Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Social innovation and urban revitalization in hyperdiverse local societies

Article Category

Article available in the following languages:

Rewitalizacja obszarów miejskich korzysta na bardziej integracyjnych strategiach współtworzonych przez wspólnoty

W zróżnicowanych miastach istnieje pilna potrzeba wdrożenia nowego podejścia do planowania przestrzeni miejskiej, które sprzyja spójności społecznej. Zespół projektu NEIGHBOURHOODCHANGE przyjrzał się inicjatywom wspólnotowym w poszukiwaniu integracyjnych rozwiązań.

Wstrzymanie inwestycji w rewitalizację obszarów miejskich i świadczenia socjalne w następstwie kryzysu finansowego z 2008 roku najbardziej dotknęło ubogie dzielnice. Odgórne strategie rewitalizacji często pogarszały istniejące tendencje. Niektóre dzielnice doświadczyły wzmożonej gentryfikacji, podczas gdy inne – często te o wysokim wskaźniku imigracji i bezrobocia – dotknięte są ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Poprzez analizę czynników sprzyjających tym procesom badania podkreślają znaczenie kontekstu lokalnego, dostępu do mieszkań w przystępnych cenach oraz demokratycznego wpływu na decyzje planistyczne. Zdając sobie sprawę z ograniczeń tradycyjnych (odgórnych) strategii rewitalizacji dzielnic, zespół projektu NEIGHBOURHOODCHANGE badał podejścia oddolne. Członkowie wspartego przez działania „Maria Skłodowska-Curie” projektu przyglądali się integracyjnym strategiom angażowania obywateli stosowanym w procesach planowania rewitalizacji, jako metodę badania przyjmując model tzw. „badania w działaniu”. „Zrozumienie zmian zachodzących w dzielnicach jedynie na podstawie dokumentów planistycznych jest niemożliwe. Należy przeanalizować również wpływy niematerialne – takie jak kultura planowania czy postawy interesariuszy”, wyjaśnia Laura Fregolent z Uniwersytetu Iuav w Wenecji, opiekunka stypendystki w ramach działań „Maria Skłodowska Curie”. W ramach projektu NEIGHBOURHOODCHANGE w centrum debaty na temat innowacji społecznych znalazły się władze lokalne, a jego zespół opowiada się za bardziej elastycznymi i przejrzystymi systemami planowania, otwartymi na współpracę między inicjatywami kierowanymi przez wspólnoty a administracją publiczną.

Zarządzanie oddolne

Wiele europejskich instytucji publicznych analizuje sposoby angażowania wspólnot w rozwiązania urbanistyczne, dążąc do większej przejrzystości w następstwie cięcia wydatków podyktowanego polityką oszczędnościową. Jednak mimo że inicjatywy wspólnotowe oferują szerszy zakres umiejętności i bogatsze doświadczenie w porównaniu ze zwykłymi „specjalistami”, najmniej uprzywilejowane grupy, zwłaszcza najubożsi i mniejszości etniczne, napotykają na bariery utrudniające im uczestniczenie w nich. W ramach projektu NEIGHBOURHOODCHANGE zbadano możliwości modelu tzw. „zarządzania oddolnego”, łączącego wspólnoty z ich lokalnymi władzami w elastyczny sposób, którego skalę można zwiększać lub zmniejszać w zależności od lokalnych możliwości. „W ich przypadku innowacje społeczne stają się wysoce kontekstualnym procesem społecznym i politycznym, który wpływa na relacje pomiędzy różnymi interesariuszami zaangażowanymi w kształtowanie polityki”, mówi Fregolent. Badania terenowe w ramach projektu zostały przeprowadzone w Parkdale, dzielnicy Toronto, między lutym 2018 roku a majem 2019 roku. Obejmowały one analizę dokumentów politycznych, obserwację uczestników kluczowych przestrzeni miejskich i spotkań planistycznych oraz szczegółowe wywiady z kluczowymi interesariuszami, w tym sojusznikami wspólnot, decydentami i politykami. Poprzez określenie okoliczności, w jakich inicjatywy wspólnotowe mogą pozytywnie wpływać na obszary miejskie, zespół projektu podkreślił znaczenie uzgodnionych infrastruktur oddolnych, w przejrzysty sposób powiązanych z procesem decyzyjnym. „Nasze ustalenia podpowiadają, jak wdrażać bardziej elastyczne mechanizmy planowania, zarówno na poziomie wspólnot, jak i instytucji, aby zmaksymalizować zaangażowanie wspólnot i promować zmiany w funkcjonowaniu instytucji publicznych”, dodaje stypendystka działań „Maria Skłodowska Curie”, Elena Ostanel. Parkdale People’s Economy w Toronto to inicjatywa wspólnotowa prowadzona przez obywateli, w ramach której udało się wpłynąć na decyzje władz lokalnych w kwestiach takich jak długoterminowa przystępność cenowa mieszkań w budynkach wielorodzinnych, pozyskując 1,5 miliona dolarów amerykańskich na projekt pilotażowy. Inicjatywa Parkdale People’s Economy przyczyniła się również do powstania polityki integracyjnego podziału na strefy, która zakłada, że w ramach nowych inwestycji mieszkaniowych planowane będą mieszkania dla osób o mieszanych dochodach. Ustalenia projektu NEIGHBOURHOODCHANGE poddawane są dalszej analizie w ramach projektu SOLIVID, którego zespół opracowuje wspólną mapę i internetowe zasoby inicjatyw solidarnościowych powstałych w odpowiedzi na pandemię COVID-19.

Słowa kluczowe

NEIGHBOURHOODCHANGE, rewitalizacja obszarów miejskich, gentryfikacja, wspólnota, inicjatywa wspólnotowa, ubóstwo, oszczędności, badania w działaniu, obywatel, COVID-19

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania