European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Prototyping the most energy and cost efficient data center in the world: The Boden Type Data Center

Article Category

Article available in the following languages:

Dążenie do stworzenia ekologicznych, czystych i oszczędnych centrów danych w całej Europie

Wpływ centrów danych na środowisko naturalne stanowi coraz większy problem, zwłaszcza że zużywają one około 3 % energii elektrycznej Europy. W ramach projektu BodenTypeDC zbudowano centrum danych, które ma spełnić potrzebę większej efektywności energetycznej.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko
Energia icon Energia

Centra danych stały się we współczesnym świecie infrastrukturą o krytycznym znaczeniu, ponieważ obejmują one kluczowe zasoby, takie jak komputery podłączone do sieci, systemy pamięci masowej i sprzęt, które zapewniają sprawne funkcjonowanie wszelkiego rodzaju organizacji. „Pomimo ich znaczenia dla zachowania ciągłości codziennych działań centra danych muszą stać się bardziej energooszczędne, wykorzystywać energię odpadową, taką jak ciepło, i w większym stopniu korzystać z odnawialnych źródeł energii, aby do 2030 roku zbliżyć się do poziomu neutralności węglowej”, wyjaśnia Tor Björn Minde, kierownik ICE Datacenter Unit w Szwedzkich Instytutach Badawczych RISE. Większość centrów danych zużywa niemal tyle samo energii elektrycznej na potrzeby systemów chłodzenia, co na potrzeby serwerów. Większość centrów danych zużywa tyle samo energii elektrycznej na potrzeby systemów chłodzenia, co na potrzeby serwerów. W typowym centrum danych około 40 % energii elektrycznej zużywają systemy chłodzenia. W ramach finansowanego ze środków UE projektu BodenTypeDC zbudowano, przetestowano i zatwierdzono centrum danych o nazwie Boden Type Data Center (BTDC) One, które jest zarówno energooszczędne, jak i ekonomiczne. Jest ono zasilane energią odnawialną i opiera się na technologiach chłodzenia powietrznego i wyparnego bez konieczności stosowania czynników chłodniczych. Zastosowano w nim również niskoemisyjne, lokalnie pozyskiwane materiały budowlane.

Holistyczne podejście do chłodzenia

W centrach danych wykorzystujących chłodne powietrze może dochodzić do marnowania energii przez dostarczanie zbyt dużej ilości powietrza z urządzeń chłodzących do przestrzeni sprzętowej. Zazwyczaj systemy chłodzone powietrzem są sterowane poprzez zapewnienie określonej temperatury w zimnych korytarzach. To konsekwentnie prowadzi do spowolnienia reakcji systemów chłodzenia na wahania temperatury w centrum przetwarzania danych, które powstają w wyniku dużych zmian obciążenia roboczego. W systemie BTDC One chłodzenie inteligentnie dostosowuje się i współpracuje z algorytmem sterującym obciążeniem roboczym, prędkością wentylatorów i temperaturą serwera w celu maksymalizacji wydajności. Zespół projektowy twierdzi, że BTDC One to najefektywniejsze centrum danych na świecie o minimalnym wpływie na środowisko. Dowodzą temu wskaźniki efektywności. Efektywność wykorzystania energii (PUE) to branżowa norma pomiarowa (ISO), która opisuje, jak efektywnie centrum danych wykorzystuje energię ogólną na przestrzeni jednego roku. Im niższy wskaźnik PUE, tym większa efektywność, przy czym 1,00 oznacza absolutnie najwyższy poziom efektywności. Centrum danych BTDC One osiągnęło wskaźnik PUE poniżej 1,02. Średni wskaźnik PUE centrów danych w UE wynosi powyżej 1,5.

Kluczem jest lokalizacja

Wykorzystując wysoce innowacyjne zasady inżynieryjne, partnerzy projektu zbudowali zrównoważone, niezwykle wydajne i nadzwyczaj tanie centrum danych w szwedzkim Boden, blisko koła podbiegunowego. Ta lokalizacja była strategicznym posunięciem z ich strony. W ciągu ostatnich kilku lat kraje nordyckie stały się popularnym rynkiem dla centrów danych. Są one powszechnie uważane za jedne z najlepszych miejsc na świecie do tworzenia zasobów danych. Atrakcyjność tego regionu nie jest zaskakująca, ponieważ operatorzy centrów danych coraz częściej poszukują zimniejszych klimatów, aby zmniejszyć swoją zależność od energii elektrycznej do chłodzenia sprzętu. Obfitość w źródła energii odnawialnej na tym obszarze jest kolejnym czynnikiem, który sprawia, że miejsca takie jak Boden lepiej nadają się do budowy takich obiektów i są bardzo atrakcyjne pod względem inwestycyjnym. „Rozwiązanie BTDC One oferuje zrównoważony model budynku centrum danych, który jest energooszczędny i efektywny pod względem wykorzystania zasobów przez cały cykl życia. Jest on tańszy w budowie i eksploatacji”, podsumowuje Minde. „Docelowo projekt ma zostać powtórzony w całej Europie, nawet w krajach o mniej korzystnych warunkach klimatycznych, również w kontekście ponownego wykorzystania ciepła odpadowego w mniej odległych obszarach”.

Słowa kluczowe

BodenTypeDC, centrum danych, energia, chłodzenie, BTDC One, PUE, energia odnawialna, efektywność wykorzystania energii

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania