European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

5G for Smart Manufacturing

Article Category

Article available in the following languages:

Wykorzystanie 5G w inteligentnych operacjach produkcyjnych

Naukowcy przyglądają się, jak technologia 5G może przyspieszyć rozwój Przemysłu 4.0.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Zagwarantowanie trwałej konkurencyjności przemysłu europejskiego wymaga uruchomienia inteligentnych fabryk, które będą bardziej wydajne, bezpieczne i zrównoważone, a jednocześnie ekonomicznie rentowne. Jednym z elementów kluczowych dla realizacji tej wizji jest 5G, czyli piąta generacja technologii sieci komórkowych o najwyższych, gigabitowych prędkościach, dokładności w czasie rzeczywistym (bardzo niskie opóźnienia, na poziomie poniżej 5 milisekund), ogromnych prędkościach przesyłu danych (powyżej 10 gigabitów na sekundę) oraz możliwości łączenia niezliczonych zasobów bezprzewodowych w czasie rzeczywistym. Przykładem jej zastosowań mogą być zdalnie sterowane hale fabryczne, naszpikowane mnóstwem czujników internetu rzeczy (IoT), przekazywanie danych w czasie rzeczywistym do odległych sal operacyjnych, poprawa bezpieczeństwa w miejscu pracy, większa wydajność i mniejsze ilości odpadów.

Europejskie inteligentne fabryki przyszłości

Aby usprawnić wprowadzenie inteligentnej produkcji i innych zastosowań w całej Europie, Komisja Europejska przyspieszyła wprowadzenie 5G przy pomocy planu działania dotyczącego sieci 5G. Teraz, mając do dyspozycji nową sprawną technologię bezprzewodową, producenci i inne branże określają, jakie są optymalne procesy i modele biznesowe, aby jak najlepiej wykorzystać szybkość i dokładność 5G oraz w pełni wykorzystać jej potencjał pod względem automatyzacji i inteligentnych innowacji w całym przemyśle. Pracując nad finansowanym przez UE wspólnym projektem 5G-SMART (5G for smart manufacturing), interesariusze z branży produkcyjnej mogli pokazać, w jaki sposób można wykorzystać 5G do płynnego przeniesienia tej branży do chmury, przekształcając operacje produkcyjne przy jednoczesnym zachowaniu opłacalności biznesowej. „Sterowane w chmurze roboty współpracujące oznaczają rewolucję”, twierdzi Leefke Grosjean, koordynatorka projektu i starsza badaczka zajmująca się techniką radiową w firmie Ericsson. Tłumaczy ona, że „roboty mobilne obsługujące 5G są kluczowym elementem branży logistyki i magazynowania”. Wykorzystując technologie 5G i chmury, można wprowadzać nowatorskie rozwiązania w zakresie wspólnego sterowania dla tych robotów. W projekcie 5G-SMART pokazaliśmy, że jest to wykonalne i że to podejście ma pozytywny wpływ na efektywność, elastyczność, produktywność, mobilność i bezpieczeństwo w zakładach produkcyjnych”.

Zdalne monitorowanie fabryk umożliwia konserwację w czasie rzeczywistym

Kolejnym przełomowym rozwiązaniem, którego wykonalność potwierdził zespół mającego wartość 10,2 mln EUR projektu 5G-SMART, jest monitorowanie stanu i konserwacja predykcyjna z wykorzystaniem 5G. „Wykorzystanie bezprzewodowych czujników do gromadzenia istotnych danych w czasie rzeczywistym otwiera nowe możliwości w zakresie systemów monitorowania, aby w porę wykrywać zakłócenia i interweniować w procesy w celu optymalizacji procesu wytwarzania, obniżenia kosztów produkcji, zmniejszenia awaryjności, a tym samym ilości odpadów. Dzięki temu wywrą one pozytywny wpływ na zrównoważony rozwój”, mówi Grosjean.

Plan rozwoju inteligentnego przemysłu 5G

W projekcie 5G-SMART wykorzystano trzy przemysłowe stanowiska testowe, dwa w Niemczech i jedno w Szwecji, w celu walidacji, oceny i zademonstrowania technologii 5G na potrzeby inteligentnej produkcji, testowania interakcji człowiek-robot i innych aplikacji obsługiwanych przez 5G. Począwszy od 2019 roku, w ramach trzyletniego projektu badano pomiary kanałów, kompatybilność elektromagnetyczną, a także prywatne sieci przemysłowe w pracy w rzeczywistych zakładach produkcyjnych. Naukowcy określili również nowe modele biznesowe i przedstawili plan dotyczący tego, w jaki sposób operatorzy sieci komórkowych, właściciele fabryk i inni partnerzy mogą wspólnie torować drogę dla rozwoju przyszłych standardów 5G, wraz z nowymi rozwiązaniami i produktami obsługującymi 5G. Podsumowując, projekt 5G-SMART pokazał, jak wdrożenie technologii 5G daje producentom nowe narzędzia pozwalające na zwiększenie bezpieczeństwa, efektywności i produktywności poprzez umożliwienie optymalnego wdrożenia sztucznej inteligencji, IoT, automatyzacji i innych innowacji. Projekt położył również podwaliny pod dalsze badania i rozwój dzięki ścisłej współpracy pomiędzy interesariuszami z tego ekosystemu, przyczyniając się jednocześnie do wyznaczenia 5G jako jednego z kluczowych katalizatorów inteligentnej produkcji.

Słowa kluczowe

5G-SMART, 5G, inteligentny, produkcja, przemysł, fabryka

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania