European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Depozyt kału w banku idealnym zabezpieczeniem na przyszłość

Jak sugerują naukowcy, złożenie w banku próbek własnego kału może być kluczem do zdrowego życia w przyszłości.

Badania podstawowe icon Badania podstawowe

Wyobraź sobie, że udajesz się do banku, aby złożyć depozyt. Z pozoru nic nadzwyczajnego. Jednak ten bank nie jest taki jak inne, podobnie jak depozyt, który w nim złożysz. Są nim…odchody – na wypadek, gdyby okazały się w przyszłości jeszcze przydatne. Można uznać to za nową praktykę w dziedzinie przechowywania materiałów. Innymi przykładami jest zamrażanie komórek jajowych i przechowywanie krwi pępowinowej. Jak czytamy w pracy opublikowanej przez naukowców z Harvard Medical School w czasopiśmie „Trends in Molecular Medicine”, ludzie mogliby składać w banku swój kał, będąc w sile wieku i przy dobrym zdrowiu, aby móc przeszczepić go z powrotem do swojego organizmu w późniejszym okresie życia, gdy ich stan zdrowia zacznie się pogarszać. Zbieranie tych próbek o nieprzyjemnym zapachu, które zawierają pożyteczne bakterie, mogłoby pomóc w leczeniu szeregu dolegliwości, które pojawiają się wraz z wiekiem. Sposób, w jaki obecnie się odżywiamy i żyjemy, doprowadził do poważnych zmian w naszym mikrobiomie jelitowym, który składa się z bilionów bakterii, grzybów i innych mikroorganizmów. Mikrobiom jelitowy ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Pomaga kontrolować trawienie i działa korzystnie na nasz układ odpornościowy oraz wiele innych aspektów naszego zdrowia. Zmiany te powiązano z różnymi stanami chorobowymi.

Bank kału

Koncepcja ta opiera się na istniejących dowodach dotyczących procedury ponownego wykorzystania własnego kału zwanej autologicznym przeszczepem mikrobioty kałowej (ang. faecal microbiota transplantation, FMT). Zespół badawczy zasugerował, że autologiczne FMT mogą w późniejszych latach zrewitalizować mikrobiom. „Autologiczny przeszczep mikrobioty kałowej ma [sic!] potencjał leczenia chorób autoimmunologicznych, takich jak astma, stwardnienie rozsiane, nieswoiste zapalenie jelit, cukrzyca, otyłość, a nawet choroby serca i starzenie się”, powiedział współautor i profesor nadzwyczajny medycyny w Harvard Medical School Yang-Yu Liu w rozmowie dla „MailOnline”. „Spodziewamy się, że autologiczne FMT [próbki kału pobrane od gospodarza w młodszym wieku i przy lepszym zdrowiu] może być skuteczniejszym podejściem terapeutycznym do promowania zdrowego starzenia się gospodarza niż heterologiczne FMT [próbki kału pobrane od młodego i zdrowego niespokrewnionego dawcy]”, wyjaśnił dr Liu w rozmowie dla „United Press International”. „Naszym zdaniem rozsądne byłoby składanie w banku próbek ludzkiego kału w młodszym wieku, gdy ludzie są zdrowi, aby móc potencjalnie odmłodzić ludzki mikrobiom jelitowy przy użyciu autologicznego FMT, gdy zaczną się starzeć”, napisali autorzy w pracy.

Nie ma nic za darmo

Istnieje kilka sposobów na przeszczepienie kału. Można go przyjmować w kapsułkach, doodbytniczo poprzez lewatywę lub podczas kolonoskopii. Zbieranie, przetwarzanie i przechowywanie kału nie będzie jednak tanie. Będzie kosztować więcej niż opłaty uiszczane za świadczenie usług bankowości internetowej. Bank potrzebuje dużo miejsca i energii do zasilania zamrażarek. „Nie oczekujemy, że każdy w naszym społeczeństwie jest skłonny ponieść ten koszt”, dodał dr Liu. „Opracowanie sensownego modelu biznesowego i strategii marketingowej wymagałoby z pewnością połączenia sił przedsiębiorców i naukowców”. Na świecie otwarto już wiele banków kału. Ale przeszczepy polegają zwykle na przeniesieniu mikrobioty kałowej jednej osoby do organizmu drugiej. Naukowcy przewidują, że w przyszłości takie placówki będą przechowywać indywidualne próbki na własny użytek dawcy. Może warto więc pomyśleć o złożeniu depozytu w banku kału? Na starość jelita z pewnością ci podziękują.

Słowa kluczowe

kał, bank, mikrobiom jelitowy, jelito, mikrobiom, odchody, autologiczny przeszczep mikrobioty kałowej