European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Veterinary Validation of Point-of-Care Detection Instrument

Article Category

Article available in the following languages:

Przenośne narzędzie do szybkiego wykrywania patogenów w przemyśle spożywczym

W przemysłowych łańcuchach produkcji żywności i hodowlach zwierząt potrzebne są skuteczne rozwiązania do zwalczania patogenów odzwierzęcych. W ramach finansowanego ze środków UE projektu VIVALDI prowadzone są badania naukowe dostosowane do potrzeb rynku.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne
Zdrowie icon Zdrowie

Szybkie wykrywanie chorób wirusowych i bakteryjnych zwierząt w miejscu hodowli i w terenie, w przypadku rutynowych badań przesiewowych w gospodarstwach, w tym w tych z podejrzeniem wystąpienia ptasiej grypy, jest niezwykle ważne ze względu na obecne ogniska choroby w UE. Opracowano nową technologię wykrywania Salmonelli, Campylobacter i wirusa ptasiej grypy w miejscu opieki, która została przetestowana wewnętrznie oraz zewnętrznie za pomocą próby pierścieniowej. Celem finansowanego ze środków UE projektu VIVALDI była walidacja technologii wykrywania patogenów w miejscu opieki zgodnie z wymaganiami Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej (ISO) oraz Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH).

Przenośny i łatwy w użyciu system wykrywania patogenów

Platforma VETPOD przeznaczona jest do wykrywania patogenów szczególnie ważnych w kontekście bezpieczeństwa żywności (drobiu, wieprzowiny i wołowiny) oraz zdrowia zwierząt (drobiu). System jest oparty na technologii generycznej, więc można go łatwo zmodyfikować i przystosowywać do wykrywania innych patogenów zwierzęcych znajdujących się na liście chorób podlegających zgłoszeniu do WOAH oraz odzwierzęcych czynników chorobotwórczych, takich jak najczęściej występujące w UE odzwierzęce patogeny przenoszone przez żywność. Najbardziej innowacyjnym aspektem platformy VETPOD jest to, że ten test wykrywający patogeny można wykonać w terenie lub na miejscu, a nie w scentralizowanych laboratoriach. Ponadto może go przeprowadzić niewyspecjalizowany personel – weterynarze terenowi, pracownicy odpowiedzialni za zapewnienie jakości w zakładach produkcji żywności, a nawet hodowcy. Co ważne, czas oczekiwania na wynik wynosi 30–45 minut, nie kilka dni, co pozwala na podjęcie szybkich działań.

O krok od wejścia na rynek międzynarodowy

Badania prowadzone w ostatnich latach były ukierunkowane na opracowanie szybkich, tanich i wysokowydajnych metod diagnostycznych, które można stosować w warunkach terenowych lub testów immunochromatograficznych w programach nadzoru i kontroli chorób. Metody stosuje się jednak jako wewnętrzne w laboratoriach badawczych. Wyzwaniem przy wprowadzaniu na rynek nowych testów do stosowania na miejscu jest uzyskanie wzajemnego i międzynarodowego uznania właściwych organów oraz partnerów handlowych. Dlatego też uznane na całym świecie wytyczne WOAH i ISO obejmujące zewnętrzne próby pierścieniowe są kluczowe dla procesu walidacji. „Firma DNA Diagnostic, partner komercyjny projektu VIVALDI, złożyła wniosek o uznanie platformy VETPOD za alternatywną metodę wykrywania Salmonelli w żywności. Organ zatwierdzający NordVal International właśnie ogłosił, że uznał ten test, a oficjalny certyfikat zostanie wydany wkrótce”, mówi Anders Wolff, koordynator projektu. Dzięki połączeniu ze specjalną metodą namnażania opracowaną przez firmę DNA Diagnostic czas oczekiwania na wynik badania w platformie VETPOD może zostać skrócony dziesięciokrotnie w porównaniu do tradycyjnej metody. Platforma VETPOD ma wkrótce uzyskać oznakowanie CE i zostać wprowadzona do produkcji w 2023 roku.

Wyzwanie związane z wirusem ptasiej grypy

Choć swoistość testu wynosiła 100 % w porównaniu z referencyjną metodą wykorzystującą badanie reakcji łańcuchowej polimerazy w czasie rzeczywistym (rt-PCR), jego czułość w zakresie wykrywania zakażenia wirusem ptasiej grypy wynosiła zaledwie 74 %. Aby uzyskać oficjalną zgodę na użycie testu, wymagana jest natomiast większa czułość”, przyznaje Wolff. „Próbowaliśmy wielu rzeczy podczas realizacji projektu i opracowaliśmy rozwiązanie, które będziemy rozwijać”. Zespół badaczy chce zmodyfikować zarówno sposób wykrywania, jak i udoskonalić samo urządzenie oraz zwalidować metodę wykrywania wirusa ptasiej grypy w celu uzyskania dalszego finansowania ze środków UE.

Słowa kluczowe

VIVALDI, wykrywanie patogenów, wirus ptasiej grypy, Salmonella, patogeny odzwierzęce, miejsce opieki, hodowla zwierząt, Campylobacter

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania