European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Microplastic-free Sulapac-material challenges plastic

Article Category

Article available in the following languages:

Biodegradowalny materiał drewnopochodny, który może stanowić rozwiązanie problemu zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi

Naukowcy finansowani ze środków UE zdołali wytworzyć zrównoważone rozwiązanie, które ma zalety zwykłych opakowań, ale nie generuje problemu odpadów.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Korzystanie z opakowań z tworzyw sztucznych ma w skali światowej poważny wpływ na środowisko. Do niedawna nie istniała żadna alternatywa dla dostępnych na rynku tworzyw sztucznych, ponieważ nawet te biodegradowalne nie oferowały wygodnych rozwiązań w zakresie kosztów i funkcjonalności, a niebiodegradowalne w sposób oczywisty powodują zanieczyszczenie świata mikroplastikami. Finansowany ze środków UE projekt SULACHANGE miał podjąć to wyzwanie i przyczynić się do opracowania produktu nadającego się do przemysłowego kompostowania, który byłby wytwarzany na skalę masową z wykorzystaniem urządzeń stosowanych obecnie do produkcji tworzyw sztucznych. Materiał znany pod nazwą Sulapac powstaje z wiórów drzewnych będących produktem ubocznym przemysłu drzewnego oraz pozyskiwanych w odpowiedzialny sposób spoiw roślinnych. Sulapac został zaprojektowany z myślą o ograniczeniu zanieczyszczeń. „Gdyby wyprodukowane z niego opakowanie jakimś cudem trafiło do oceanu, uległoby pełnej biodegradacji, nie pozostawiając za sobą śladu w postaci trwałych mikroplastików, dlatego też w przypadku Sulapac nie można mówić o akumulacji odpadów, która mogłaby ograniczać namnażanie się planktonu. Spalanie Sulapac powoduje niższą emisję toksycznych gazów i CO2 niż w przypadku zwykłych opakowań z tworzyw sztucznych, takich jak polipropen”, stwierdza Suvi Haimi, dyrektor generalna i założycielka Sulapac Ltd.

Istotny przełom

Odnawialna substancja pochodzenia drzewnego pozostawia niski ślad węglowy, choć pod względem kosztów produkcji, formowalności i funkcjonalności jest zbliżona do tworzyw sztucznych. „Aspekt ekonomiczny jest niezwykle ważny, gdy porównuje się zrównoważone alternatywy konwencjonalnych tworzyw sztucznych. Sulapac jest materiałem odpornym na wodę, tłuszcze i utlenianie, co sprawia, że nadaje się do masowej produkcji opakowań sztywnych i elastycznych, takich jak słoiki i tubki”, wyjaśnia Haimi. Oznacza to, że poza substancjami sypkimi w opakowaniach wykonanych z Sulapac będzie można przechowywać także produkty pochodzenia olejnego, pochodne wosku oraz produkty spożywcze na bazie wody i alkoholu, a także kosmetyki. „Opracowanie materiału biopochodnego i biodegradowalnego, który stanowi barierę dla pochodnych wody i alkoholu, to przełom w branży spożywczej i kosmetycznej”, zauważa Haimi. Materiał spełnia wymogi rozporządzenia w sprawie materiałów przeznaczonych do kontaktu z żywnością, ponieważ ma stabilną i odporną na przeciekanie postać. To sprawia, że można w nim bezpiecznie przechowywać środki chemiczne i żywność przez dłuższy czas. Nie jest ekotoksyczny, nie zawiera metali ciężkich i spełnia europejskie normy dotyczące biotworzyw sztucznych, na przykład EN 13432. „Ma to zasadnicze znaczenie dla wszystkich naszych produktów, ponieważ zależy nam, by Sulapac był bezpieczny tak dla ludzi, jak i dla planety”, podkreśla Haimi.

Nie trzeba szukać kompromisów

Ponieważ materiał jest tak elastyczny, można go kształtować w cienkościenne struktury, a także tworzyć z niego produkty inne niż opakowania, na przykład sztućce czy słomki. Obecnie zużywa się miliony jednorazowych słomek tygodniowo, z czego wiele niestety zaśmieca później środowisko. Sulapac to przyjazna środowisku alternatywa, która pomoże rozwiązać ten problem. Badacze opracowali kilka produktów pilotażowych dla przemysłu spożywczego i kosmetycznego, by zademonstrować przydatność materiału Sulapac do różnych zastosowań. W efekcie uruchomiono już produkcję dwóch nowych produktów – opakowań dla ręcznie robionych słodyczy dla znanej fińskiej firmy zajmującej się produkcją żywności i wyrobów cukierniczych oraz opakowań dla firmy produkującej dodatki do żywności. Kolejne zastosowania powinny zostać ogłoszone w najbliższej przyszłości. Sulapac oferuje firmom wydajne i tanie przejście do modelu gospodarki o zamkniętym obiegu, wyznaczając tym samym nową, zrównoważoną normę dla całej branży. „Proponujemy rozwiązanie w postaci ładnego i funkcjonalnego materiału pochodzenia naturalnego, który okaże swoją przydatność w różnych zastosowaniach, od produktów szybkozbywalnych po opakowania luksusowe”, zauważa Haimi. „Nasi klienci, odchodząc od konwencjonalnych tworzyw sztucznych, nie będą musieli wybierać między estetyką, funkcjonalnością i zrównoważeniem. Teraz mają do dyspozycji opłacalne i zrównoważone alternatywy. Przyszłość może być lepsza”.

Słowa kluczowe

SULACHANGE, opakowania, biodegradowalne, biotworzywa sztuczne, mikroplastiki, słomki

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania