Skip to main content

Article Category

Wiadomości

Article available in the folowing languages:

WYZNACZANIE TRENDÓW W NAUCE: Czy człowiek może żyć z wszczepionym sercem świni?

W ramach przełomowej operacji pewnemu pacjentowi wszczepiono świński mięsień sercowy.

Badania podstawowe

Organy świń są bardzo podobne do naszych, dlatego naukowcy upatrują w nich źródła narządów do przeszczepów. Na ile jednak wykonalne jest wszczepienie świńskiego serca człowiekowi? Do niedawna transplantacje takie nie udawały się głównie z powodu szybkiego odrzucania zwierzęcego narządu przez ludzki organizm. Nowe narzędzia edycji genów mają szansę sprawić, że problemy dotyczące przeszczepów między świniami i ludźmi odejdą w zapomnienie.

Przełomowy moment w historii przeszczepów organów zwierzęcych ludziom

7 stycznia chirurdzy z Uniwersytetu Medycznego Maryland w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili siedmiogodzinną operację, podczas której z powodzeniem wszczepili pacjentowi serce pochodzące od genetycznie zmodyfikowanej świni. Tego ranka najpierw usunęli mięsień sercowy świni i umieścili go w specjalnej maszynie, chroniącej go przed czynnikami zewnętrznymi. To pierwszy zabieg potwierdzający, że zwierzęce serce może przetrwać w organizmie człowieka i nie zostać natychmiast odrzucone. Szkoła Medyczna Uniwersytetu Maryland (UMSOM) opublikowała na YouTube krótki film przedstawiający operację. David Bennett, 57-letni pracownik fizyczny z Maryland, cierpiał na chorobę serca, której standardowe metody leczenia wyczerpały się. „Alternatywą dla przeszczepu była tylko śmierć. A ja chcę żyć. Zdaję sobie sprawę z ryzyka, ale nie mam wyboru”, tłumaczył cytowany w komunikacie prasowym UMSOM. „Nie mogę się doczekać, aż dojdę do siebie i wstanę z łóżka”. Słowa te wypowiedział na dzień przed operacją. Do połowy stycznia jego stan pozostawał stabilny, ale jest jeszcze za wcześnie, by uznać zabieg za udany. Decydujących będzie kilka najbliższych tygodni. Praca nowego organu w ciele pacjenta jest starannie monitorowana. Jeśli nowatorska operacja okaże się skuteczna, narządy świń mogłyby stanowić odpowiedź na niedobór organów od ludzkich dawców. „Ten przełomowy zabieg przybliża nas o krok do rozwiązania problemu braku narządów do przeszczepu”, mówi dr Bartley P. Griffith, który wszczepił świńskie serce, przywoływany w tym samym komunikacie. „Działamy bardzo ostrożnie, ale jesteśmy optymistami i wierzymy, że ta pierwsza na świecie operacja otworzy w przyszłości drogę do stworzenia ważnej nowej opcji leczenia pacjentów”. W 2020 roku każdego dnia w Europie umierało około 21 pacjentów, nie doczekawszy transplantacji. „Ta operacja stanowi zwieńczenie wielu lat wysoce skomplikowanych badań, których celem było zastosowanie tej techniki u zwierząt i osiągnięcie przeżywalności przekraczającej dziewięć miesięcy”, tłumaczy dr Muhammad Mohiuddin, dyrektor naukowy i szef Programu Ksenotransplantacji Serca na Uniwersytecie Maryland. „Udane przeprowadzenie zabiegu pozwoliło naukowcom zebrać cenne informacje, dzięki którym będą mogli udoskonalić tę metodę i potencjalnie przyczynić się do uratowania w przyszłości życia wielu pacjentom”.

Nauka ratuje życie

„Jeśli ta metoda sprawdzi się, zyskamy praktycznie nieograniczone źródło organów dla pacjentów”, wskazuje dr Mohiuddin w wywiadzie dla agencji „Associated Press”. „To niezwykle ważne dla mojego ojca... i dla całego świata”, powiedział agencji Reuters syn pacjenta, David Bennett Jr. „To przełomowe osiągnięcie, coś niesamowitego, wręcz cud. Ja sam mam już problemy z sercem w wieku 37 lat, tak więc operacja ojca oznacza lepszą przyszłość także dla mnie”.

Słowa kluczowe

serce, przeszczep, operacja, świnia, organ