European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

FAMILY MATTERS: POST-NATAL SOCIALITY AND THE OUTCOMES OF MATERNAL STRESS IN A SOCIAL LIZARD

Article Category

Article available in the following languages:

Badanie stresu u jaszczurek żyjących w społecznościach

Zrozumienie, w jaki sposób stresory środowiskowe wpływają na populacje zwierząt, ma istotne znaczenie dla ich ochrony. Naukowcy badają wpływ stresu matczynego na potomstwo gadów.

Badania podstawowe icon Badania podstawowe

Ekolodzy behawioralni zaczęli badać skutki stresu matczynego u dzikich zwierząt, ale w niewielu badaniach można znaleźć zestawienia wyników dla różnych kontekstów ekologicznych. Prowadzony przy wsparciu z działania „Maria Skłodowska-Curie” projekt EGERNIALIZARDS miał na celu opisanie znaczenia środowiska społecznego, a w szczególności interakcji między matkami i ich potomstwem, przy określaniu długotrwałego wpływu stresu matczynego doświadczanego podczas ciąży na potomstwo.

Wpływ stresu na jaszczurki

W ramach projektu EGERNIALIZARDS badano, czy życie z matkami chroni nowo narodzone potomstwo przed szkodliwymi skutkami narażenia na działanie hormonów związanych ze stresem. W tym celu obserwowano żyjące w australijskiej Tasmanii jaszczurki z rodziny scynków. Badacze skupili się na gatunku Liopholis whitii, ze względu na ciekawe zwyczaje społeczne tych małych gadów. Dorosłe osobniki żyją w zachodzących na siebie siedliskach, a pary mieszkają wspólnie w kryjówkach. Po przyjściu na świat potomstwo może pozostać z rodzicami lub odejść i natychmiast rozpocząć samodzielne życie. Dzięki tej naturalnej zmienności naukowcy mogli zbadać wpływ relacji w rodzinach jaszczurek na poziom stresu doświadczanego podczas ciąży z ekologicznego punktu widzenia. Ciężarne jaszczurki podzielono na dwie grupy – jedna była grupą kontrolną, a drugiej podawano hormony. Nowo narodzone potomstwo pozostawało z matką lub żyło samodzielnie. Następnie morfologia i zachowanie jaszczurek były monitorowane przez kilka miesięcy, by ustalić, czy życie z matką miało wpływ na skutki stresu prenatalnego. Naukowcy odkryli, że prenatalna ekspozycja na hormony przekładała się na morfologię, a środowisko postnatalne nie działało na jaszczurki w łagodzący sposób. Zaobserwowano także ciekawy interaktywny wpływ środowiska przed i po urodzeniu na kluczowe zachowania, takie jak eksplorowanie. Zespół zebrał dane z opublikowanych badań i stworzył ramy metaanalityczne, by badać wzorce dotyczące wpływu hormonalnych korelacji stresu u matek na potomstwo u owodniowców. Stwierdzono, że skutki ekspozycji na hormony w trakcie ciąży są silniejsze i bardziej negatywne u gatunków żyworodnych niż u jajorodnych, ze względu na dłuższą interakcję między matką a płodem w pierwszej z grup.

Zrozumienie reakcji na stres

„Zaskoczyło i bardzo zaintrygowało mnie odkrycie, że u żyworodnych gadów wpływ stresu ciążowego się utrzymywał”, mówi Kirsty MacLeod, koordynatorka projektu, doceniając wkład, jaki wnieśli w badanie jej koledzy z zespołu – Tobias Uller, Tony Williams i Geoffrey While. Uważa się, że u ssaków kontakt przez łożysko, przez które hormony mogą przechodzić bezpośrednio od matek do potomstwa, odpowiada za silne skutki stresu ciążowego. Wyniki badań prowadzonych w ramach projektu wskazują jednak, że silniejszy wpływ wywołuje długotrwały kontakt matek i potomstwa in vivo niż przez łożysko. Pokazuje to, jak istotnym modelem są gady przy badaniu skutków macierzyństwa, szczególnie dlatego, że w tej grupie występują zarówno blisko spokrewnione gatunki składające jaja, jak i gatunki żyworodne. „Mam nadzieję, że badanie czynników ekologicznych, które wpływają na skutki stresu u dzikich zwierząt, ostatecznie pomoże w ustaleniu, które gatunki będą najbardziej narażone na wpływ antropogenicznych stresorów, w tym zmian klimatu”, dodaje MacLeod. Zespół ma w planach także zbadać, jak zmiany w zachowaniu scynków wpływają na dynamikę całej populacji. Następnie naukowcy chcieliby porównać skutki naturalnych czynników stresowych, np. pożaru lub suszy, oraz badać zróżnicowane międzypokoleniowe przekazywanie stresu u gatunków składających jaja i żyworodnych.

Słowa kluczowe

EGERNIALIZARDS, potomstwo, jaszczurki, stres matczyny, ciąża, Liopholis whitii, środowisko społeczne, żyworodność

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania