, wodorowe ogniwa paliwowe pozwolą na realizację większości startów. Dodatkowo samolot zostanie wyposażony w akumulator wspomagający starty z krótkich pasów startowych, co pozwoli na skrócenie drogi startowej do 800 metrów. Według autorów artykułu, takie rozwiązanie „zapewni możliwość korzystania z 80 % lotnisk na terenie Europy”. Jedno tankowanie do pełna ciekłym wodorem pozwoli Minilinerowi pokonać dystans wynoszący około1 852 kilometry. „Samolot będzie w stanie wykonać trzy pełne loty tam i z powrotem, zanim będzie konieczne uzupełnienie paliwa wodorowego”, zauważa dyrektor techniczny firmy Pipistrel, Tine Tomažič, w tym samym artykule. Wprowadzając na rynek nowy model samolotu, zespół projektu UNIFIER19 (Community Friendly Miniliner) ma na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i tlenku azotu oraz hałasu o co najmniej 20 % w porównaniu z 19-osobowym samolotem wprowadzonym do eksploatacji w 2014 roku. Wizją zespołu projektowego jest zaoferowanie Europejczykom i Europejkom wyjątkowego rozwiązania – samolotu użytkowanego w tak przystępny sposób jak obecnie autobus. Więcej informacji: strona projektu UNIFIER19

Słowa kluczowe

UNIFIER19, samolot, wodór, bezemisyjny, transport, regionalny

Powiązane artykuły