European Commission logo
English English
CORDIS - EU research results
CORDIS

Ingenious Science shops to promote Participatory Innovation, Research and Equity in Science.

Article Category

Article available in the following languages:

Inspirace pro nové směry vědy založené na občanech

Cílem online platformy pro spolupráci je předvést vědecké projekty vedené občany a sdílet jejich příběhy a úspěchy se světem.

Society icon Society

Iniciativy občanské vědy probíhají po celém světě, od Evropy po Afriku, od Ameriky po Asii. I když tyto projekty mohou společnosti významně přispět, často tak činí při práci ve vzduchoprázdnu. Mnohem více by bylo možné dosáhnout, pokud by vědci z řad občanů, vědci a další klíčové zúčastněné strany sdíleli své zkušenosti a znalosti s cílem pracovat na výzkumu a projektech, které by přímo reagovaly na potřeby komunit. Přesně tato myšlenka stojí za projektem InSPIRES (Ingenious Science shops to promote Participatory Innovation, Research and Equity in Science) financovaným EU. „Naším cílem bylo propojit společenské zájmy a požadavky s výzkumnými pracovníky, aby společně vytvářeli výzkumné projekty s potenciálem proměnit znalosti v činy, snižovat nerovnosti a podporovat sebeurčení a lepší společnost,“ říká Anne-Sophie Gresleová, koordinátorka projektu InSPIRES.

Podpora řady vědeckých center

Jádrem projektu je vědecké centrum, zprostředkovatelská struktura mezi vědou a společností, která poskytuje nezávislý komunitní výzkum zaměřený na obavy občanské společnosti. „Pro začátek jsme spojili odborníky z praxe a odborníky z Evropy i mimo ni, aby společně navrhovali, zkoušeli a zaváděli inovativní modely pro vědecká centra,“ vysvětluje Gresleová. „Poté jsme se snažili tyto participativní projekty podpořit a vyhodnotit jejich dopad na různé zúčastněné skupiny.“ Projekt InSPIRES podpořil celkem 123 vědeckých center působících v Bolívii, Francii, Maďarsku, Itálii, Nizozemsku, Španělsku a Tunisku. Projekt rovněž financoval dalších šest projektů prostřednictvím uspořádání výběrového řízení. Činnosti v rámci těchto projektů byly velmi různorodé. Projekt v Maďarsku například zkoumal, jak mohou lekce jógy zohledňující trauma přispět k duševní pohodě různých znevýhodněných skupin. Ve Francii se jiný projekt zabýval tím, jak mohou rozhodnutí o územním plánování vést ke gentrifikaci jednotlivých čtvrtí. Úplný seznam iniciativ, které projekt InSPIRES podporoval, je k dispozici na internetu. Přestože se každý z těchto projektů týkal různých témat a uskutečňoval se v různých zemích, každý se zrodil z obav vyjádřených organizacemi občanské společnosti. „Míra účasti na každém projektu byla přizpůsobena očekáváním a potřebám občanské společnosti,“ poznamenává Gresleová. „Kromě toho všechny projekty sdělily výsledky svého výzkumu příslušné organizaci občanské společnosti, což je povinná složka v rámci mechanismu vědeckého centra.“

Otevřená platforma InSPIRES

Informace ze všech různých projektů byly poté použity k vytvoření otevřené platformy InSPIRES, což je online databáze založená na spolupráci a crowdsourcingu s vědeckými centry a iniciativami občanské vědy. „Otevřená platforma je místem, kde prezentujeme projekty a jejich výsledky,“ dodává Gresleová. „Jedná se o komunitu, v níž mohou aktéři vyprávět příběhy o inspirujících zážitcích, učit se společně a pochopit skutečný dopad své práce.“ Podle Gresleové platforma nabízí intuitivní a snadný nástroj pro monitorování a hodnocení, který mohou projekty použít k měření svého dopadu. Jediné, co je v rámci projektu třeba udělat, je zadat informace a požádat účastníky, aby vyplnili jednoduché dotazníky. Nástroj pak automaticky analyzuje data a vytváří zprávy v reálném čase. Jak už název napovídá, projekt InSPIRES se zaměřoval na inspiraci pro nové směry vědy založené na občanech. „Tato činnost posílila naše přesvědčení o tom, že věda by měla fungovat společně s participativními procesy,“ uzavírá Gresleová. „Otevřená platforma InSPIRES poskytuje neustálou podporu světové vědecké komunitě, zlepšuje vzájemné učení sdílením zkušeností a podporuje osvědčené postupy v oblasti občanské vědy, a proto má perfektní předpoklady k tomu, aby toho dosáhla.“

Keywords

InSPIRES, věda založená na občanech, věda, občanská věda, vědci z řad občanů, společná tvorba, vědecké centrum

Discover other articles in the same domain of application