European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Utility Business Model Transformation through human-centric behavioural interventions and ICT tools for Energy Efficiency

Article Category

Article available in the following languages:

Ramy zmiany zachowania promują zrównoważoną energię

Zespół finansowanego przez UE projektu opracował innowacyjne rozwiązanie, które pomoże zwiększyć efektywność energetyczną w budynkach mieszkalnych i biurowych.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Energia icon Energia

Dzięki szybkiemu rozwojowi technologii konsumenci mają dziś natychmiastowy dostęp do informacji za pomocą inteligentnych urządzeń, co zwiększa zapotrzebowanie na usługi zorientowane na dane. Ponadto Europejski Zielony Ład wyznaczył kluczowe priorytety w zakresie redukcji zużycia energii w celu obniżenia emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia kosztów energii. Ma to wpływ na wymagania konsumentów dotyczące ich usług energetycznych. W rezultacie dostawcy energii stoją przed poważnym wyzwaniem: jak odejść od tradycyjnej sprzedaży detalicznej na rzecz nowych usług energetycznych opartych na danych. Zespół unijnego projektu UtilitEE ma na to rozwiązanie – zorientowane na klienta uniwersalne ramy zmiany zachowań, które rozpoznają w czasie rzeczywistym działania pochłaniające dużo energii i dostarczają użytkownikom istotnych informacji zwrotnych w celu zmotywowania ich do nieustannego doskonalenia się pod względem efektywności energetycznej. „Naszym celem było ulepszenie metod zachęcania do zmian behawioralnych z wykorzystaniem TIK, aby promować bardziej zrównoważone zachowania związane z energią w codziennym życiu”, wyjaśnia Antonis Papanikolaou, koordynator projektu. Zespół projektu UtilitEE zbadał także wpływ zachęt w formie informacji zwrotnej na nawyki ludzi i utrzymanie nowych zachowań.

Wspieranie energooszczędnych zachowań

Zaproponowane ramy mają pomagać w zmianie nawyków poprzez kompleksową analitykę, która pozwala użytkownikom lepiej zrozumieć ich zużycie energii. „Rozwiązanie dostarcza także kompleksowe statystyki na temat wydajności energetycznej, zachęcając konsumentów do wprowadzenia bardziej zrównoważonych zachowań. Co więcej, użytkownicy otrzymują także porady i motywujące wiadomości”, wyjaśnia Angelina Katsifaraki, koordynatorka projektu. Wykorzystując te informacje zwrotne, dostawcy energii mają również możliwość dalszego wdrażania polityki spełniającej potrzeby swoich klientów. Słuszność koncepcji ram UtilitEE pomyślnie przeszła testy w pięciu wielkoskalowych obszarach pilotażowych w Niemczech, Hiszpanii, Francji, Grecji i Polsce, w budynkach mieszkalnych i biurowych. Wyniki potwierdziły znaczny potencjał w zakresie oszczędności energii, wynoszący średnio około 20 %. Rozwiązanie spotkało się również z bardzo pozytywnym odbiorem, co pozwoli zlikwidować bariery związane z niechęcią użytkowników do rezygnacji z komfortu lub stylu życia na rzecz zrównoważonego rozwoju ekologicznego”, kontynuuje Papanikolaou. Wysoki procent użytkowników potwierdził, że ramy UtilitEE poprawiły ich zrozumienie dotyczące wzorców zużycia energii i pomogło im zwiększyć swoją efektywność energetyczną. „Rachunki za energię potwierdziły ich słowa, a 75 % uczestników działań demonstracyjnych konsekwentnie utrzymało nowe nawyki”, zapewnia Katsifaraki.

Krok ku energooszczędności

Wyniki projektu UtilitEE dostarczyły wielu informacji na temat wartości i wpływu zautomatyzowanych systemów cyfrowych na zmianę zachowań obywateli w kierunku bardziej zrównoważonego stylu życia i aktywnego oszczędzania energii. „Informacje te mają kluczowe znaczenie dla realizacji Europejskiego Zielonego Ładu i transformacji energetycznej”, podkreśla Papanikolaou. Nowe rozwiązanie stawia również użytkowników końcowych w centrum działań w ramach transformacji energetycznej oraz może pomóc w obniżaniu emisji i kosztów energii. Opierając się na tych ustaleniach, konsorcjum projektu UtilitEE wykorzystuje nową technologię do testowania swoich koncepcji w szerszym gronie odbiorców i w większej liczbie krajów europejskich. „Jedną z głównych przeszkód, jeśli chodzi o angażowanie obywateli w transformację energetyczną, jest postrzeganie jej jako kłopotliwe i kosztowne przedsięwzięcie. Każdy produkt lub usługa, dzięki którym wysiłki te z przykrego obowiązku staną się czymś przyjemnym, z pewnością utorują drogę do bardziej ekologicznej Europy”, podsumowuje Katsifaraki.

Słowa kluczowe

UtilitEE, ramy zmiany zachowania, transformacja energetyczna, zachowanie energetyczne, efektywność energetyczna, zrównoważona energia, Europejski Zielony Ład

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania