European Commission logo
English English
CORDIS - EU research results
CORDIS

Ingenious Science shops to promote Participatory Innovation, Research and Equity in Science.

Article Category

Article available in the following languages:

Navdihovanje novih smeri v znanosti, v kateri imajo pomembno vlogo državljani

Cilj spletne sodelovalne platforme je predstaviti znanstvene projekte, ki jih usmerjajo državljani, ter deliti njihove zgodbe in uspehe s svetom.

Society icon Society

Pobude s področja znanosti za državljane se izvajajo po vsem svetu, od Evrope do Afrike, od Amerike do Azije. Ti projekti lahko dajo pomemben prispevek k družbi, vendar se pri tem pogosto izvajajo v izoliranem okolju. Veliko več bi bilo mogoče doseči, če bi znanstveniki državljani, sami znanstveniki in drugi ključni deležniki združili svoje izkušnje in delili svoje znanje za ustvarjanje raziskav in projektov, ki se neposredno odzivajo na potrebe skupnosti. In prav na tej zamisli temelji projekt InSPIRES (Ingenious Science shops to promote Participatory Innovation, Research and Equity in Science), ki ga financira EU. „Naš cilj je povezati družbene pomisleke in zahteve z raziskovalci ter soustvarjati raziskovalne projekte, ki omogočajo prenos znanja v delovanje, zmanjšanje neenakosti in spodbujanje samoodločanja ter boljše družbe,“ pravi koordinatorica projekta InSPIRES Anne-Sophie Gresle.

Podpora za številne znanstvene delavnice

V središču projekta je znanstvena delavnica, tj. posredniška struktura med znanostjo in družbo, v okviru katere se izvajajo neodvisne skupnostne raziskave, ki obravnavajo pomisleke civilne družbe. „Za začetek smo povezali izvajalce in strokovnjake iz Evrope in zunaj nje, ki so soustvarjali inovativne modele znanstvenih delavnic, jih preučevali v okviru skupnih pilotnih študij in jih izvajali,“ pojasni Anne-Sophie Gresle. „Nato smo podprli te sodelovalne projekte in ocenili njihov vpliv na različne vključene skupine.“ V okviru projekta InSPIRES je bila zagotovljena podpora za 123 znanstvenih delavnic v Boliviji, Franciji, na Madžarskem, v Italiji, na Nizozemskem, v Španiji in Tuniziji. Še šest projektov je bilo prek projekta InSPIRES financiranih v okviru odprtega razpisa. Delo, ki se je izvajalo znotraj teh projektov, je bilo zelo raznoliko. Na primer, namen projekta na Madžarskem je bil preučiti, kako lahko uporaba tečajev joge, ki temeljijo na razumevanju travme, izboljša dobro počutje različnih prikrajšanih skupin. V Franciji je bil namen preučiti, kako lahko odločitve na področju urbanističnega načrtovanja privedejo do gentrifikacije sosesk. Celoten seznam pobud, ki jih je podprl projekt InSPIRES, je na voljo na spletu. Čeprav se je vsak od teh projektov dotaknil druge teme in se izvajal v drugi državi, pa so prav vsi izhajali iz nekega pomisleka, ki ga je izrazila organizacija civilne družbe. „Stopnja udeležbe pri vsakem projektu je bila prilagojena pričakovanjem in potrebam civilne družbe,“ ugotavlja Anne-Sophie Gresle. „Poleg tega so bili rezultati raziskav v okviru vseh projektov posredovani ustrezni organizaciji civilne družbe, kar je obvezen sestavni del znotraj mehanizma znanstvene delavnice.“

InSPIRES Open Platform

Informacije, pridobljene iz vseh različnih projektov, so se nato uporabile za oblikovanje odprte platforme InSPIRES Open Platform, tj. spletne zbirke podatkov, pridobljenih s sodelovanjem in črpanih iz množic, v središču katere so znanstvene delavnice in pobude s področja znanosti za državljane. „Na tej odprti platformi predstavljamo projekte in njihove rezultate“, doda Anne-Sophie Gresle. „To je skupnost, v kateri lahko udeleženci pripovedujejo zgodbe o navdihujočih izkušnjah, se skupaj učijo in spoznavajo pravi vpliv svojega dela.“ Po besedah Anne-Sophie Gresle platforma nudi intuitivno in enostavno orodje za spremljanje in ocenjevanje, ki se lahko uporabi v okviru projektov za merjenje njihovega vpliva. Ko se izvaja projekt, je treba samo vnesti informacije o njem in prositi udeležence, da izpolnijo enostaven vprašalnik. Orodje nato samodejno analizira podatke in pripravi poročila v realnem času. Kot nakazuje že samo ime projekta InSPIRES, gre v celoti za navdihovanje novih smeri v znanosti, v kateri imajo pomembno vlogo državljani. „S tem delom se je okrepilo naše prepričanje, da moramo znanost prežeti s sodelovalnimi procesi,“ sklene Anne-Sophie Gresle. „Projekt InSPIRES Open Platform je odlično sredstvo za zagotavljanje stalne podpore globalni znanstveni skupnosti, krepitev vzajemnega učenja z izmenjavo izkušenj in spodbujanje.“

Keywords

InSPIRES, znanost, ki temelji na državljanih, znanost, znanost za državljane, znanstveniki državljani, soustvarjanje, znanstvena delavnica

Discover other articles in the same domain of application