Skip to main content
European Commission logo print header

Fully-automated software platform with 3D freeform configurator for design and production of individual and affordable furniture

Article Category

Article available in the following languages:

Inteligentna platforma pozwala na produkcję mebli na zamówienie

Dzięki zintegrowanej platformie, która pozwala na inteligentne projektowanie i automatyzację każdego etapu procesu produkcyjnego, użytkownicy mogą projektować samodzielnie meble na zamówienie, które zostaną następnie wyprodukowane w ekologiczny sposób w pobliskim zakładzie.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Wąskie korytarze, wysokie lub pochyłe sufity, a także kłopotliwe wnęki i zakamarki mogą utrudnić dopasowanie odpowiednich mebli, które zaspokoją również nasze wymagania estetyczne. Na szczęście pojawiła się inteligentna i zintegrowana platforma projektowa 3DConfigurator – form.bar dzięki której projektowanie niestandardowych mebli stało się proste nawet dla amatorów, a ich produkcja mogła zostać całkowicie zautomatyzowana. „Patrzymy kompleksowo na cały proces – właśnie dzięki temu opracowaliśmy nowatorską platformę obejmującą wszystkie jego etapy, od projektowania, aż po produkcję, aby umożliwić każdemu możliwość tworzenia mebli odpowiadających ich potrzebom. Umożliwiamy ludziom decydowanie o tym, jakich produktów oczekują i gdzie chcą je wytwarzać”, twierdzi koordynator projektu 3DConfigurator Alessandro Quaranta, jeden z założycieli i dyrektor generalny firmy form.bar. Do stworzenia mebla marzeń wystarczy stolarz lub zakład produkcyjny posiadający frezarkę CNC, która umożliwia automatyczne sterowanie narzędziami do obróbki materiałów przy pomocy zaprogramowanych komputerowo instrukcji. „Przesyłamy dane dotyczące stworzonych przez klientów mebli na zamówienie bezpośrednio do zakładów produkcyjnych znajdujących się w pobliżu klienta. Nie musimy dzięki temu transportować mebli po całym świecie. To nowatorskie i rewolucyjne podejście – klient może poczuć się tak, jakby współpracował ze stolarzem działającym w najbliższym sąsiedztwie”, wyjaśnia Quaranta. Innowacyjne podejście zaproponowane przez firmę zostało wyróżnione podczas gali German Design Awards, gdzie zwyciężyło w kategorii Excellent Communications Design Interactive User Experience w 2020 roku.

Naturalne projekty dzięki algorytmom

„Użytkownicy rozwiązania mogą dostosować szerokość i wysokość mebla, a także tworzyć własne kształty”, dodaje Quaranta. Oprogramowanie 3DConfigurator pozwala na tworzenie estetycznych mebli o dowolnych kształtach, umożliwiając osobom projektującym wybór kształtu, a następnie dostosowanie go do indywidualnych potrzeb. „Cały proces przypomina rozciąganie i ściskanie elastycznych elementów przy pomocy rąk, aby na końcu procesu uzyskać projekt, którego stworzenie byłoby zwyczajnie niemożliwe przy pomocy fizycznych materiałów”, twierdzi. „Specjalny algorytm optymalizuje kształt na każdym kroku, jednocześnie weryfikując stabilność konstrukcji – w ten sposób potwierdza, czy dany mebel ustoi, czy się przewróci. Użytkownicy mogą dodawać i usuwać elementy i segmenty, tworząc w ten sposób funkcjonalne meble przeznaczone do ich wnętrz”, wyjaśnia Quaranta. Unijne dofinansowanie pozwoliło na pełną automatyzację procesu. Prototyp rozwiązania został poszerzony o nowe funkcje, które pozwoliły na wizualizację projektów klientów w formie fotorealistycznych renderów modeli 3D. W ramach procesu projektowania zostały również uwzględnione specyfikacje maszyn. Nowe szablony przyspieszają projektowanie elementów, a opcje śledzenia zostały wykorzystane do zrozumienia zachowań użytkowników i usprawnienia systemu.

Od projektowania do automatycznej produkcji

Oprogramowanie automatycznie weryfikuje, czy zaprojektowany mebel może zostać wyprodukowany, jednocześnie sprawdzając koszty jego wytworzenia. „Algorytm sprawdza to na podstawie modelu 3D w czasie rzeczywistym, a użytkownik widzi cenę na każdym kroku procesu. Następnie wystarczy kliknąć przycisk »Zamówienie«, aby wszystkie dane produkcyjne zostały automatycznie opracowane przez nasze oprogramowanie i przesłane do zakładu produkcyjnego”, dodaje. Dzięki temu, że oprogramowanie tworzy zoptymalizowane wzory cięcia dla producenta, który wycina je na frezarkach CNC z płyt drewnianych i innych materiałów, ich zużycie jest ograniczone do minimum. Montaż polega na złączeniu elementów – do składania mebli nie są potrzebne śruby. „Już teraz wykonujemy meble z papieru lub materiału z recyklingu plastikowych butelek. Możemy wykonywać meble z pleksi i materiałów naturalnych, takich jak na przykład kamień – w zasadzie proces ten sprawdzi się w przypadku dowolnego rodzaju materiału”, dodaje Quaranta.

Z korzyścią dla środowiska

Z badań przeprowadzonych przez firmę form.bar wynika, że w porównaniu z analogiczną półką ze sklepu meblowego, półki zaprojektowane i wyprodukowane dzięki rozwiązaniu form.bar generują o 55 % mniej dwutlenku węgla oraz 33 % mniej cząstek stałych, a produkcja wymaga o połowę mniej wody. Rozwiązanie przyczynia się ponadto do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń przedostających się do wód, a dzięki zmniejszeniu o 65 % wykorzystania gruntów pomaga w ochronie różnorodności biologicznej. Jedną z wyjątkowych cech nowatorskiego systemu jest tworzenie sieci stolarzy, cieśli i producentów mebli korzystających z systemu, która już teraz jest jedną z największych sieci w Niemczech i prawdopodobnie na świecie. Do sieci dołączają także stolarze z Brazylii, Nigerii, Rumunii, Republiki Południowej Afryki oraz ze Zjednoczonego Królestwa.

Słowa kluczowe

3DConfigurator, projektowanie, indywidualny projekt, meble, stolarze

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania