Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary

Online and automated E. coli monitoring for 100% safe drinking water

Article Category

Article available in the following languages:

Zautomatyzowane monitorowanie gwarantuje bezpieczeństwo wody pitnej

Nowy czujnik jakości wody pozwala na ciągłe monitorowanie i zautomatyzowane wykrywanie pałeczki okrężnicy w ujęciach wody pitnej, co przyczyni się do ograniczenia rozprzestrzeniania się chorób przenoszonych w wodzie.

Dostęp do czystej i bezpiecznej wody pitnej to podstawa zdrowego społeczeństwa. Jednak z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w każdego roku w Europie odnotowuje się ponad 300 000 przypadków chorób przenoszonych w wodzie w wyniku skażenia mikrobiologicznego. Kluczowym wskaźnikiem skażenia jest obecność pałeczki okrężnicy – bakterii obecnej w kale ludzi i zwierząt. „Woda skażona pałeczką okrężnicy jest niezdatna do picia”, mówi Luigino Grasso, dyrektor ds. technologii w bNovate Technologies, firmie specjalizującej się w zautomatyzowanej kontroli jakości wody. Obecnie wciąż stosuje się metody manualne, które dostarczają wyników w ciągu 2–3 dni, co zdaniem Grasso jest bardzo problematyczne. „Uniemożliwia to specjalistom w zakresie jakości wody podejmowanie szybkich decyzji w przypadku skażenia mikrobiologicznego, które nie pociągną za sobą wysokich kosztów”, wyjaśnia. Konieczne jest opracowanie rozwiązania do szybkiego, częstego i stałego monitorowania obecności pałeczki okrężnicy w systemach dystrybucji wody pitnej, co udało się osiągnąć zespołowi finansowanego przez UE projektu ColiSense Online. „Mieliśmy na celu opracowanie i wprowadzenie na rynek zautomatyzowanego, internetowego czujnika do monitorowania jakości wody umożliwiającego detekcję i kwantyfikację pałeczki okrężnicy obecnej w wodzie pitnej w czasie rzeczywistym”, dodaje Grasso, koordynator projektu.

Ciągłe monitorowanie

Największe wyzwanie, z jakim zmierzyć musieli się naukowcy, polegało na opracowaniu czujnika, który wykrywać będzie nawet bardzo niskie stężenie pałeczki okrężnicy w sposób ciągły, dokładny i w trudnych warunkach. Zespół opracował w pełni zautomatyzowany przemysłowy cytometr przepływowy – system, który automatycznie zagęszcza próbkę wody, izoluje bakterie i szybko wykrywa potencjalne skażenie fekaliami. Jeśli obecność patogenów osiąga niepokojący poziom, system zawiadamia odpowiednie władze, które mogą podjąć natychmiastowe działania, by złagodzić ryzyko, zanim woda trafi do społeczeństwa. „Do tej pory technika ta była zarezerwowana dla badaczy i wysoko wykwalifikowanego personelu laboratoryjnego”, zauważa Grasso. „Nasza opatentowana technologia pozwala nam jednak powielać długą listę protokołów laboratoryjnych i udostępniać ją branży, szerokiemu gronu podmiotów niebędących specjalistami i laboratoriom zewnętrznym, w tym zakładom produkcyjnym przedsiębiorstw wodociągowych”.

Ogromny potencjał

System ColiSense zostanie najpierw wdrożony w przedsiębiorstwach wodociągowych, ale Grasso twierdzi, że docelowo może być wykorzystywany do wykrywania innych patogenów mikrobiologicznych, w tym Legionelli, Pseudomonas i Salmonelli. „Potencjał rozwiązania ColiSense jest ogromny, nie tylko w dziedzinie wody pitnej, ale także opiece zdrowotnej, przemyśle produkcji żywności i napojów, przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym”, mówi. Zespół badawczo-rozwojowy w firmie bNovate pracuje obecnie nad uprzemysłowieniem rozwiązania, co stanowi pierwszy krok ku wprowadzeniu go na rynek przed 2023 rokiem. Zespół planuje również uzyskanie oficjalnej akredytacji systemu ColiSense jako alternatywnej techniki wykrywania pałeczki okrężnicy w wodzie pitnej. „Jesteśmy szczególnie dumni z tego, że wprowadziliśmy monitoring wody w erę cyfrową, tworząc automatyczne, solidne, proste w użyciu i połączone rozwiązanie, które może zagwarantować produkcję i dystrybucję czystej wody w każdym miejscu na świecie”, podsumowuje Grasso.

Słowa kluczowe

ColiSense Online, woda pitna, woda, jakość wody, E. coli, Escherichia coli, pałeczka okrężnicy, choroby przenoszone w wodzie, cytometr, przedsiębiorstwa wodociągowe

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania