European Commission logo
English English
CORDIS - EU research results
CORDIS

Ingenious Science shops to promote Participatory Innovation, Research and Equity in Science.

Article Category

Article available in the following languages:

A polgárközpontú tudomány új irányainak ösztönzése

Az online, együttműködésen alapuló platform célja, hogy bemutassa a polgárok által vezetett tudományos projekteket, és a világgal megismertesse történeteiket és sikereiket.

Society icon Society

Civil tudományos kezdeményezések Európától Afrikáig, Amerikától Ázsiáig a világ minden táján zajlanak. E projektek adott esetben jelentős mértékben segítik a társadalmat, azonban gyakran légüres térben működnek. Sokkal nagyobb eredményeket lehetne elérni, ha a civil tudományt művelő tudósok, a tudósok és más kulcsfontosságú érdekeltek közösen összegyűjtenék tapasztalataikat és megosztanák tudásukat, és ezzel olyan kutatásokat és projekteket hoznának létre, amelyek közvetlenül a közösségi igényekre reagálnak. Pontosan ebből a gondolatmenetből indul ki az uniós finanszírozású InSPIRES (Ingenious Science shops to promote Participatory Innovation, Research and Equity in Science) projekt. „Célunk az volt, hogy a társadalmat érdeklő kérdéseket és a társadalom igényeit megismertessük a kutatókkal, és így közösen hozzunk létre a tudást gyakorlati fellépés formájában felhasználni képes kutatási projekteket, csökkentsük az egyenlőtlenségeket, továbbá előmozdítsuk az önrendelkezést és a jobb társadalmat” − mutat rá Anne-Sophie Gresle, az InSPIRES projekt koordinátora.

A támogatása

A projekt központi eleme az úgynevezett science shop, a tudomány és a társadalom közötti közvetítő struktúra, amely a civil társadalmat foglalkoztató kérdéseket vizsgáló, független, közösségi alapú kutatásokat tesz lehetővé. „Először is Európán belül és kívül dolgozó szakembereket és szakértőket kötöttünk össze, akik közösen tervezték meg, kísérletezték ki és alkalmazták a science shop innovatív modelljeit” − mondja Gresle. „Ezután gondoskodtunk e részvételi projektek támogatásáról, és értékeltük a különböző érintett csoportokra gyakorolt hatásukat.” Az InSPIRES keretében összesen 123 science shop részesült támogatásban Bolíviában, Franciaországban, Hollandiában, Magyarországon, Olaszországban, Spanyolországban és Tunéziában. A projekt egy pályázati felhívás megszervezése keretében további hat projektet is finanszírozott. Az e projektek keretében végzett munka igen változatos volt. Egy magyarországi projekt például azt vizsgálta, hogy a traumát figyelembe vevő jógaórák hogyan járulhatnak hozzá a különböző hátrányos helyzetű csoportok jóllétéhez. Franciaországban egy projekt azt a kérdést járta körül, hogy a várostervezési döntések hogyan vezethetnek a városrészek dzsentrifikációjához. Az InSPIRES által támogatott kezdeményezések teljes listája online elérhető. Jóllehet mindegyik projekt más-más témához kapcsolódott és más-más országban zajlott, mindegyik kiindulópontja egy olyan aggály volt, amelyet egy civil társadalmi szervezet fogalmazott meg. „Minden egyes projekt esetében a civil társadalom elvárásaihoz és igényeihez igazítottuk a részvétel szintjét” − jegyzi meg Gresle. „Emellett mindegyik projekt keretében visszacsatoltuk a kutatási eredményeket az érintett civil társadalmi szervezethez. Ez a science shop mechanizmusának kötelező eleme.”

Az InSPIRES Open Platform

A különböző projektekből származó információkat az InSPIRES Open Platform létrehozásához használták fel. Ez a platform online, együttműködésen alapuló és közösségi kiszervezés keretében működő adatbázis, amely science shopokat és polgári tudományos kezdeményezéseket foglal magában. „A projekteket és eredményeiket az Open Platformon mutatjuk be” − teszi hozzá Gresle. „Az Open Platform olyan közösség, ahol a szereplők megoszthatják inspiráló tapasztalataikat, közösen tanulhatnak és megismerhetik munkájuk tényleges hatását.” Gresle véleménye szerint a platform a nyomonkövetés és az értékelés intuitívan, egyszerűen használható eszköze, amelynek segítségével a projektek mérhetik saját hatásukat. Ehhez csak annyit kell tenni, hogy megadják adataikat, és felkérik a résztvevőket egyszerű kérdőívek kitöltésére. Ezután az eszköz automatikusan elemzi az adatokat, és valós idejű jelentéseket készít. Ahogy a neve is mutatja, az InSPIRES projekt arra törekedett, hogy a civil tudományban új irányok kialakítására ösztönözze az érintetteket. „Ez a munka megerősítette meggyőződésünket, hogy a tudományban fontos szerepet kell adni a részvételen alapuló folyamatoknak” − zárja gondolatait Gresle. „Az InSPIRES Open Platform pedig tökéletesen alkalmas erre, hiszen folyamatos támogatást nyújt a globális tudományos közösség számára, a tapasztalatok megosztásával ösztönzi a kölcsönös tanulást, és előmozdítja a civil tudomány bevált gyakorlatait.”

Keywords

InSPIRES, polgárközpontú tudomány, tudomány, civil tudomány, civil tudósok, közösen alkotni, science shop

Discover other articles in the same domain of application