European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Bardziej etyczne i odpowiedzialne wykorzystywanie danych w internecie

Nowe narzędzie o otwartym kodzie źródłowym zapewnia internautom większą kontrolę nad danymi, a jednocześnie pomaga firmom w przejrzystym wykorzystywaniu danych osobowych potrzebnych do realizacji ich celów biznesowych.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Zdajemy sobie sprawę, że przeglądając strony internetowe lub robiąc zakupy w sieci, pozostawiamy w internecie informacje o sobie, które są wykorzystywane przez witryny internetowe. Wiemy również, że witryny potrzebują tych danych, aby wyświetlać nam reklamy skierowane do określonych grup docelowych i poprawiać jakość korzystania ze swoich usług. Jednak to, czego nie wiadomo, to na ile przejrzyste i etyczne są sposoby wykorzystywania naszych danych osobowych przez strony internetowe – i to nawet mimo impulsu, jaki stanowi unijna strategia ochrony danych. W ramach finansowanego przez UE projektu PIMCITY od ponad dwóch lat opracowywane są narzędzia mające na celu zwiększenie przejrzystości danych oraz zapewnienie użytkownikom kontroli nad nimi. Jednym z takich narzędzi jest zestaw do tworzenia systemów zarządzania danymi osobowymi (ang. Personal Information Management Systems, PIMS), który pomaga użytkownikom końcowym i dostawcom usług komercyjnych w sieci modyfikować i tworzyć nowe, bardziej przejrzyste rynki danych. W internecie wykonujemy coraz więcej codziennych czynności, a nasze dane osobowe stają się coraz bardziej potrzebne firmom do rozwoju produktów i usług. Jeśli chcemy budować sprawiedliwe, zamożne i zrównoważone społeczeństwo cyfrowe, musimy zadbać o to, by użytkownicy byli należycie poinformowani, a firmy, starając się sięgać po nowe możliwości biznesowe, wykorzystywały dane osobowe w sposób etyczny.

Rozwiązania dostosowane do potrzeb

Zestaw do tworzenia oprogramowania PIMS (PDK), sfinansowany przez PIMCITY, został zaprezentowany publicznie w Europejskim Dniu Ochrony Danych Osobowych 28 stycznia 2022 roku. To bezpłatne narzędzie oferuje firmom rozwiązania, które pomogą im przystosować się do nowych europejskich przepisów dotyczących danych. „Jest to zestaw komponentów oprogramowania, które można wykorzystać jak cegiełki o określonych właściwościach do zbudowania rozwiązania dostosowanego do potrzeb użytkownika”, czytamy w informacji prasowej opublikowanej na stronie internetowej projektu. „Wybierając poszczególne komponenty, można kształtować interfejsy zarówno na potrzeby użytkowników końcowych, którzy surfują po sieci i muszą przechowywać swoje dane w bezpiecznych miejscach, aby później świadomie je udostępniać, jak i na potrzeby firm, które mogą tworzyć nowe rynki, gromadząc i (...) wykorzystując interesujące ich dane w przejrzysty sposób, a jednocześnie będąc w stanie zapewnić użytkownikom końcowym wynagrodzenie pieniężne za ich dane”. Profesor nadzwyczajny Rubén Cuevas z Uniwersytetu Karola III w Madrycie, będącego partnerem projektu PIMCITY, tłumaczy w komunikacie prasowym opublikowanym w serwisie EurekAlert!: „PDK firmy PIMCITY daje firmom narzędzia pozwalające na wykorzystywanie danych z poszanowaniem praw użytkowników”. Jeśli chodzi o użytkowników, zestaw PDK umożliwia im przechowywanie danych osobowych, zarządzanie ustawieniami prywatności oraz importowanie, eksportowanie i anonimizację zbiorów danych. „Systemy PIMS pozwalają osobom fizycznym zarządzać danymi, kontrolować je, określać, kto, jak i do czego je wykorzystuje, szacować generowaną przez nie wartość i dzielić się korzyściami”, mówi Miguel Pérez Subías, prezes hiszpańskiego stowarzyszenia Asociación de Usuarios de Internet, cytowany w tym samym komunikacie prasowym. Korzystanie z zestawu PDK opracowanego w projekcie PIMCITY (PIMCITY: BUILDING THE NEXT GENERATION PERSONAL DATA PLATFORMS) jest bezpłatne. Oprogramowanie jest w pełni otwarte, a dostęp do niego można uzyskać w repozytorium GitLab. Więcej informacji: strona projektu PIMCITY

Słowa kluczowe

PIMCITY, dane, dane osobowe, ochrona danych, przedsiębiorstwo, internet, użytkownik końcowy

Powiązane artykuły