European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-04-19

Article available in the following languages:

Nagroda za przejście na czystą energię dla greckiej wyspy Tilos

Grecka wyspa Tilos zajęła trzecie miejsce w unijnym konkursie nagradzającym osiągnięcia w dziedzinie produkcji energii odnawialnej i zdobyła nagrodę pieniężną w wysokości 100 000 euro za swój innowacyjny model systemu energetycznego.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Społeczeństwo icon Społeczeństwo
Energia icon Energia

Wzmianki o greckich wyspach zazwyczaj pojawiają się w prasie w kontekście pięknych plaż, jednak jednej małej wyspie udało się uciec od tego stereotypu i zaistnieć w mediach z zupełnie innego powodu. Tilos, wyspa na Morzu Egejskim należąca do archipelagu Dodekanez, zdobyła nagrodę za wzorowe przejście na czystą energię. Wspomniana nagroda to „RESponsible Island Prize”, przyznawana za osiągnięcia w dziedzinie lokalnej produkcji energii odnawialnej na potrzeby zaopatrzenia w prąd, energię cieplną i chłodniczą oraz transportu na wyspach. Wyspa Tilos zajęła trzecie miejsce w edycji 2020 tego sponsorowanego przez Komisję Europejską konkursu i zdobyła nagrodę pieniężną w wysokości 100 000 euro. Na najwyższym stopniu podium znalazła się duńska wyspa Ærø, a na drugim miejscu uplasowała się El Hierro należąca do Wysp Kanaryjskich. Transformacja energetyczna wyspy Tilos nie udałaby się bez wsparcia zespołu realizującego finansowany przez UE projekt TILOS. Jego celem było opracowanie hybrydowego systemu produkcji energii wiatrowej i słonecznej z możliwością jej magazynowania w akumulatorach jako sposób na zapewnienie wyspie niezależności energetycznej na poziomie 80–85 % przez dwa miesiące w roku. „Zimą jest to już 100 %. W szczycie sezonu turystycznego, czyli od lipca do sierpnia, system jest w stanie pokryć ok. 70–75 % zapotrzebowania”, powiedziała burmistrz Tilos, Maria Kamma, cytowana w artykule opublikowanym w serwisie „Athens 9.84”. Kamma dodała, że Tilos eksportuje też czystą energię do elektrowni na wyspie Kos podwodnymi kablami energetycznymi, dzięki czemu udało się zmniejszyć ilość wytwarzanej energii o 1 200 MWh rocznie, co przekłada się na oszczędność 220 ton zużytego paliwa i ograniczenie emisji CO2 o 750 ton.

Zielone technologie: teraz i w przyszłości

System energetyczny Tilos składa się obecnie z turbiny wiatrowej o mocy 800 kW, parku fotowoltaicznego o szczytowej mocy 160 kW oraz akumulatorów o pojemności 2,8 MWh. Władze wyspy nie zamierzają jednak spoczywać na laurach. „Jeśli postawimy kolejną ... turbinę wiatrową średniej wielkości i mały park fotowoltaiczny, wyspa może zyskać pełną niezależność”, dodała Kamma. Nie brakuje dalszych argumentów przemawiających za tym, że wyspa Tilos w pełni zasługuje na przyznany jej tytuł „wyspiarskiego mistrza energii odnawialnej i innowacji”. Na wyspie działa publiczna stacja ładowania pojazdów elektrycznych, a system oświetlenia ulic i placów jest w pełni autonomiczny. Do tego gmina Tilos może zarządzać zasobami wody z odwiertów i zbiorników oraz oświetleniem lokalnych atrakcji przy wsparciu inteligentnych systemów opracowanych w ramach projektu TILOS. Poza tym wkrótce na wyspie ma pojawić się pierwszy elektryczny autobus, który zastąpi konwencjonalny pojazd używany obecnie do przewożenia pasażerów w ramach transportu publicznego, a władze planują także kupić dwa promy elektryczne i jeden pojazd elektryczny. Ale to nie koniec – ruszyły też prace nad budową systemu odsalania zasilanego energią odnawialną. Innowacyjne technologie produkcji energii odnawialnej to nie jedyny powód, dla którego wyspa Tilos zajęła trzecie miejsce w konkursie. Nagroda trafiła na wyspę także za wpływ projektu TILOS (Technology Innovation for the Local Scale, Optimum Integration of Battery Energy Storage) na środowisko, społeczeństwo i gospodarkę, zrównoważony charakter opracowanego rozwiązania i duży potencjał jego powielania oraz wysoki poziom zaangażowania obywateli. Według komunikatu Komisji Europejskiej wdrożony na wyspie „innowacyjny model systemu energetycznego oparty na produkcji energii wiatrowej i słonecznej w skali lokalnej, magazynowaniu energii w akumulatorach i zaawansowanym zarządzaniu energią stanie się inspiracją dla innych wysp i społeczności lokalnych”. Więcej informacji: strona projektu TILOS

Słowa kluczowe

TILOS, wyspa, energia odnawialna, czysta energia, nagroda, RESponsible Island Prize

Powiązane artykuły