European Commission logo
English English
CORDIS - EU research results
CORDIS

Ingenious Science shops to promote Participatory Innovation, Research and Equity in Science.

Article Category

Article available in the following languages:

Inšpirujúce nové smerovania v občianskej vede

Cieľom online platformy na spoluprácu je prezentovať vedecké projekty vedené občanmi a podeliť sa o ich príbehy – a úspechy – so svetom.

Society icon Society

Iniciatívy v oblasti občianskej vedy prebiehajú po celom svete, od Európy po Afriku, od Ameriky po Áziu. Aj keď tieto projekty môžu byť významným prínosom pre spoločnosť, často ním sú, keď pracujú vo vákuu. Oveľa viac by sa dalo dosiahnuť, ak by občianski vedci, vedci a ďalšie kľúčové zainteresované strany spojili svoje skúsenosti a podelili sa o svoje poznatky s cieľom vytvoriť výskum a projekty, ktoré priamo reagujú na potreby spoločenstiev. Presne toto je myšlienka za projektom InSPIRES (Ingenious Science shops to promotion Participatory Innovation, Research and Equity in Science) financovaným EÚ. „Naším cieľom bolo spojiť sociálne záujmy a požiadavky s výskumníkmi, aby sme spoločne vytvorili výskumné projekty s potenciálom premeniť vedomosti na činy, znížiť nerovnosti a podporiť sebaurčenie a lepšiu spoločnosť,“ hovorí Anne-Sophie Gresle, koordinátorka projektu InSPIRES.

Podpora mnohých vedeckých obchodov

Jadrom projektu je vedecký obchod, sprostredkovateľská štruktúra medzi vedou a spoločnosťou, ktorá poskytuje nezávislý výskum založený na spoločenstve, ktorý rieši záujmy občianskej spoločnosti. „Na začiatku sme spojili odborníkov z praxe a expertov z Európy aj mimo nej, aby spoločne navrhli, spoločne riadili a realizovali inovatívne modely pre vedecké obchody,“ vysvetľuje Anne-Sophie Gresle. „Potom sme sa snažili podporiť tieto participatívne projekty a vyhodnotiť ich vplyv na rôzne zapojené skupiny.“ Celkovo sa v rámci projektu InSPIRES poskytla podpora 123 vedeckým obchodom fungujúcim v Bolívii, vo Francúzsku, v Maďarsku, Taliansku, Holandsku, Španielsku a Tunisku. V rámci projektu sa financovalo aj ďalších šesť projektov prostredníctvom organizácie súťažnej výzvy. Práca, ktorá sa pri týchto projektoch vykonávala, bola veľmi rôznorodá. Napríklad pri projekte v Maďarsku sa skúmalo, ako môže vedenie lekcií jogy s poučením o prežitej traume prispieť k blahu rôznych znevýhodnených skupín. V ďalšom projekte vo Francúzsku sa skúmalo, ako môžu rozhodnutia mestského plánovania viesť k džentrifikácii štvrtí. Úplný zoznam iniciatív, ktoré podporil projekt InSPIRES, je dostupný online. Aj keď sa každý z týchto projektov dotýkal rôznych tém a prebiehal v rôznych krajinách, každý sa zrodil zo záujmu vyjadreného organizáciou občianskej spoločnosti. „Úroveň účasti na každom projekte bola prispôsobená očakávaniam a potrebám občianskej spoločnosti,“ poznamenáva Anne-Sophie Gresle. „Okrem toho všetky projekty oznámili svoje výsledky výskumu späť príslušnej organizácii občianskej spoločnosti, čo je povinná súčasť mechanizmu vedeckého obchodu.“

Otvorená platforma InSPIRES

Informácie zo všetkých rôznych projektov sa potom použili na vytvorenie otvorenej platformy InSPIRES, online databázy založenej na spolupráci a crowdsourcingu s vedeckými obchodmi a iniciatívami občianskej vedy. „Otvorená platforma je miesto, kde predstavujeme projekty a ich výsledky,“ dodáva Anne-Sophie Gresle. „Je to spoločenstvo, kde aktéri môžu rozprávať príbehy o inšpiratívnych zážitkoch, spoločne sa učiť a pochopiť skutočný vplyv svojej práce.“ Podľa Anne-Sophie Gresle platforma ponúka intuitívny a jednoduchý nástroj na monitorovanie a hodnotenie, ktorý môžu projekty použiť na meranie svojho vplyvu. Jediné, čo musí projekt urobiť, je zadať svoje informácie a požiadať účastníkov, aby vyplnili jednoduché dotazníky. Nástroj potom automaticky analyzuje údaje a vytvára správy v reálnom čase. Ako už napovedá názov, podstata celého projektu InSPIRES spočívala v inšpirovaní nových smerov vo vede orientovanej na občanov. „Táto práca posilnila naše presvedčenie, že do vedy treba preniknúť participatívnymi postupmi,“ uzatvára Anne-Sophie Gresle. „Otvorená platforma InSPIRES je vďaka poskytovaniu nepretržitej podpory globálnej vedeckej komunite, zlepšovaniu vzájomného učenia sa výmenou skúseností a propagácii najlepších postupov v občianskej vede dokonale pripravená presne na to.“

Keywords

InSPIRES, veda s podporou občanov, veda, občianska veda, občianski vedci, spoločne tvoriť, science shop

Discover other articles in the same domain of application