European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Od poszukiwań wody na Księżycu do poznawania początków życia na Ziemi dzięki Tytanowi – najnowszy odcinek podcastu CORDIScovery przybliży słuchaczom ostateczną granicę

Koncepcja komercyjnych, załogowych lotów w kosmos zdobywa coraz większą popularność. W ciągu najbliższych kilku miesięcy będziemy prawdopodobnie świadkami narodzin turystyki kosmicznej, jednak to nie koniec interesujących wydarzeń. Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) właśnie dostarczyła swój księżycowy lądownik do NASA. Agencja ma nadzieję, że spektrometr będący kluczowym elementem misji Astrobotic, uda się uruchomić i wykorzystać do pracy jeszcze w 2021 roku. ESA łączy siły z NASA i innymi partnerami, aby zwiększyć naszą obecność na Srebrnym Globie i umożliwić wszystkim eksplorację jego przestrzeni.

Przemysł kosmiczny icon Przemysł kosmiczny

Trudno byłoby znaleźć bardziej ekscytujący moment w historii dla astronomów i innych specjalistów zajmujących się badaniem kosmosu. Nowe technologie i nieustannie rosnące moce obliczeniowe pozwalają na znajdywanie odpowiedzi na pytania, które dotychczas zdawały się pozostawać poza naszym zasięgiem. Co odległe planety i ich księżyce mogą powiedzieć nam na temat początków życia na Ziemi? Czy na Księżycu można znaleźć wystarczającą ilość wody, która umożliwi realizację dłuższych misji załogowych? Czy na Srebrnym Globie występują źródła tlenu, dzięki którym stałby się on bramą do eksploracji Układu Słonecznego? Czy poznanie Tytana dostarczy nam odpowiedzi na pytania dotyczące tego, skąd właściwie wzięliśmy się na świecie? Wreszcie – w jaki sposób możemy wykorzystać naszą wiedzę na temat geologii Ziemi, by lepiej zrozumieć Marsa i inne planety? Prowadząca Abigail Acton zaprosiła troje badaczy uczestniczących w projektach finansowanych ze środków Unii Europejskiej, którzy przyjrzą się bliżej tym zagadnieniom i podzielą się swoimi spostrzeżeniami na temat wyzwań, którym stawiali dotychczas czoła, a także tego, jak ich zdaniem prowadzone przez nich badania naukowe wpłyną na eksplorację kosmosu w przyszłości. Jeremi Gancet kieruje pionem Technologii, Aplikacji i Badań w belgijskiej spółce Space Applications Services, zajmując się projektowaniem nowego łazika księżycowego i czujników. Jeremi opowie nam o tym, czego chce poszukiwać za ich pomocą. Nathalie Carrasco, która wykłada nauki planetarne na Uniwersytecie Paris-Saclay, podzieli się z nami wnioskami z badań polegających na odwzorowaniu atmosfery Tytana – być może dowiemy się czegoś na temat początków życia na naszej planecie? Dołączy do nas także Stephanie Werner, profesora geofizyki i nauk planetarnych na Uniwersytecie w Oslo, która kończy prace nad bazą danych zawierającą informacje na temat składu skał na Ziemi, która pozwoli na profilowanie skał znalezionych na innych planetach. Czy Mars kiedykolwiek nadawał się do zamieszkania? Być może dowiemy się tego dzięki jego geologii.

Czekamy na Wasze opinie!

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją opinią na temat naszych podcastów, napisz do nas! Wszelkie komentarze, pytania lub sugestie prosimy przesyłać na adres editorial@cordis.europa.eu.

Słowa kluczowe

CORDIScovery, CORDIS, eksploracja kosmosu, Księżyc, Mars, Tytan

Powiązane artykuły