European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

REfurbishment decision making platform through advanced technologies for near Zero energy BUILDing renovation

Article Category

Article available in the following languages:

Ramy współpracy na rzecz renowacji budynków w celu uzyskania niemal zerowego zużycia energii

Potencjał społeczeństwa w zakresie rozwiązywania problemów środowiskowych dotyczących nieefektywnych energetycznie budynków leży we współpracy między różnymi interesariuszami w łańcuchu wartości renowacji budynków. Teraz dostępna jest platforma łącząca w czasie rzeczywistym kluczowe etapy specjalnie przygotowanego planu modernizacji.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe
Energia icon Energia

Najwięcej energii w Europie zużywają budynki, odpowiadają one za 40 % zużycia energii i 36 % emisji gazów cieplarnianych. Około 35 % budynków w UE ma ponad 50 lat i stanowią one największe wyzwanie w zakresie zrównoważonego rozwoju, przed którym stają miasta na drodze do przyszłości opartej na czystej energii. Wyższe wskaźniki renowacji starych budynków mogą potencjalnie prowadzić do znacznych oszczędności energii. „Innowacyjne podejścia do renowacji w celu uzyskania przez budynki niemal zerowego zużycia energii są kluczowymi czynnikami umożliwiającymi promowanie badań i innowacji w biznesie. To wyzwanie podjęto w ramach finansowanego ze środków UE projektu REZBUILD, mówi koordynator projektu Giampaolo Stasi. W ramach tej inicjatywy podjęto działania mające na celu otwarcie sektora budowlanego z uwzględnieniem technologii innowacyjnych, aby umożliwić osiągnięcie rocznego wskaźnika renowacji na poziomie 2,5 %, w miejsce obecnych wskaźników na poziomie poniżej 1 %. „Naszym głównym celem było opracowanie platformy, która połączy niedrogie zaawansowane technologie renowacji, modele biznesowe i interakcje cyklu życia ze zróżnicowanymi typologiami renowacji budynków mieszkalnych i wzajemnie powiązanymi etapami renowacji budynków oraz interesariuszy”, dodaje Stasi. Przeprowadzone w ramach projektu procesy partycypacyjne realizowane były z wykorzystaniem metodologii decyzyjnej. Ta kompleksowa platforma decyzyjna posłuży do komunikacji z wszystkimi interesariuszami zaangażowanymi w proces renowacji budynków, od projektantów do prywatnych użytkowników oraz właścicieli publicznych i prywatnych.

Zaawansowane technologie renowacji

Konsorcjum projektu REZBUILD zrzesza 15 partnerów z pięciu różnych krajów, których misją jest stymulowanie zmian w Europie. Każdy z partnerów opracował zestaw zaawansowanych technologii renowacyjnych. Technologie te przetestowano i zoptymalizowano w trzech obiektach demonstracyjnych zlokalizowanych w najbardziej powszechnych klimatach europejskich. W Oslo zorganizowano również warsztaty, informujące właścicieli domów o korzyściach płynących z opracowanych ram. Technologie obróbki przyrostowej mogą obniżyć koszty pracy, zmniejszyć ilość odpadów materiałowych i pomóc w tworzeniu niestandardowych, złożonych kształtów trudnych do uzyskania przy użyciu konwencjonalnych technik budowlanych. „Systemy druku przestrzennego prefabrykatów stopniowo wchodzą na rynek. Jednak to my jako pierwsi wyprodukowaliśmy system zdolny do drukowania prefabrykatów na powierzchniach pionowych”, zauważa Stasi. Partnerzy projektu zajęli się również kwestią opracowania kompozytowych modułów słonecznych na potrzeby zintegrowanej fotowoltaiki, które są lżejsze niż ich szklane odpowiedniki. „Nasze lekkie i elastyczne moduły fotowoltaiczne nowej generacji zintegrowane z budynkiem, które wykonane są z materiałów kompozytowych, poprawiają estetykę i umożliwiają inżynierom łatwy montaż pasywnych i aktywnych materiałów, które pomagają generować czystą i darmową energię elektryczną”, dodaje Stasi. Ponadto te lekkie prototypy fotowoltaiki zintegrowane z budynkiem są kompatybilne z systemami montażowymi typu plug-and-play. Oznacza to, że wystarczy je przymocować do prefabrykowanych modułów i podłączyć. „Izolacja i szczelność przegród zewnętrznych to dwa środki pasywne mające prawdopodobnie największy wpływ na renowację budynków mającą na celu uzyskanie przez nie niemal zerowego zużycia energii”, podkreśla Stasi. Aby poprawić szczelność, partnerzy projektu opracowali tynk na bazie gipsu, który mimo że jest cieńszy od tradycyjnych tynków o grubości 2 cm, nie wykazuje podatności na pęknięcia i ma lepsze parametry. Ponadto, aby poprawić izolacyjność, zastosowali oni domieszkowany gips z lekkim kruszywem izolacyjnym, tworząc tynk o znacznie niższej przewodności cieplnej. Lista opracowanych zaawansowanych technologii renowacyjnych jest długa. Obejmuje m.in. pompy ciepła wspomagane energią słoneczną oraz systemy zarządzania energią w budynkach.

Szybsza i bardziej zrównoważona modernizacja budynków

„Projekt REZBUILD mógłby przyczynić się do zwiększenia tempa, jakości i efektywności renowacji budynków oraz zmniejszenia zużycia energii. Może również zwiększyć świadomość interesariuszy i skłonić do pozytywnego nastawienia względem renowacji energetycznej”, zauważa Stasi. „Innowacyjne ramy współpracy i zaawansowane technologie renowacyjne mogą pomóc zwiększyć wskaźnik renowacji starych budynków i skrócić czas instalacji o 30 %. Okres zwrotu z inwestycji w nasze zaawansowane technologie wyniesie maksymalnie 12 lat”, podsumowuje Stasi.

Słowa kluczowe

REZBUILD, renowacja, budynek o niemal zerowym zużyciu energii, ramy współpracy, stare budynki, fotowoltaika zintegrowana z budynkiem, izolacja, szczelność, obróbka przyrostowa

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania