European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Article Category

Article available in the following languages:

Co nowego w projekcie EPICA: Nowatorska metodologia ułatwia absolwentom znalezienie pracy, a firmom – odpowiednich pracowników

Pod koniec 2020 roku dobiegł końca projekt EPICA, w ramach którego opracowano metodologię oceny i uznawania umiejętności absolwentów starających się o pracę. W czerwcu 2022 roku dwoje badaczy zaangażowanych w projektowanie, tworzenie i wdrażanie metodologii zostało zaproszonych do zaprezentowania wyników projektu podczas wydarzenia „Global Dialogue on Micro-Credentials: Initiatives and Perspectives on Small Learning Units from around the World” organizowanego przez niemieckie Federalne Ministerstwo Edukacji i Badań Naukowych.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Społeczeństwo icon Społeczeństwo

Mikrokwalifikacje to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą podnieść lub zmienić kwalifikacje, aby sprostać wymaganiom rynku pracy lub rozwinąć swoje kompetencje zawodowe. Potwierdzają one zdobycie umiejętności w ramach krótkoterminowych kursów i szkoleń, na przykład z zakresu krytycznego myślenia, rozwiązywania problemów i edukacji cyfrowej. Te i inne mikrokwalifikacje dają firmom lepsze wyobrażenie o umiejętnościach osób ubiegających się o pracę. Mikrokwalifikacje przyznawane są w oparciu o cyfrowe portfolio i umożliwiają poprawę jakości, widoczności i dostępności zdobytych umiejętności. „Opracowana przez nas metodologia jest dwuetapowa. Pierwszym etapem jest ocena i poświadczenie umiejętności przez kadrę nauczycielską, a drugim – stworzenie cyfrowego portfolio dla potencjalnych pracodawców”, wyjaśnia Marcelo Maina, badacz w projekcie EPICA i profesor Wydziału Psychologii i Nauk o Edukacji Otwartego Uniwersytetu Katalonii. „Studenci mogą uzupełniać swoje cyfrowe portfolio przez cały okres studiów lub stworzyć je tuż przed ich ukończeniem. W dokumencie znajdują się między innymi informacje dotyczące edukacji wraz z opisami, dotychczasowe osiągnięcia i zdobyte wyróżnienia. Część cyfrowego portfolio udostępniona do publicznego wglądu służy jako profil zawodowy, w którym znajdują się mikrokwalifikacje będące potwierdzeniem zdobytej wiedzy oraz poświadczenia osiągnięć akademickich lub działań zawodowych i społecznych”. W 2021 roku projekt EPICA (EPICA – Strategic partnership for the co-design of an innovative and scalable eportfolio ecosystem to improve the quality and visibility of skills) otrzymał nagrodę w konkursie Innovation Radar Prize organizowanym przez UE. „Wyróżnienie projektu w tym konkursie jest formą uznania i potwierdzeniem, że nasza praca ma wartość społeczną. Mamy nadzieję, że rozwiązanie to dotrze do jak najliczniejszej grupy odbiorców”, mówi prof. Lourdes Guàrdia, badaczka w projekcie EPICA pracująca na tym samym wydziale. Według obojga uczonych finansowanie ze środków EU miało istotne znaczenie w kontekście zaangażowania interesariuszy w realizację celów wspólnych przy jednoczesnym dążeniu do realizacji poszczególnych celów. „Uczelnie starały się wzmocnić pozycję swoich absolwentów na rynku pracy i wprowadzić narzędzia do oceny i certyfikacji osiągnięć studentów”, mówi prof. Maina. „Pracodawcy ocenili gotowość studentów do wejścia na rynek pracy na podstawie informacji zawartych w cyfrowym portfolio oraz podzielili się opiniami dotyczącymi mikrokwalifikacji jako rozwiązania umożliwiającego wyszukiwanie odpowiednich profili na potrzeby bieżących i przyszłych rekrutacji”, dodaje prof. Guàrdia. „Natomiast dla firmy odpowiedzialnej za rozwój platformy, która pomagała nam w projekcie, była to okazja do podjęcia kontrolowanego ryzyka i zwiększenia swoich możliwości rozwoju dzięki nowym i innowacyjnym produktom”.

Słowa kluczowe

EPICA, absolwent, szanse na zatrudnienie, mikrokwalifikacje, umiejętności, rynek pracy, pracodawca, student