European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Uwolnienie innowacyjnego potencjału MŚP w zakresie lekkich konstrukcji

Zaawansowane materiały lekkie bardzo się zmieniły wraz z transformacją branży budowlanego w kierunku większej świadomości energetycznej i zrównoważonego rozwoju. Jednak MŚP nie skorzystały jeszcze z tych bardziej ekologicznych i zrównoważonych zaawansowanych materiałów.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Lekkie konstrukcje odegrają kluczową rolę w kontekście dekarbonizacji i skutecznego wdrażania rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym. Aby osiągnąć ten cel, wprowadzono znaczne ograniczenia masy i poprawiono funkcjonowanie zaawansowanych materiałów lekkich, takich jak kompozyty na bazie polimerów, kompozyty w formie matryc ceramicznych oraz lekkie stopy metali. Jednakże MŚP nie wykorzystują jeszcze pełnego potencjału tych osiągnięć naukowych i technicznych. Twórcy finansowanego ze środków UE projektu AMULET organizują dwa konkursy, aby zwiększyć innowacyjny potencjał MŚP poprzez międzyregionalną i międzysektorową wymianę wiedzy. Działania będą koncentrować się na trzech wyżej wymienionych zaawansowanych materiałach w sektorach takich jak motoryzacja, lotnictwo i aeronautyka, energia oraz budownictwo. Pierwszy konkurs jest już otwarty. Termin składania wniosków upływa 30 czerwca 2022 roku. Do kierowania innowacyjnymi projektami wybrane zostaną konsorcja obejmujące co najmniej dwa i nie więcej niż trzy MŚP. Realizowane projekty będą dotyczyć opracowania i wdrożenia działań demonstracyjnych związanych z technologią i systemami odnoszącymi się do 12 wyzwań. Wyzwania te, podzielone na 12 kategorii tematycznych, stanowią przeszkodę, która uniemożliwia wprowadzenie na rynek i popularyzację trzech głównych zaawansowanych materiałów. „Zespół projektu AMULET liczy na uczestnictwo europejskich innowacyjnych MŚP o jasnych ambicjach komercyjnych oraz potencjale w zakresie dużego rozwoju i internacjonalizacji”, czytamy w Przewodniku dla wnioskodawców. „Potrzebne są innowacje, by udało się pokonać bariery utrudniające popularyzację zaawansowanych materiałów lekkich i technologii, które mogłyby pomóc rozwiązać problemy społeczne i środowiskowe. […] Pomysły zgłoszone przez MŚP będą odpowiedzią na rzeczywiste wyzwania, z jakimi zmaga się przemysł. Pozwoli to zagwarantować, że zaproponowane rozwiązania będą istotne dla rynku i atrakcyjne dla jego uczestników”. Konsorcja otrzymają dofinansowanie w wysokości do 120 000 EUR (maksymalnie 60 000 EUR na MŚP). Zespół projektu zapewni również stałe wsparcie w zakresie technicznym i ekonomicznym poprzez materiały edukacyjne dla MŚP zainteresowanych materiałami lekkimi. Całkowity budżet pierwszego konkursu przewidziany jako bezpośrednie wsparcie dla MŚP wynosi do 1 277 000 EUR. Projekt AMULET obejmuje rozległą sieć blisko 1 700 MŚP, ponad 34 duże firmy, a także ponad 90 uniwersytetów oraz instytucji zajmujących się badaniami i innowacją. Realizacja tego trzyletniego projektu zakończy się w listopadzie 2024 roku. Zespół projektu ma nadzieję stworzyć nowe łańcuchy wartości poprzez wspieranie popularyzacji zaawansowanych materiałów lekkich w przemyśle. Jeśli chcesz, żeby twój projekt został zaprezentowany jako „Projekt miesiąca” w kolejnym wydaniu magazynu, wyślij wiadomość na adres editorial@cordis.europa.eu i opowiedz nam o nim.

Słowa kluczowe

AMULET, MŚP, zaawansowane materiały lekkie, zaawansowane materiały, lekkie konstrukcje, kompozyt na bazie polimeru, kompozyt w formie matryc ceramicznych, lekki stop metali