CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Tkaniny, szkło i kamień: Innowacje i powiązania kulturowe w okresie średniowiecza

Relacje społeczno-ekonomiczne w średniowieczu są prawdziwą zagadką – na szczęście pojawiają się nowe elementy układanki, które pozwalają nam ją rozwikłać. Czego możemy dowiedzieć się na temat społeczeństw tworzących tkaniny, szkło i kamień, a także wykorzystujących je w handlu i jako ozdoby?

Społeczeństwo icon Społeczeństwo

Przedmioty, które nas otaczają, mogą wiele powiedzieć na temat tego, kim jesteśmy. Z pewnością stanowią źródło informacji na temat tego, co jesteśmy w stanie wytworzyć, jakie mamy oczekiwania, na co nas stać, co produkujemy i eksportujemy, a także jakimi szlakami odbywa się handel. Przeszłość skrywa wiele tajemnic, jednak przedmioty, które były ważne dla społeczności, które żyły przed nami, mogą powiedzieć nam naprawdę wiele na temat ludzi, którzy je tworzyli i z nich korzystali. W najnowszym odcinku naszego podcastu przyglądamy się bliżej szkłu, kamieniowi i tkaninom, a także temu, co możemy dzięki nim ustalić na temat innowacji i powiązań kulturowych w okresie średniowiecza. Co produkcja tkanin w Egipcie epoki rzymsko-bizantyjskiej może powiedzieć nam na temat kultury tego kraju? Kto tkał jakie tkaniny? W jaki sposób? Obróbka szkła nastręcza wielu trudności logistycznych i technologicznych. Sposób, w jaki było wykorzystywane w kulturach Bizancjum i w kręgach kultury Islamu, rzuca nowe światło na temat dominującej estetyki i innowacji. Metody wykorzystania szkła mogą posłużyć do odkrycia tajników dynamiki kulturowej w taki sam sposób, jak średniowieczne kamienie nagrobne na terenie Bałkanów Zachodnich. Czego możemy dowiedzieć się z tych nadgryzionych zębem czasu kamieni na temat różnorodnych kultur zamieszkujących te regiony w dawnych czasach? Odpowiedzi na te pytania udzieli troje gości, którzy dołączają do nas w najnowszym odcinku naszego podcastu: Nadine Schibille, główna badaczka projektu GlassRoutes, w ramach którego badała geopolityczne, społeczno-kulturowe oraz artystyczne wymiary szkła w pierwszym tysiącleciu naszej ery. Maria Mossakowska-Gaubert, główna badaczka projektu MONTEX, która zajmowała się kulturą związaną z produkcją i wykorzystywaniem tkanin w Egipcie od ery Ptolemeuszy aż po wczesny okres arabski. Saša Čaval, kierowniczka projektu SOLMUS, który koncentrował się na elementach społecznych średniowiecznych kamieni nagrobnych w Bałkanach Zachodnich – nazywanych stećci – powstałych blisko 500 lat temu.

Czekamy na Wasze opinie!

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją opinią na temat naszych podcastów, napisz do nas! Wszelkie komentarze, pytania lub sugestie prosimy przesyłać na adres editorial@cordis.europa.eu.

Słowa kluczowe

CORDIScovery, CORDIS, średniowiecze, średniowieczne, społeczności, szkło, stećci, kamień, tkanina