European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-04-19

Article available in the following languages:

Lata jak ptak, siada jak ptak… ale to robot

W ramach finansowanego ze środków Unii Europejskiej projektu powstają wyposażone w szpony roboty inspirowane ptakami, które mogą latać i lądować na obiektach o niewielkiej powierzchni. Opublikowany niedawno film prezentuje niezwykle inspirujące osiągnięcia zespołu.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Natura niemal od zawsze była dla ludzi źródłem inspiracji i rozwiązań problemów oraz wyzwań technologicznych. Nie powinno zatem dziwić to, że w celu rozwiązania problemu lotu naukowcy zaczęli bliżej przyglądać się najlepszym lotnikom zaprojektowanym przez naturę. Mowa tutaj o naukowcach i badaczach z Uniwersytetu w hiszpańskiej Sewilli, którzy, czerpiąc inspiracje ze świata ptaków, budują roboty, które potrafią latać, lądować i siadać niczym prawdziwe zwierzęta. Współfinansowany ze środków Unii Europejskiej projekt wspierający ich wysiłki nosi stosunkowo trafną nazwę GRIFFIN, przywodzącą na myśl gryfa – mitycznego stwora z orlą głową i skrzydłami oraz ciałem lwa. Badacze skupieni wokół projektu GRIFFIN wykorzystują różnorodne metody, narzędzia i technologie w celu stworzenia zrobotyzowanych ptaków wyposażonych w zręczne manipulatory w postaci szponów, pozwalających im na chwytanie przedmiotów, a także umożliwiających lądowanie i siadanie na obiektach. Jak czytamy na stronie internetowej projektu GRIFFIN, „roboty będą w stanie latać w sposób zmniejszający do minimum zużycie energii, siadać na zakrzywionych powierzchniach i zręcznie manipulować przedmiotami”. „Zręczna manipulacja będzie możliwa w trybie, w którym robot będzie utrzymywał stały kontakt z powierzchnią słupa lub rury, korzystając w tym celu z jednej z kończyn, podczas gdy inne posłużą do pracy – takie rozwiązanie pomoże nam w obejściu problemów związanych z manipulacją w swobodnym locie występujących w innych latających manipulatorach dostępnych na rynku”, wyjaśniają badacze.

Osiągnięcia minionego roku

Opublikowany niedawno film prezentuje dokonania zespołu z Sewilli. Wśród osiągnięć przedstawionych w nowym materiale możemy obejrzeć między innymi symulację robotycznego ptaka w stylu gry komputerowej, a także testy skrzydeł robota w tunelu aerodynamicznym. W materiale widzimy również demonstrację bioinspirowanych elastycznych skrzydeł oraz zbliżonego do naturalnego ruchu machania, a także ruchy wykonywane przez składane skrzydła, które wiernie odzwierciedlają ruchy skrzydeł ptaków. Film przedstawia również robotyczne szpony umożliwiające lądowanie oraz siadanie. W zarejestrowanym materiale widzimy loty testowe na zewnątrz i autonomiczne loty wewnątrz pomieszczeń w wykonaniu dwóch różnych modeli robotycznych ptaków – Powerbird i E-Flap. Możemy zobaczyć zarówno sam przelot przez halę oraz pole, jak i lądowanie na ziemi, a także na niewielkiej powierzchni z wykorzystaniem szponów. Celem zespołu badawczego jest zbudowanie robotycznych ptaków, które będą w stanie bezpiecznie dotrzeć do miejsc niedostępnych dla śmigłowców, a także bezpiecznie współpracować z ludźmi. „Elastyczność jest kluczową koncepcją, na której opierają się te roboty oraz wykorzystywane przez nie systemy sterowania lotem i manipulacji”, czytamy na stronie internetowej projektu. „Systemy sterowania będą oparte na stosownych modelach kinematycznych, dynamicznych i aerodynamicznych. Roboty GRIFFIN zostaną wyposażone w autonomiczne, oparte na tych modelach systemy percepcji, planowania i reagowania na zmienne warunki. Co więcej, zostaną wyposażone również w możliwości współpracy, by wspólnie z innymi robotami wykonywać zadania związane z manipulacją”. Dalsze prace w ramach projektu GRIFFIN (General compliant aerial Robotic manipulation system Integrating Fixed and Flapping wings to INcrease range and safety) obejmują integrację nowych i bardziej zaawansowanych prototypów skrzydeł oraz mechanizmów pozwalających na machanie nimi przez roboty z algorytmami percepcji i planowania, a także mechanizmami autonomicznego siadania i manipulacji. Pięcioletni projekt ma dobiec końca w październiku 2023 roku. Więcej informacji: strona projektu GRIFFIN

Słowa kluczowe

GRIFFIN, ptak, robotyczny ptak, robot, manipulacja, lądowanie, siadanie