European Commission logo
English English
CORDIS - EU research results
CORDIS

Ingenious Science shops to promote Participatory Innovation, Research and Equity in Science.

Article Category

Article available in the following languages:

Iedvesmojoši jauni virzieni amatierzinātnē

Tiešsaistes sadarbības platformas mērķis ir parādīt amatierzinātnes vadītus zinātnes projektus un dalīties ar to stāstiem un panākumiem ar visu pasauli.

Society icon Society

Amatierzinātnes iniciatīvas tiek īstenotas visā pasaulē — gan Eiropā, gan arī Āfrikā, Dienvidamerikā un Ziemeļamerikā un Āzijā. Lai gan šie projekti var sniegt ievērojamu labumu sabiedrībai, nereti tas tiek panāks, darbojoties vakuumā. Varētu sasniegt krietni vairāk, ja amatierzinātnieki, zinātnieki un citas būtiskākās ieinteresētās puses apvienotu savu pieredzi un dalītos ar zināšanām, lai radītu pētījumus un projektus, kas tiešā veidā atbilst kopienu vajadzībām. Tieši tāda ir ES finansētā projekta InSPIRES (Ingenious Science shops to promote Participatory Innovation, Research and Equity in Science) iecere. “Mūsu mērķis bija informēt pētniekus par sociālajiem problēmjautājumiem un vajadzībām, lai kopīgi radītu pētniecības projektus, kuriem ir potenciāls pārvērst zināšanas darbībā, samazināt nevienlīdzību un popularizēt pastāvīgu lēmumu pieņemšanu un labāku sabiedrību,” saka Anna Sofija Gresle (Anne-Sophie Gresle), projekta InSPIRES koordinatore.

Atbalsts vairākiem zinātnes atbalsta kontaktpunktiem

Projekta centrā atrodas zinātnes atbalsta kontaktpunkts, kas ir starpniekstruktūra starp zinātni un sabiedrību, kura nodrošina neatkarīgus pētījumus, kuru pamatā ir kopiena un pievēršanās pilsoniskās sabiedrības problēmjautājumiem. “Iesākumā mēs sapulcinājām praktiķus un ekspertus no Eiropas un citām pasaules daļām, lai kopīgiem spēkiem izstrādātu, izmēģinātu un īstenotu inovatīvus modeļus zinātnes atbalsta kontaktpunktiem,” skaidro Gresle. “Pēc tam mēs ķērāmies pie šo līdzdalības projektu atbalstīšanas un novērtējām to ietekmi uz dažādām iesaistītajām grupām.” Pavisam projektā InSPIRES tika sniegts atbalsts 123 zinātnes atbalsta kontaktpunktiem, kas darbojas Bolīvijā, Francijā, Ungārijā, Itālijā, Nīderlandē, Spānijā un Tunisijā. Šī projekta ietvaros konkursa kārtībā tika finansēti vēl seši projekti. Šo projektu veikums bija ļoti daudzveidīgs. Piemēram, projektā Ungārijā tika pētīts, kā jogas nodarbības, kuru laikā tiek ņemtas vērā traumas, var veicināt dažādu nelabvēlīgā situācijā esošo iedzīvotāju grupu labbūtību. Citā pētījumā Francijā tika noteikts, kā pilsētplānošanas lēmumi var novest pie rajonu ģentrifikācijas. Pilns saraksts ar iniciatīvām, kas atbalstītas projektā InSPIRES, ir pieejams tiešsaistē. Lai gan katrā no šiem projektiem tika skarti atšķirīgi temati un tie norisinājās dažādās valstīs, ikviens bija radies no pilsoniskās sabiedrības paustiem problēmjautājumiem. “Līdzdalības līmenis katrā no projektiem tika pielāgots pilsoniskās sabiedrības gaidām un vajadzībām,” atzīmē Gresle. “Turklāt, visos projektos to rezultāti tika ziņoti attiecīgajai pilsoniskās sabiedrības organizācijai, kas ir zinātnes atbalsta kontaktpunktu mehānisma obligāta sastāvdaļa.”

InSPIRES Open Platform

Pēc tam informācija no dažādiem projektiem tika izmantota, lai izveidotu InSPIRES Open Platform, kas ir tiešsaistes sadarbības un publikas iesaistīšanas datubāze, kurā iekļauti zinātnes atbalsta kontaktpunkti un amatierzinātnes iniciatīvas. “Open Platform ir vieta, kurā mēs parādām projektus un to rezultātus,” piebilst Gresle. “Tā ir kopiena, kurā aktori var pastāstīt par ar savu iedvesmojošo pieredzi, kopā mācīties un apjaust sava darba reālo ietekmi.” Saskaņā ar Gresles sacīto, platforma piedāvā vienkāršu un intuitīvi izmantojamu uzraudzības un vērtēšanas instrumentu, ko projektos var izmantot, lai mērītu to ietekmi. Projekta ietvaros ir vienīgi jāievada informācija un jālūdz dalībniekiem aizpildīt vienkāršu anketu. Pēc tam rīks automātiski analizē datus un sagatavo ziņojumus reāllaikā. Kā uz to norāda projekta nosaukums, InSPIRES sekmē jaunus iedvesmojošus virzienus amatierzinātnē. “Šis darbs stiprināja mūsu pārliecību par nepieciešamību caurstrāvot zinātni ar līdzdalības procesiem,” noslēgumā saka Gresle. “Sniedzot pastāvīgu atbalstu pasaules zinātnes kopienai, veicinot savstarpēju mācīšanos, daloties pieredzē, un popularizējot amatierzinātnes paraugpraksi, InSPIRES Open Platform perfekti atbilst šo uzdevumu veikšanai.”

Keywords

InSPIRES, amatierzinātne, zinātne, amatierzinātnieki, kopīgi radīt, zinātnes atbalsta kontaktpunkts

Discover other articles in the same domain of application