European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Internet of Thing for Smart Water Innovative Networks

Article Category

Article available in the following languages:

Zarządzanie zasobami wodnymi i poprawa ich jakości przy pomocy Internetu rzeczy

Połączenie technologii ICT/IoT i infrastruktury wodociągowej mającej charakter analogowy jest obecnie najbardziej efektywnym podejściem do gospodarki wodnej. W ramach jednego z unijnych projektów opracowano innowacyjne rozwiązanie.

Żywność i zasoby naturalne icon Żywność i zasoby naturalne

W dobie kryzysu wodnego wdrożenie inteligentnych technologii może być nowym, rewolucyjnym sposobem radzenia sobie z wyciekami, wahaniami podaży i popytu, kwestiami związanymi z jakością wody, a tym samym sposobem na maksymalne wykorzystanie zasobów wodnych. W ramach programu „Horyzont 2020” powołano projekt IoT4Win, który uzyskał wsparcie z działań „Maria Skłodowska-Curie”; miał on na celu stworzenie platformy opartej na znajomości kontekstu, z wykorzystaniem inteligentnych czujników, Internetu rzeczy (ang. Internet of Things, IoT), dużych zbiorów danych i technologii sztucznej inteligencji, by sprostać niektórym wyzwaniom dotyczącym wykorzystania wody. Dzięki projektowi IoT4Win firma z branży technologii ICT/IoT z Grecji i Rumunii, firma zajmująca się innowacjami wodnymi z Hiszpanii oraz przedsiębiorstwo wodociągowe ze Zjednoczonego Królestwa miały okazję współpracować z uczelnią Birmingham City University. Przeprowadzono także szkolenie dla trzech pionierskich przedsiębiorców nowej generacji w zakresie technologii związanych z IoT w celu szerzenia wiedzy o inteligentnym zarządzaniu wodą.

Fundamenty pod wdrożenie technologii IoT w sektorze wodnym

Główny cel projektu IoT4Win to zwalczanie powszechnej niechęci przedsiębiorstw wodociągowych do wykorzystania ICT/IoT poprzez zachęcanie ich do zostania przypadkiem testowym i przyczynienia się do przyszłego rozwoju inteligentnych systemów wodnych. Dlatego zespół projektu stworzył otwartą, bezpieczną i trwałą platformę działającą w środowisku IoT lub w połączeniu z obecną infrastrukturą wodną. Platforma IoT4Win zawiera czujniki i systemy sterowania, które można zintegrować ze standardowymi urządzeniami używanymi w branży, dzięki czemu możliwe jest monitorowanie parametrów wody i zapewnianie wsparcia przy podejmowaniu decyzji. Zastosowanie inteligentnych systemów pomiarowych oraz pełna analiza zużycia wody i jej jakości na obszarach miejskich przyczynią się do opracowania metod zapewnienia dostępu do niedrogiej wody odbiorcom usług. Korzystając z tej technologii, by przekazywać aktualizacje w czasie rzeczywistym dotyczące jakości i ilości wody oraz zapotrzebowania na nią, zespół projektu IoT4Win monitorował sieć rur na odcinku podlegającym United Utility, brytyjskiemu partnerowi projektu. Pomogło to w lepszej koordynacji codziennych działań oraz w szybkim określaniu strat wody i problemów z jej jakością, czego skutkiem była większa oszczędność wody i wzrost ogólnej efektywności zarządzania. Zastosowanie inteligentnych czujników IoT4Win i symulacji zintegrowanej platformy do zarządzania wodą w Hiszpanii zaowocowało szybszą reakcją kryzysową na zanieczyszczenie wody w gorącym klimacie śródziemnomorskim i złagodzeniem wpływu zanieczyszczenia na zdrowie użytkowników miejskiego systemu wodnego.

Zapewnienie inteligentniejszego zarządzania wodą w przyszłości

Poprzez serię warsztatów, konferencji i wydarzeń promocyjnych prowadzonych w ramach projektu IoT4Win połączono perspektywy badawcze i akademickie, doświadczenia przemysłowe i rozwiązania technologiczne dla przemysłu wodnego oraz dzielono się wiedzą na temat wykorzystania IoT, inteligentnych urządzeń, technologii wykrywania oraz sztucznej inteligencji. Dalsze działania w ramach projektu będą miały charakter dwutorowy – skupią się na poprawie infrastruktury, jak i zmianie myślenia. „Poprzez upowszechnianie użycia zaawansowanych czujników i IoT staramy się pomóc zlokalizować i ograniczyć wycieki wody w sieciach rur oraz aktywnie monitorować jakość wody, co może przynieść wymierne korzyści brytyjskim przedsiębiorstwom wodociągowym i międzynarodowym społecznościom”, mówi Wenyan Wu, koordynatorka projektu. „Ponadto kluczowe znaczenie ma ułatwienie większego zaangażowania w działania przedsiębiorstwom użyteczności publicznej i organom rządowym, które przełoży się na zwiększenie wykorzystania IoT oraz nowoczesnych technologii w sieciach wodociągowych. Technologia ta ma potencjał, aby sprostać globalnym wyzwaniom i pomóc w zachowaniu naszego najcenniejszego zasobu”.

Słowa kluczowe

IoT4Win, inteligentne zarządzanie wodą, niedobór wody, jakość wody, IoT, technologie ICT, inteligentne czujniki, przedsiębiorstwa użyteczności publicznej

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania