European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Walka z rozprzestrzenianiem się gruźlicy

Gruźlica to choroba, której można zapobiec i którą można wyleczyć. Mimo to w 2020 roku zachorowało na nią 9 900 000 osób, a 1,5 miliona z nich zmarło. W tym odcinku omówimy działania UE zorientowane na walkę z rozprzestrzenianiem się gruźlicy i pogłębianie naszej wiedzy na temat charakteru tej choroby.

Zdrowie icon Zdrowie

Informacje i pomysły

Światowe wysiłki w zakresie walki z gruźlicą od 2000 roku uratowały życie około 66 milionów ludzi. Jednak pandemia COVID-19 znacznie utrudniła to zadanie. W 2020 roku po raz pierwszy od ponad dziesięciu lat odnotowano wzrost zgonów związanych z gruźlicą, jak informuje Światowa Organizacja Zdrowia. W tym odcinku CORDIScovery rozmawiamy z trójką badaczy, którzy pracują na pierwszej linii walki z rozprzestrzenianiem się gruźlicy. Nowe, niedrogie i nieinwazyjne testy; poznanie genomu patogenu w celu zrozumienia jego mechanizmów rozprzestrzeniania się; prace na poziomie cząsteczkowym w celu ustalenia, w jaki sposób bakterie przechodzą od zakażenia utajonego do aktywnego – wszystkie te działania pozwolą na kontrolowanie epidemii i zapobieganie im. Hossam Haick jest dziekanem w Izraelskim Instytucie Technologicznym Technion. Jego prace nad rozwojem A-Patch były wspierane przez UE i Fundację Billa i Melindy Gatesów. Hossam kieruje pracami nad nieinwazyjnymi inteligentnymi czujnikami i urządzeniami ubieralnymi do wczesnego wykrywania takich chorób jak gruźlica i monitorowania schorzeń przez całe życie pacjenta. Teresa Cortes z Instytutu Biomedycyny w Walencji, będącego częścią Hiszpańskiej Narodowej Rady ds. Badań Naukowych, próbuje zrozumieć, jak bakterie wywołujące gruźlicę u ludzi zakażają, przeżywają, wywołują chorobę i rozwijają antybiotykooporność. Teresa uczestniczyła w projekcie MtbTransReg. Iñaki Comas, który przedstawia ustalenia swojego projektu TB-ACCELERATE, także pracuje w Instytucie Biomedycyny w Walencji. Badacz stara się poznać złożoność genomiki gruźlicy w celu zrozumienia ewolucji i epidemiologii chorób zakaźnych. Jego laboratorium skupia się w szczególności na gruźlicy, ale bada także inne choroby, np. COVID-19.

Czekamy na Twoje opinie!

Jeśli chcesz podzielić się z nami swoją opinią na temat naszych podcastów, napisz do nas! Wszelkie komentarze, pytania lub sugestie (oby nie skargi!) prosimy przesyłać na adres editorial@cordis.europa.eu.

Słowa kluczowe

CORDIScovery, CORDIS, gruźlica, A-Patch, MtbTransReg, TB-ACCELERATE, Światowa Organizacja Zdrowia, epidemiologia, Fundacja Billa i Melindy Gatesów