Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Measuring Quality of Life in the general population and Roma minority in Romania: implications for health policies and economic evaluations

Article Category

Article available in the following languages:

Ocena związanej ze zdrowiem jakości życia rumuńskiego społeczeństwa

Za główne uszczerbki na zdrowiu wśród Rumunów uznano ból, dyskomfort i problemy z poruszaniem się, przy czym społeczności romskie są szczególnie narażone na problemy związane z samoopieką i zdrowiem psychicznym.

Na przestrzeni ubiegłej dekady pomiar związanej ze zdrowiem jakości życia(odnośnik otworzy się w nowym oknie) (ang. health-related quality of life, HRQoL) zyskiwał na znaczeniu. Zrozumienie tego czynnika może doprowadzić do radykalnej poprawy w zakresie badań klinicznych, praktyki klinicznej i świadczenia opieki zdrowotnej. W Rumunii nadal brakuje szczegółowych informacji związanych z HRQoL. Finansowany ze środków UE projekt badawczy QoLRO miał na celu wypełnienie tej luki w wiedzy poprzez zastosowanie najnowocześniejszych technik analitycznych. „Celem tego projektu było opracowanie metody, która pomogłaby rumuńskim władzom w podejmowaniu lepszych i bardziej przejrzystych decyzji dotyczących świadczenia opieki zdrowotnej”, wyjaśnia Elena Olariu(odnośnik otworzy się w nowym oknie), pracowniczka naukowa w ramach działań „Maria Skłodowska Curie” na Uniwersytecie w Newcastle(odnośnik otworzy się w nowym oknie) i główna badaczka projektu QoLRO. Projekt QoLRO miał również drugi, bardziej konkretny cel: zbadanie i ujawnienie wszelkich potencjalnych różnic pomiędzy HRQoL ogólnej populacji Rumunii a grupy znajdującej się w szczególnie niekorzystnej sytuacji – społeczności romskich.

Wartość dobrego zdrowia

Jedną z najpowszechniej stosowanych form pomiaru HRQoL jest EQ-5D-5L(odnośnik otworzy się w nowym oknie), dokładny i wiarygodny kwestionariusz samooceny stanu zdrowia. EQ-5D-5L służy do oceny pięciu aspektów zdrowia respondenta: mobilności, bólu lub dyskomfortu, samoopieki, lęku i depresji oraz zdolności do wykonywania zwykłych czynności. Udzielone odpowiedzi dostarczają informacji o wartościach w zakresie pewnych aspektów zdrowotnych, jakie występują wśród danej populacji, jak również o jej stanie zdrowia. „Poza oceną stanu zdrowia może on również służyć do oceny preferencji ludzi o różnych stanach zdrowia. Pozwala to stwierdzić, które problemy zdrowotne oraz jakie stopnie ich nasilenia mają największy wpływ na związaną ze zdrowiem jakość życia danej osoby”, mówi Luke Vale(odnośnik otworzy się w nowym oknie), profesor ekonomii zdrowia na Uniwersytecie w Newcastle i koordynator projektu QoLRO. Wyniki badań wykazały, że u społeczności romskich występuje niższy poziom HRQoL niż u ogółu populacji rumuńskiej. Czynnikami decydującymi w tych społecznościach były problemy związane z samoopieką, bólem lub dyskomfortem oraz lękiem i depresją. Warto zauważyć, że ból, dyskomfort i problemy z poruszaniem się mają największy negatywny wpływ na HRQoL ogółu populacji w Rumunii, podczas gdy lęk i depresja – najmniejszy. „Kontrastuje to z sytuacją w niektórych krajach Europy Zachodniej, gdzie głównymi czynnikami decydującymi o niższej HRQoL były problemy z wykonywaniem zwykłych czynności, a także lęk i depresja”, dodaje Olariu.

Kształtowanie polityki zdrowotnej

Projekt ten umożliwił łatwiejsze zastosowanie kwestionariusza EQ-5D-5L w Rumunii, w badaniach klinicznych lub do oceny zdrowia publicznego. Zespół projektu ma nadzieję, że zostanie on włączony do rutynowych badań ludności, a algorytm lokalnej punktacji opracowany w ramach projektu również zostanie wykorzystany na szerszą skalę. „Oczekujemy, że nasze wyniki pomogą w rozwoju oceny technologii medycznych(odnośnik otworzy się w nowym oknie) w Rumunii”, zauważa Olariu. „Dzięki temu decyzje dotyczące refundacji w Rumunii będą bardziej przejrzyste i efektywniejsze kosztowo, ponieważ będą lepiej odpowiadać na potrzeby ludzi i dostosowywać je do dostępnych lokalnie zasobów”. Zespół pracuje również nad oceną wpływu obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19 na wspólnoty romskie w Newcastle w Zjednoczonym Królestwie. Olariu mówi, że fundusze unijne pomogły jej w urzeczywistnieniu pomysłów projektu, za co jest wdzięczna: „Był to wymagający projekt, któremu towarzyszyło wiele wzlotów i upadków, ale cieszę się, że fundusze unijne umożliwiły nam jego realizację i, miejmy nadzieję, zmianę rumuńskiego systemu opieki zdrowotnej na lepsze”.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania