European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-04-19

Article available in the following languages:

O krok bliżej ekologicznego, bezodpadowego wytwarzania tlenku glinu

Testy wykazują pozytywne wyniki ługowania glinu i wapnia z anortozytu, co sugeruje, że skała ta może mieć w przyszłości zasadnicze znaczenie dla zrównoważonego pozyskiwania glinu.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Kanadyjska firma zajmująca się poszukiwaniem minerałów Hudson Resources ogłosiła niedawno wyniki badań przeprowadzonych na anortozycie, skale magmowej znalezionej w kopalni White Mountain na Grenlandii. Badania przeprowadzone przez Instytut Technologii Energetycznej (IFE) w Norwegii w ramach finansowanego przez UE projektu AlSiCal potwierdzają, że wypłukiwanie rozpuszczonego glinu i wapnia z anortozytu w procesie ługowania zapewnia bardzo wysoki poziom odzysku minerałów, a sam proces może być prowadzony wyjątkowo krótko. Jak donosi Hudson Resources w komunikacie prasowym opublikowanym w serwisie „GlobeNewswire”, „jest to zasadniczy pierwszy krok w dążeniu do prowadzenia produkcji »ekologicznego tlenku glinu« o jakości nadającej się do przetopu na potrzeby przemysłu aluminiowego”. Celem firmy jest przedstawienie dowodów możliwości prowadzenia opłacalnego procesu wytwarzania takiego produktu z anortozytu. Próbki anortozytu przekazane do badań obejmowały próbki produktu o wymiarze 250 μm oraz gruboziarniste (+100 mm) próbki skał, które zostały skruszone i przesiane do cząstek o wymiarze 77–760 μm. Po potwierdzeniu badaniem wysokiej jakości próbek zespół koordynatora projektu AlSiCal, instytutu IFE, stwierdził, że zarówno aluminium, jak i wapń były ługowane jednocześnie, a 87–97% wag. (procent wagowy) uzyskano w ciągu pierwszych dwóch godzin. Badania wykazały również, że ługowanie 93–100% wag. zajęło cztery godziny i że rozbieżność w tym zakresie jest spowodowana różnymi rozmiarami cząstek i/lub naturalną niejednorodnością anortozytu. Według IFE próbki cechowały się podatnością na „szybkie ługowanie” i „wysoką całkowitą wydajnością rozpuszczania (stanowiącą 100% teoretycznej, obliczonej maksymalnej wydajności rozpuszczania w oparciu o dostępne analizy).”

Proces ługowania

Przeprowadzone przez IFE testy ługowania obejmowały następujące etapy. Anortozyt zmieszano z 20% (m/m) kwasem solnym w temperaturze 140℃. Końcową mieszaninę reakcyjną następnie schłodzono, po czym frakcje ciekłą i stałą rozdzielono za pomocą wirówki i poddano dekantacji. Frakcje stałe przemyto i osuszono. „Prace badawcze finansowane przez UE, przeprowadzone niezależnie przez zespoły IFE i projektu AlSiCal, potwierdzają, że to wydajny i prosty proces wymywania glinu i wapnia z anortozytu pochodzącego z kopalni White Mountain”, zauważył prezes Hudson Resources Jim Cambon. „Jest to kluczowy krok w kierunku uzyskania bezodpadowej produkcji »ekologicznego glinu« i stanowi bezpośrednią alternatywę dla przetwarzania boksytu, które powoduje powstawanie prawie czterech ton odpadów na każdą tonę uzyskanego glinu. Pora wreszcie zacząć pozyskiwać glin w sposób ekologiczny, a kluczowym rozwiązaniem dla tego procesu jest anortozyt.” Projekt AlSiCal (Towards sustainable mineral and metal industry: ZERO Bauxite Residue and ZERO CO2 from co-production of Alumina, Silica and precipitated Calcium carbonate by the Aranda-Mastin technology) ma na celu większe zrównoważenie przemysłu mineralnego i metalowego i uczynienie go bardziej przyjaznym dla środowiska. Prowadzone w jego ramach badania przyczyniają się do rozwijania innowacyjnej technologii, która umożliwi jednoczesną produkcję tlenku glinu, krzemionki i strącanego węglanu wapnia bez generowania odpadowego boksytu i emisji CO2. Efekt ten zostanie osiągnięty dzięki wykorzystaniu powszechnie dostępnych zasobów, takich jak anortozyt. Więcej informacji: Strona projektu AlSiCal

Słowa kluczowe

AlSiCal, tlenek glinu, anortozyt, ługowanie, wapń, aluminium, minerał, boksyt

Powiązane artykuły