Skip to main content

Repurposing and enriching images for immersive storytelling through smart digital tools

Article Category

Article available in the folowing languages:

Przełomowe rozwiązanie ożywi nieruchome zdjęcia

W ramach finansowanego przez UE projektu opracowano nowatorskie narzędzia, które rewolucjonizują wykorzystywanie fotografii w charakterze ilustracji.

Gospodarka cyfrowa

Postęp technologiczny otworzył drzwi dla nowych sposobów opowiadania historii – od przesyłania zdjęć i filmów na platformy mediów społecznościowych po wciągające doświadczenia trójwymiarowe i wirtualnej rzeczywistości. W efekcie wystarcza jedno kliknięcie, by zyskać dostęp do oszałamiającej ilości treści cyfrowych. Każdy, kto lubi opowiadać historie, natychmiast zadaje sobie pytanie, jak najlepiej robić to w obecnych czasach i jakie innowacyjne narzędzia są do tego potrzebne. W ramach finansowanego przez UE projektu FotoInMotion, koncentrującego się na fotoreportażu, branży mody i festiwalach, opracowano rozwiązanie umożliwiające ponowne wykorzystanie zdjęć do opowiadania wciągających historii. „Udało się nam zaproponować zintegrowane narzędzie, które może automatycznie, w zaledwie kilka sekund, stworzyć z nieruchomej fotografii atrakcyjne nagranie, w którym pojawią się elementy fabularne i branding”, wyjaśnia Konstantinos Thivaios, członek zespołu koordynacyjnego firmy INTRASOFT International, gospodarza projektu. Aby to osiągnąć, w projekcie wykorzystano zaawansowane, nowatorskie technologie oparte badaniach rozwojowych w zakresie analizy i rozpoznawania obrazu prowadzonych przez INESC oraz w zakresie trójwymiarowej obróbki obrazu opracowane przez QdepQ, partnerów projektu.

Bliższe spojrzenie na rozwiązanie

Narzędzie jest dostępne w wersji na komputery stacjonarne i urządzenia mobilne. Korzystając z niego, użytkownicy mogą przekształcać swoje zdjęcia w przestrzenne i trójwymiarowe nagrania z wykorzystaniem zautomatyzowanych funkcji edycji i dynamicznych efektów, możliwych dzięki rozpoznawaniu obrazów przez sztuczną inteligencję (SI) i technologii 3D. Despina Anastasopoulos, członkini zespołu koordynacyjnego, zauważa: „Do opracowania narzędzia wykorzystaliśmy zaawansowane technologie wyjaśnialnej sztucznej inteligencji i uczenia głębokiego, dzięki którym powstało rozwiązanie, które może wspierać branże docelowe”. Zasadniczym i zdecydowanie innowacyjnym aspektem rozwiązania jest możliwość generowania metadanych przydatnych w procesie twórczym, a tym samym obniżenie kosztów produkcji treści. Narzędzie oferuje również pewne możliwości w zakresie nagrywania i tworzenia filmów, filtry klasy prosumenckiej i opcję generowania historii opartą na uczeniu maszynowym. Przygotowany z jego pomocą materiał można bez problemu rozpowszechniać w formatach wideo i mediach społecznościowych. „Ponadto dostępna w aplikacji mobilnej narzędzia FotoInMotion funkcja opisywania, jest prototypem usługi dla mediów syntetycznych, która będzie pozwalała się łączyć z dowolną platformą przemysłową dostępną na rynku”, dodaje Paula Viana z INESC.

Nowa era opowiadania historii

Wyniki w zakresie technologii osiągnięte podczas projektu FotoInMotion zwiększą możliwości wykorzystywania fotografii przez branże kreatywne w celu opowiadania historii i wpłyną na inne dziedziny, w których wykorzystuje się fotografię. „Maria Goirigolzarri z NOOR, międzynarodowej agencji fotografii dokumentalnej – partnera projektu pilotażowego – podkreśliła, że »dysponowanie narzędziem, które przesyła obraz i automatycznie rozpoznaje obiekty na zdjęciu oraz samo dodaje słowa kluczowe do tych obiektów, miałoby dużą wartość choćby w https://fotoinmotion.eu/photojournalism-videos/ (fotoreportażu)«, wskazuje Anastasopoulos. Włoska firma modowa Marni, kolejny partner pilotażowy projektu, dostrzega potencjał, jaki aplikacja internetowa i mobilna mają dla zespołów public relations i komunikacji w branżach takich jak moda, ponieważ stanowi niezależne narzędzie cyfrowego raportowania w mediach społecznościowych. „Sten-Kristian Saluveer związany z festiwalem filmowym Black Nights i zespołem Storytek, również należących do programu pilotażowego projektu, uznał szablon i półautomatyczną funkcjonalność rozwiązania za niezwykle cenne narzędzia do wykorzystania podczas wydarzeń przez społeczność festiwalową”, podkreśla Anastasopoulos. Badacze związani z projektem nie poprzestają na tym i sprawdzają obecnie możliwość wykorzystania wyników projektu FotoInMotion w zakresie zastosowania ich w kolejnych badaniach lub kapitalizacji. Anastasopoulos podsumowuje: „Udało się nam wskazać kilka podejść, które mogą przyczynić się do zwiększenia wydajności rozwiązania, rozbudowania go o dodatkowe funkcjonalności i przeprowadzenia adaptacji do innych zastosowań. Weźmiemy je wszystkie pod uwagę”.

Słowa kluczowe

FotoInMotion, nagranie, fotografia, media społecznościowe, moda, festiwal, immersyjne opowiadanie historii, fotoreportaż, aplikacja mobilna, produkcja treści, sztuczna inteligencja, konwersja trójwymiarowa

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania