Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Zawartość zarchiwizowana w dniu 2024-05-22

Article available in the following languages:

Teraz masz szansę odkryć własną planetę

Jeden z uniwersytetów w Zjednoczonym Królestwie szuka ochotników, którzy mają się zająć poszukiwaniem planet poza Układem Słonecznym.

Badania podstawowe icon Badania podstawowe

Egzoplanety to planety krążące wokół gwiazd spoza Układu Słonecznego. Od lat 90. XX w. odkryto ponad 4 800 egzoplanet. Mniej więcej co 27 miesięcy ich liczba się podwaja. Znamy też tysiące takich, w przypadku których dalsza obserwacja wyjaśni, czy są to egzoplanety. Europejska Agencja Kosmiczna wystrzeliła w ramach własnej misji jednego z trzech satelitów przeznaczonych do badania egzoplanet. Jesteś astronomem-amatorem? A może po prostu uważasz, że warto pomóc naukowcom w identyfikowaniu nowych egzoplanet? Tak czy inaczej do osób takich jak Ty jest właśnie skierowana oferta Queen’s University Belfast w Zjednoczonym Królestwie. Uczelnia ta jest jednym z dziewięciu uniwersytetów i obserwatoriów zaangażowanych w projekt przeglądu nieba nowej generacji Planet Hunters (ang. Next-Generation Transit Survey, NGTS). W ciągu ostatnich pięciu lat badacze zebrali zdjęcia gwiazd z innych układów planetarnych, które teraz należy obejrzeć i wybrać z nich te interesujące. Będące częścią Europejskiego Obserwatorium Południowego w Chile obserwatorium Paranal zbiera zdjęcia wykonane przez 12 teleskopów robotycznych.

To właśnie Ty możesz odkryć nieznaną egzoplanetę

Materiał z teleskopów jest następnie sprawdzany za pomocą odpowiedniego oprogramowania. W ten sposób wskazywane są potencjalne egzoplanety i chociaż komputery świetnie sprawdzają się podczas tej pracy, zespół NGTS wierzy, że zdjęcia mogą też zawierać obrazy egzoplanet z takich czy innych przyczyn odrzucone przez algorytm. I tu na scenę wkraczasz Ty. „Niesamowicie ekscytująca jest myśl, że zwykli ludzie mogliby się zaangażować w nasze poszukiwania planet krążących wokół innych gwiazd”, skomentował w komunikacie prasowym główny badacz przeglądu NGTS i astrofizyk, prof. Peter Wheatley z Uniwersytetu w Warwick w Zjednoczonym Królestwie. „Kontrolujemy teleskopy NGTS z Uniwersytetu w Warwick i tutaj przetwarzamy wszystkie dane, ale jesteśmy niemal pewni, że programom komputerowym część planet po prostu umyka. Jeśli mamy rację, to będzie to dotyczyć najbardziej nietypowych sygnałów, a więc prawdopodobnie jednych z ciekawszych planet. Ludzie wciąż są mądrzejsi od maszyn. Nie mogę się wprost doczekać, by zobaczyć, co odkryją nasi ochotnicy”. „Co dziesięć sekund teleskopy NGTS przechwytują światło z tysięcy gwiazd na niebie, szukając charakterystycznych sygnatur tranzytu egzoplanet”, wyjaśniła astronom dr Meg Schwamb z Queen’s University Belfast. „Większość sygnałów wskazywanych przez komputery nie dotyczy egzoplanet, ale jest wśród nich kilku interesujących kandydatów na nowe planety”.

Zacznij już teraz, doświadczenie nie jest potrzebne

To okazja jedyna w swoim rodzaju – żadnego składania dokumentów, żadnych opłat. Każdy może przystąpić do badania danych, zacząć poszukiwania egzoplanet i pomóc w badaniu najlepszych kandydatów wskazanych na stronie internetowej. Wystarczy tam wejść i dołączyć do prawie 3 000 wolontariuszy już zaangażowanych w polowanie na egzoplanety. Na stronie znajdziesz krzywe jasności gwiazd w postaci tak zwanych wykresów fazowych. Przedstawiają one jasność gwiazdy w pewnym okresie czasu. Zadanie polega na skategoryzowaniu tych wykresów i rozróżnieniu kształtów, które są na nich widoczne. Jeśli coś odkryjesz, eksperci i pozostali wolontariusze sprawdzą, czy się nie mylisz. Na stronie znajdziesz mnóstwo materiałów pomocniczych, które ułatwią Ci rozpoczęcie pracy. Czy masz szansę stać się pierwszym naukowcem-wolontariuszem, który odkryje nieznaną egzoplanetę?

Słowa kluczowe

egzoplaneta, planeta, gwiazda, Układ Słoneczny, przegląd nieba nowej generacji Planet Hunters, NGTS, teleskop