European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

An integrated emergency response decision support system for enhancing workers’ safety in offshore oil & gas operations

Article Category

Article available in the following languages:

Morskie platformy stają się bezpieczniejsze dzięki technologiom ubieralnym

Platformy naftowe i gazowe na morzu są z natury niebezpiecznymi i trudno dostępnymi miejscami, a komunikacja z nimi nie jest łatwa. Najnowocześniejsze technologie ubieralne i lokalizacyjne dla personelu mogą wyznaczać początek nowej epoki w dziedzinie bezpieczeństwa na morzu.

Bezpieczeństwo icon Bezpieczeństwo

Morskie platformy wiertnicze należą do najbardziej niebezpiecznych środowisk pracy na świecie i charakteryzują się jednym z najwyższych wskaźników poważnych urazów. Do głównych zagrożeń należą pożary i wybuchy, wycieki gazu i utonięcia. „Wypadki na morskich platformach wiertniczych zdarzają się bez ostrzeżenia i mogą błyskawicznie przybierać na sile”, mówi Tasos Kounoudes, koordynator projektu OffshoreMuster i dyrektor generalny cypryjskiej firmy SignalGeneriX. „Do tej pory na wypadki reagowano, stosując niezautomatyzowane procedury, w których w małym stopniu wykorzystywano technologie”. W przeprowadzonej niedawno przez Wspólne Centrum Badawcze analizie wykazano poważne niedociągnięcia w procedurach ewakuacyjnych stosowanych podczas wypadków z licznymi ofiarami. Brak kompleksowej świadomości sytuacyjnej i komunikacji jedynie pogarszał sytuację.

Skuteczne namierzanie personelu

Finansowany ze środków UE projekt OffshoreMuster został uruchomiony w celu usprawnienia postępowania podczas wypadków poprzez opracowanie systemu koordynacji zbiórki i ewakuacji nowej generacji. Oprócz SignalGeneriX, w skład konsorcjum projektu wchodziły firmy Hyperion System Engineering z Cypru i CSEM ze Szwajcarii oraz OptionsNet z Grecji. Opracowany system obejmuje zbieranie informacji o lokalizacji i statusie personelu w czasie rzeczywistym, zarządzanie ewakuacją, natychmiastową identyfikację osób na pokładzie oraz elektroniczne kierowanie zbiórką i wyszukiwanie osób za burtą. Istotną częścią tego systemu są ubieralne urządzenia z funkcjami śledzenia pozycji i określania świadomości sytuacyjnej.

Stawianie czoła wyzwaniom związanym z zakłóceniami łączności bezprzewodowej

Kluczowym wyzwaniem jest to, że platformy morskie są rozległymi konstrukcjami metalowymi, które mogą zakłócać komunikację bezprzewodową ze względu na odbicia i efekty wielotorowości sygnałów. Pożary także mogą skutkować zerwaniem połączeń z jednostkami dowodzenia znajdującymi się na lądzie. Określono optymalne częstotliwości i protokoły transmisji, aby zapobiec tym problemom i zminimalizować ilość danych przy wykorzystaniu dostępnej szerokości pasma. Dopracowano także algorytmy i modele oprogramowania do monitorowania świadomości sytuacyjnej i wykrywania osób za burtą. Stworzono również urządzenia lokalizacyjne do wykrywania sygnałów z urządzeń ubieralnych. Były one trwale ze sobą połączone i znajdowały się na całym terenie platformy. System daje kierownictwu natychmiastowy wgląd w lokalizacje personelu, zespołów medycznych i ratowniczych, dostarcza informacji o ruchu i alarmach dotyczących osób za burtą, a także wysyła natychmiastowe powiadomienia o wejściu personelu w obszary niebezpieczne lub strefy o ograniczonym dostępie. „Szybka zbiórka i ewakuacja mogą nie tylko uratować życie, ale także przyspieszyć działania przeciwpożarowe”, mówi Kounoudes. „Nadzorcy muszą mieć jasny i bieżący obraz sytuacji, aby skutecznie i efektywnie kierować załogami platform”. Technologia ta została następnie z powodzeniem zatwierdzona w pilotażowych badaniach prowadzonych w morskim zakładzie wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego.

Zapewnianie bezpieczeństwa na morzu

Kounoudes jest przekonany, że z powodzeniem zatwierdzony system OffshoreMuster pomoże podnieść standardy bezpieczeństwa i higieny pracy przy wydobywaniu ropy naftowej i gazu ziemnego na morzu, a tym samym ratować życia. Może również umożliwić drastyczne obniżenie kosztów związanych z wypadkami i ubezpieczeniami, które ponoszą właściciele i operatorzy platform wiertniczych. Zespół projektu zadbał o to, by urządzenia ubieralne mogły być produkowane na masową skalę, aby pokryć docelowe koszty produkcji oraz o to, by z urządzeń mogły z łatwością korzystać osoby nieposiadające wiedzy technicznej. „Nasz docelowy rynek jest niszowy – skupiamy się na zarządzaniu ewakuacją w miejscach wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż podmorskich”, dodaje Kounoudes. „Podobne produkty komercyjne są zwykle stosowane przy produkcji, gdzie odbicia sygnału są minimalne, a związane z nimi wyzwania techniczne można łatwo pokonać”. Aktualny cel to wprowadzenie tej innowacyjnej technologii na rynek przy pomocy spółki spin-out. „Obecnie skupiamy się na sektorze wydobycia ropy naftowej i gazu ziemnego ze złóż podmorskich, na świecie jest około 1 500 takich platform”, dodaje koordynator projektu. „Jednak technologię tę można dostosować do potrzeb innych użytkowników końcowych, np. na morskich statkach pomocniczych i statkach podwodnych, a także przy wytwarzaniu energii na lądzie”.

Słowa kluczowe

OffshoreMuster, ropa naftowa, gaz ziemny, ubieralne, morskie, niebezpieczne, punkt zbiórki, ewakuacja

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania