Skip to main content

Article Category

Wiadomości

Article available in the folowing languages:

Co nowego w projekcie RecycLoo: Ekologiczne toalety publiczne odnoszą sukces dzięki wielu interesującym możliwościom komercjalizacji na całym świecie

W wydaniu magazynu Research*eu z czerwca 2020 roku opublikowaliśmy artykuł na temat projektu RecycLoo realizowanego przez francuski start-up WeCo. Jego zespół podjął się zadania zaprojektowania i zbudowania ekologicznej toalety publicznej nowego typu. Umówiliśmy się na rozmowę z założycielką i prezeską WeCO, Cécile Dekeuwer, aby dowiedzieć się więcej na temat postępów w realizacji planów komercjalizacji rozwiązania w Europie i Afryce.

Technologie przemysłowe

Wyróżnikiem toalet WeCo opracowanych dzięki finansowanemu ze środków Unii Europejskiej projektowi RecycLoo (The water recycling bio toilets) jest wyjątkowe połączenie bakterii, sedymentacji i reakcji elektrochemicznych, które pozwalają na kompleksowe uzdatnianie i oczyszczanie brudnej wody, która może zostać ponownie wykorzystana do kolejnego spłukania. Co więcej, ta wyjątkowa toaleta na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od zwykłego urządzenia, jednocześnie pozwalając na oszczędzanie dużych ilości wody i pokazując w praktyce, jak działa gospodarka o obiegu zamkniętym.

Możliwości w czasach pandemii

Pandemia COVID-19 spowodowała znaczące zmiany w sposobie postrzegania higieny w przestrzeniach publicznych, budząc obawy, że publiczne toalety mogą stanowić źródło zakażeń. Pandemia nie zmieniła jednak tego, że każdy może poczuć nagłą potrzebę, a ze względu na zamknięcie restauracji i wszystkich innych miejsc, które nie zostały uznane za niezbędne, spadła liczba publicznie dostępnych toalet. W efekcie firma WeCo zyskała nowe możliwości rozwoju, nawet pomimo szalejącej pandemii. Koncentrując się przede wszystkim na Francji, zespół firmy WeCo zainstalował opracowane przez siebie toalety w gminie Grigny (niedaleko Paryża), a na początku 2021 roku klientami firmy zostały również francuskie miasta Blois i Rennes. „Do naszego zespołu dołączyli wielojęzyczni specjaliści zajmujący się sprzedażą, którzy analizują obecnie możliwości promowania rozwiązań WeCo w Niemczech, gdzie staramy się zwiększyć świadomość naszej marki, a także zaznaczyć swoją obecność na rynku”, wyjaśnia Dekeuwer. „Spodziewamy się, że do końca 2021 roku nasze wysiłki przyniosą rezultaty”.

Wiele nowych możliwości

Poza coraz większą liczbą klientów we Francji i poruszeniem na rynku w Niemczech, firma WeCo nawiązała niedawno współpracę z liderem branży spłukiwanych toalet przyłączanych do kanalizacji, spółką zajmującą się recyklingiem szarej wody oraz ich głównym partnerem przemysłowym. „Stale dostajemy coraz więcej nowych zamówień, a obecnie pracujemy nad rozwijaniem sprzedaży opartej na partnerstwie z klientami, skupiając się na zrównoważonych miastach, a także projektach B2B, które potrzebują naszych ekologicznych toalet, które nie wymagają przyłączania do sieci kanalizacyjnej”, dodaje Dekeuwer. WeCo nie rezygnuje również z planów wejścia na rynki afrykańskie. „Dzięki dodatkowemu finansowaniu po zdobyciu nagród INNOWWIDE - EUREKA Prize oraz Water Europe’s Innovation Award, a także pieczęci doskonałości przyznawanej przez program „Akcelerator” EIC nawiązaliśmy partnerstwo z firmą Delvic Sanitation Services z Senegalu, kluczowym podmiotem zajmującym się waloryzacją osadów kałowych”, dodaje badaczka. „Ta współpraca pozwala nam zrozumieć potrzeby Afryki Zachodniej i dzięki temu przyczynić się do budowy zrównoważonych miast jutra na tym kontynencie!” Nasza rozmowa doskonale pokazuje, że Dekeuwer i jej zespół są niezwykle dumni ze swojego rozwiązania – ekologicznej i niezawodnej toalety. Widać też ich przekonanie o tym, że rozwiązania WeCo zmienią oblicze Europy, Afryki, a któregoś dnia także Azji.

Słowa kluczowe

RecycLoo, WeCo, toaleta, ekologiczna, toaleta publiczna, COVID-19, Afryka