Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
CORDIS Web 30th anniversary CORDIS Web 30th anniversary
Leveraging online services to enhance the efficiency and transparency of recycling and trading of metal throughout the EU.

Article Category

Article available in the following languages:

Wydajny handel złomem: wszędzie i o każdej porze

Inteligentny projekt skraca łańcuch dostaw złomu dzięki wykorzystaniu technologii i pomaga Europie w dążeniach do osiągnięcia gospodarki o prawdziwie zamkniętym obiegu.

Obecny nieprzejrzysty i zmienny rynek złomu(odnośnik otworzy się w nowym oknie) działa głównie w niewielkiej odległości od sprzedawcy, co prowadzi do mniejszej liczby opcji sprzedaży i nieefektywnych dróg handlowych. W ramach finansowanego ze środków UE projektu Schrott24(odnośnik otworzy się w nowym oknie) opracowano platformę, która oferuje największą w Europie sieć nabywców i sprzedawców oraz znacząco skrócone łańcuchy dostaw dla obu stron.

Technologia cyfrowa ułatwia handel złomem

„Nasza platforma wykorzystuje nowoczesne technologie internetowe do cyfryzacji i automatyzacji dużej części działań w branży recyklingu metali, zwiększając ich przejrzystość i wydajność”, zauważa koordynator projektu Jan Pannenbaecker. „Oprogramowanie wykorzystuje zastrzeżone algorytmy i analitykę danych, aby zmaksymalizować zyski dla nabywcy i sprzedawcy poprzez monitorowanie i przewidywanie cen złomu oraz zapobieganie niekorzystnym zmianom w ostatniej chwili”. Nabywcy po prostu wybierają złom, którym chcą handlować, określają metodę transportu i czekają na odbiór. Dzięki szybkiemu, ale dokładnemu procesowi, platforma Schrott24 gwarantuje szybką i bezpieczną wypłatę. „Nawet pomimo niewielkich opóźnień spowodowanych pandemią COVID-19 udało nam się osiągnąć wszystkie nasze podstawowe cele i dysponujemy w tej chwili funkcjonalną, kompleksową platformą z dużą liczbą użytkowników, przekraczającą 10 tysięcy”, dodaje Pannenbaecker. Uczestnicy zajmują się całym cyklem recyklingu metali: sprzedażą, kupnem, logistyką i handlem. „Stworzyliśmy specjalne interfejsy dla wszystkich uczestników. Wykorzystując uczenie maszynowe, zbudowaliśmy model, który umożliwia dokładne przewidzenie, czy nasi nabywcy są zainteresowani danym materiałem, czy też nie – w zależności od jego rodzaju i stanu”, mówi Pannenbaecker. Infrastrukturę przeskalowano tak, aby umożliwić równoczesny dostęp do platformy milionom użytkowników. „Nasza platforma podkreśla potrzebę wspierania zaufania, przejrzystości i łatwości prowadzenia interesów w branży złomu. Jest ona teraz wysoce autonomiczna, co pozwala nam w przyszłości przejść na w pełni otwarty rynek”, podkreśla Pannenbaecker. Po kilku bardzo udanych latach na rynku B2C firma Schrott24 zrobiła w tym roku ogromny krok naprzód, uruchamiając swoją markę B2B Metaloop(odnośnik otworzy się w nowym oknie). Dzięki odrębnym markom dla obu rynków ich zespoły mogą skupić się na odpowiednich potrzebach i lepiej reagować na zmiany rynkowe. To nie tylko pomaga w dalszym rozwoju ich technologii, ale także umożliwia firmie Schrott24 oferowanie lepszych rozwiązań swojej bazie użytkowników.

Jak działa platforma handlowa online

Metaloop oferuje kompleksowe rozwiązania dla wszystkich uczestników rynku, skutecznie zwiększając przychody przy jednoczesnym oszczędzaniu ton CO2 przy każdej transakcji. Skracając łańcuch dostaw, platforma Metaloop radykalnie zmniejsza przebiegi materiału. Prowadzi to nie tylko do zmniejszenia liczby ciężarówek na ulicach, ale także do przyspieszenia transakcji i ograniczenia czasu przestoju dla klienta. Metaloop oferuje swoim międzynarodowym klientom również finansowanie handlu, a także inne usługi. Platforma Schrott24 zapewnia przegląd rynku złomu niemalże w czasie rzeczywistym, oferując informacje na temat rodzaju materiałów, na które jest zapotrzebowanie, wielkości zamówień i miejsca dostawy. „Kupujemy materiały od sprzedawcy, czyli od firmy zajmującej się produkcją przemysłową, lub pozyskujemy je z rozbiórki, organizujemy proces logistyczny, nadzorujemy proces kontroli jakości i realizujemy płatność. Działamy jak partnerzy umowni sprzedawców i wykorzystujemy technologię do zarządzania dostępnymi na rynku zasobami”, wyjaśnia Pannenbaecker. „Dzięki wyeliminowaniu zbędnych kroków we wszystkich procesach w latach 2018–2022 do atmosfery nie trafiło ponad 216 000 ton CO2. Szacujemy, że w ciągu najbliższych 4 lat liczba ta ulegnie podwojeniu. Rozszerzyliśmy naszą działalność na całą Europę, a w szczególności na Hiszpanię”, podsumowuje Pannenbaecker.

Słowa kluczowe

Schrott24, platforma, sprzedawca, nabywca, przejrzysty, handel złomem, recykling metali, uczenie maszynowe, złom, partner, cena, Metaloop

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania