Skip to main content
European Commission logo print header

Enabling a future of safer laundry products and cleaner oceans

Article Category

Article available in the following languages:

Pierwsze na świecie biodegradowalne mikropkapsułki zapachowe do prania

Wszyscy chcemy, aby nasze ubrania utrzymywały długotrwałą świeżość, ale powszechnie wykorzystywane mikrokapsułki zawierają plastik, który szkodliwie wpływa na środowisko. W ramach projektu EnviroCaps powstało rewolucyjne, ekologiczne rozwiązanie.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

Zapachowe mikrokapsułki stanowią jeden z najważniejszych produktów do prania. Selektywnie rozprowadzają one zapach na tkaninach w toku prania, a następnie powoli uwalniają go podczas noszenia, zapewniając długotrwałą świeżość. Obecnie dostępne na rynku mikrokapsułki zawierają melaminę i formaldehyd, przez co zaliczane są one do celowo dodawanych mikroplastików – cząstek tworzyw sztucznych o średnicy mniejszej niż 5 mm, które są stosowane w produktach, by poprawiać ich wydajność. W ramach unijnej strategii w dziedzinie tworzyw sztucznych Europejska Agencja Chemikaliów (ECHA) opracowała nowe przepisy zakazujące celowego dodawania mikroplastików od 2022 roku. Obecnie na rynku nie ma jeszcze dostępnych produktów do prania łączących biodegradowalność z trwałością zapachu i stabilnością. Jak mówi Jamie Walters, współzałożyciel i dyrektor generalny w firmie Calyxia będącej gospodarzem projektu EnviroCaps, „kluczowe wyzwanie polega na eliminacji kapsułek zawierających melaminę i formaldehyd przy jednoczesnym zachowaniu, a nawet poprawie trwałości zapachu pozostawianego przez produkty do prania”. Proponowane przez firmę Calyxia rozwiązanie to pierwsze na świecie, biodegradowalne i niezawierające formaldehydu mikrokapsułki, które charakteryzują się długą trwałością zapachu i wysoką stabilnością formuły. W ten sposób opracowano przyjazne dla środowiska produkty o różnych zapachach, które zoptymalizowano pod względem kosztów i wydajności.

Przyjazne dla środowiska mikrokapsułki

Po ponad 25 latach podstawowych badań na Uniwersytecie Harvarda i francuskiej uczelni ESPCI Paris – PSL zespół Calyxia opracował w pełni przetestowany, niezawodny i ekologiczny proces produkcji mikrokapsułek z tysięcy różnych materiałów powłokowych. Rozwiązanie umożliwiło przeprowadzenie szybkich badań przesiewowych ogromnej biblioteki materiałów w celu opracowania mikrokapsułek łączących wysoką wydajność i biodegradowalność. Owocem tych prac jest EnviroCaps. „Nasze podejście może odmienić wydajność i zrównoważony charakter wykorzystywanych na co dzień produktów, poprawiając jakość naszego życia”, wyjaśnia Walters. Niezależne wiodące laboratorium badań analitycznych potwierdziło biodegradowalność powłoki kapsułek EnviroCaps (zgodnie z normą OECD 301B), a producenci przeprowadzili ocenę ich wydajności.

Przełomowa technologia do walki z zanieczyszczeniem mikroplastikiem

Mikroplastiki gromadzą się i utrzymują w naszych oceanach przez setki, a być może nawet tysiące lat. Jeśli nie podejmiemy odpowiednich działań naprawczych, mogą zniszczyć ekosystemy i bioróżnorodność zbiorników wodnych oraz wprowadzić duże ilości toksycznych pierwiastków do łańcucha pokarmowego, pociągając za sobą katastrofalne skutki. „Jesteśmy dumni, że wnosimy swój wkład w wysiłki UE w walce z mikroplastikiem. W miarę wdrażania nowych przepisów zorientowanych na wyeliminowanie celowo dodawanych mikroplastików producenci i konsumenci będą potrzebowali bardziej ekologicznych rozwiązań, takich jak nasze”, mówi Walters. Firma Calyxia już podpisała umowy handlowe ze światowymi producentami środków do prania. Zakończono również projektowanie, konstruowanie, montaż i wdrożenie pierwszej maszyny produkcyjnej, która wytwarzać będzie EnviroCaps na rynek europejski. Twórcy EnviroCaps w najbliższych latach planują ekspansję na rynek amerykański i azjatycki.

Słowa kluczowe

EnviroCaps, mikrokapsułka, mikroplastik, pranie, zapach, formaldehyd, tkaniny

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania