European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

World´s first real-time solution for controlling airplane operating costs

Article Category

Article available in the following languages:

Bezpośrednie koszty eksploatacji statku powietrznego zaczynają maleć szybko i gładko

Bezpośrednie koszty operacyjne związane z tankowaniem, usługami obsługi naziemnej, opłatami lotniskowymi i nawigacją stanowią większość wydatków linii lotniczych, a nadpłata faktur na nie zdarza się zaskakująco często. Pionierska usługa oparta na chmurze, która wykrywa błędy w fakturach, może pozwolić zaoszczędzić branży miliardy.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Transport i mobilność icon Transport i mobilność

Ludzie uwielbiają podróżować, a transport lotniczy ma duży wkład w gospodarkę europejską, zarówno pod względem dochodów, jak i zatrudnienia. Chociaż linie lotnicze wyraźnie korzystają z ogromnej liczby podróży, liczba ta przyprawia także o ból głowy w kwestiach związanych z księgowością i znacznymi stratami finansowymi z powodu błędów. Hiszpańska firma z segmentu MŚP, Airplane Solutions, laboratorium technologii lotniczych w swojej klasie, przekształca przemysł lotniczy od strony cyfrowej, aby rozwiązać te i inne problemy związane z danymi. Opracowane przez nią przełomowe technologie i usługi mają na celu poprawę wydajności operacyjnej i zwiększenie przychodów. Finansowany przez UE projekt SHOGANAI pomógł zespołowi utorować drogę do gotowości komercyjnej dla oprogramowania w formie usługi (SaaS) Airsensus (dawniej Shoganai).

Monitorowanie w czasie rzeczywistym przekłada się na kontrolę

W ramach projektu SHOGANAI oszacowano, że przeciętny przewoźnik obsługujący 1 700 lotów dziennie przed wybuchem pandemii COVID generował ponad 7 milionów pozycji wydatków miesięcznie. Faktury wystawiane były przez setki międzynarodowych dostawców na różnych lotniskach, często tygodnie lub miesiące po locie. Biorąc pod uwagę oszałamiającą ilość danych i brak narzędzi do precyzyjnego obliczania bezpośrednich kosztów operacyjnych, nie da się zweryfikować dwóch na każde pięć faktur, ale są one opłacane, jeśli mieszczą się w około 5 % oczekiwanej wartości. Duplikaty faktur rzadko podlegały ocenie. Menedżer projektu Airsensus, Juan Torres z Airplane Solutions, wyjaśnia zasadę działania SaaS: „Oparta na chmurze platforma Airsensus uzyskuje po każdym locie rzeczywiste dane operacyjne z samolotu. Na tej podstawie oblicza poszczególne indywidualne koszty, od parkowania do użytkowania pasa startowego, i pozwala porównać obliczony koszt z fakturami wysłanymi przez dostawców. Ten automatyczny proces wykrywa każdą potencjalną nadpłatę, eliminując błędy i usprawniając wydajność procesu”.

Kołowanie przed startem z wszystkimi systemami w gotowości

Pandemia COVID-19 i pierwsza fala obostrzeń rozprzestrzeniły się po Europie, gdy projekt SHOGANAI miał przejść w fazę testów platformy podczas lotów próbnych. Pomimo powstałych wyzwań firma Airplane Solutions uzyskała certyfikację sprzętu zainstalowanego do zbierania i przesyłania danych. Wraz z IBM, partnerem technologicznym, firma zweryfikowała wykorzystanie technologii blockchain do obsługi transakcji. Nie mając możliwości gromadzenia rzeczywistych danych lotu, zespół stanął na wysokości zadania i połączył system z symulatorem lotu. Umożliwiło to naukowcom realizację większości celów projektu. W międzyczasie firma Airplane Solutions została partnerem technologicznym niektórych linii lotniczych, badając w ten sposób zainteresowanie klientów i pomagając im podnosić wydajność. W ten sposób udało się dotrzeć do większej liczby osób i usprawnić świadczenie usług. Dzięki informacjom zwrotnym firma Airplane Solutions mogła ocenić preferencje klientów i skupić się na nich w kolejnych wersjach oprogramowania, aby zdążyć na gorączkę wzmożonych podróży, jaka pojawi się po ustaniu pandemii COVID-19. Torres podsumowuje: „Sektor lotnictwa cywilnego wydaje około 113 miliardów dolarów rocznie na bezpośrednie koszty operacyjne. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych oszacowało, że nadpłaty wynosiły około 2,9 mld USD rocznie w latach 2015–2017. Cel aplikacji Airsensus, jakim jest zaoszczędzenie liniom lotniczym od 84 000 EUR do 138 000 EUR na samolot, przyniesie roczne oszczędności rzędu 20–33 mln EUR u przeciętnego przewoźnika dysponującego ponad 240 samolotami”. Aplikacja Airsensus i jej bezprecedensowa zdolność do monitorowania i kontrolowania bezpośrednich kosztów operacyjnych w czasie rzeczywistym znacznie zwiększą konkurencyjność cywilnego lotnictwa i kosmonautyki, jednocześnie zmniejszając problemy związane z czasochłonnymi, ręcznymi kontrolami, które nie rozwiązują problemu nadpłat.

Słowa kluczowe

SHOGANAI, lot, bezpośrednie koszty operacyjne, Airplane Solutions, Airsensus, linia lotnicza, samolot, lotnictwo, SaaS, blockchain, oprogramowanie jako usługa, fakturowanie

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania