Biodegradowalny materiał drewnopochodny, który może stanowić rozwiązanie problemu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi
Korzystanie z opakowań z tworzyw sztucznych ma w skali światowej poważny wpływ na środowisko. Do niedawna nie istniała żadna alternatywa dla dostępnych na rynku tworzyw sztucznych, ponieważ nawet te biodegradowalne nie oferowały wygodnych rozwiązań w zakresie kosztów i funkcjonalności, a niebiodegradowalne w sposób oczywisty powodują zanieczyszczenie świata mikroplastikami. Finansowany ze środków UE projekt SULACHANGE miał podjąć to wyzwanie i przyczynić się do opracowania produktu nadającego się do przemysłowego kompostowania, który byłby wytwarzany na skalę masową z wykorzystaniem urządzeń stosowanych obecnie do produkcji tworzyw sztucznych. Materiał znany pod nazwą Sulapac powstaje z wiórów drzewnych będących produktem ubocznym przemysłu drzewnego oraz pozyskiwanych w odpowiedzialny sposób spoiw roślinnych. Sulapac został zaprojektowany z myślą o ograniczeniu zanieczyszczeń. „Gdyby wyprodukowane z niego opakowanie jakimś cudem trafiło do oceanu, uległoby pełnej biodegradacji, nie pozostawiając za sobą śladu w postaci trwałych mikroplastików, dlatego też w przypadku Sulapac nie można mówić o akumulacji odpadów, która mogłaby ograniczać namnażanie się planktonu. Spalanie Sulapac powoduje niższą emisję toksycznych gazów i CO2 niż w przypadku zwykłych opakowań z tworzyw sztucznych, takich jak polipropen”, stwierdza Suvi Haimi, dyrektor generalna i założycielka Sulapac Ltd.
Istotny przełom
Odnawialna substancja pochodzenia drzewnego pozostawia niski ślad węglowy, choć pod względem kosztów produkcji, formowalności i funkcjonalności jest zbliżona do tworzyw sztucznych. „Aspekt ekonomiczny jest niezwykle ważny, gdy porównuje się zrównoważone alternatywy konwencjonalnych tworzyw sztucznych. Sulapac jest materiałem odpornym na wodę, tłuszcze i utlenianie, co sprawia, że nadaje się do masowej produkcji opakowań sztywnych i elastycznych, takich jak słoiki i tubki”, wyjaśnia Haimi. Oznacza to, że poza substancjami sypkimi w opakowaniach wykonanych z Sulapac będzie można przechowywać także produkty pochodzenia olejnego, pochodne wosku oraz produkty spożywcze na bazie wody i alkoholu, a także kosmetyki. „Opracowanie materiału biopochodnego i biodegradowalnego, który stanowi barierę dla pochodnych wody i alkoholu, to przełom w branży spożywczej i kosmetycznej”, zauważa Haimi. Materiał spełnia wymogi rozporządzenia w sprawie materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, ponieważ ma stabilną i odporną na przeciekanie postać. To sprawia, że można w nim bezpiecznie przechowywać środki chemiczne i żywność przez dłuższy czas. Nie jest ekotoksyczny, nie zawiera metali ciężkich i spełnia europejskie normy dotyczące biotworzyw sztucznych, na przykład EN 13432. „Ma to zasadnicze znaczenie dla wszystkich naszych produktów, ponieważ zależy nam, by Sulapac był bezpieczny tak dla ludzi, jak i dla planety”, podkreśla Haimi.
Nie trzeba szukać kompromisów
Ponieważ materiał jest tak elastyczny, można go kształtować w cienkościenne struktury, a także tworzyć z niego produkty inne niż opakowania, na przykład sztućce czy słomki. Obecnie zużywa się miliony jednorazowych słomek tygodniowo, z czego wiele niestety zaśmieca później środowisko. Sulapac to przyjazna środowisku alternatywa, która pomoże rozwiązać ten problem. Badacze opracowali kilka produktów pilotażowych dla przemysłu spożywczego i kosmetycznego, by zademonstrować przydatność materiału Sulapac do różnych zastosowań. W efekcie uruchomiono już produkcję dwóch nowych produktów – opakowań dla ręcznie robionych słodyczy dla znanej fińskiej firmy zajmującej się produkcją żywności i wyrobów cukierniczych oraz opakowań dla firmy produkującej dodatki do żywności. Kolejne zastosowania powinny zostać ogłoszone w najbliższej przyszłości. Sulapac oferuje firmom wydajne i tanie przejście do modelu gospodarki o zamkniętym obiegu, wyznaczając tym samym nową, zrównoważoną normę dla całej branży. „Proponujemy rozwiązanie w postaci ładnego i funkcjonalnego materiału pochodzenia naturalnego, który okaże swoją przydatność w różnych zastosowaniach, od produktów szybkozbywalnych po opakowania luksusowe”, zauważa Haimi. „Nasi klienci, odchodząc od konwencjonalnych tworzyw sztucznych, nie będą musieli wybierać między estetyką, funkcjonalnością i zrównoważeniem. Teraz mają do dyspozycji opłacalne i zrównoważone alternatywy. Przyszłość może być lepsza”.
Słowa kluczowe
SULACHANGE, opakowania, biodegradowalne, biotworzywa sztuczne, mikroplastiki, słomki