European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Smart glasses for multifacEted visual loss mitigation and chronic disEase prevention indicator for healthier, saFer, and more productive workplAce foR ageing population

Article Category

Article available in the following languages:

Inteligentne okulary sprawią, że starsi pracownicy będą lepiej widzieć

Pierwsza para okularów powstała w XIII wieku – były to metalowe oprawki ze szklanymi soczewkami. Od tego czasu wiele się zmieniło. W ramach projektu See Far opracowano zaawansowane technologicznie okulary wyposażone w kamery okulistyczne, silnik optyczny, czujniki oraz inne funkcje.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa
Zdrowie icon Zdrowie

Wzrok zmienia się z czasem, a osoby po 40. roku życia częściej mrużą oczy, czytając drobny druk lub trzymają książkę dalej niż zwykle. Spadek ostrości widzenia z wiekiem jest powszechny, ale można go uniknąć. Rozwiązaniem może okazać się technologia. W ramach finansowanego ze środków UE projektu See Far opracowano innowacyjne okulary. Użyto do tego zaawansowanych technologii takich jak rozszerzona rzeczywistość, wbudowany system nawigacji i soczewki z wyświetlaczem. „Okulary See Far stanowią platformę, która umożliwia monitorowanie dużej liczby parametrów użytkownika na podstawie analizy danych z kamer śledzących ruchy oczu”, wyjaśnia Ramon Gonzalez Carvajal, koordynator projektu. „Po połączeniu tych informacji z danymi o wadzie wzroku użytkownika i algorytmami sztucznej inteligencji można opracować zalecenia dotyczące różnych aspektów – od diety i zdrowych nawyków po sposób korzystania z okularów”. Do okularów dołączono przenośny oftalmoskop, dzięki czemu możliwe jest monitorowanie patologii oka i dostosowanie pomocy wizualnych do danego użytkownika. Okulary zostały zaprojektowane tak, aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa starszych osób zarówno w zamkniętych przestrzeniach, jak i na zewnątrz. Ludzie żyją coraz dłużej, a wiele osób będzie aktywna zawodowo po osiągnięciu wieku emerytalnego. Pogłębianie się wad wzroku u osób starszych stanowi poważny problem w kontekście opieki zdrowotnej, dlatego poprawa widzenia w tej grupie jest tak istotna. Do tego nawiązuje misja projektu, którą jest wspieranie coraz starszych i słabiej widzących europejskich pracowników. Natomiast opracowywane rozwiązanie może być niedrogie i dyskretne. Przyczyni się ono także do utrzymania zdrowia fizycznego (poprzez minimalizację ryzyka upadków, zmęczenia oczu i pogorszenia wzroku), zwiększenia ergonomii (poprzez promowanie interwencji na rzecz tworzenia bezpiecznego środowiska pracy) oraz wykorzystania rozwiązań ICT ułatwiających wykonywanie codziennych czynności.

Wprowadzanie poprawek w oparciu o opinie użytkowników

Zakończono najbardziej złożoną fazę badania, ale przed rozpoczęciem sprzedaży należy wprowadzić jeszcze kilka zmian inżynieryjno-projektowych. „Musimy dopracować okulary See Far przed wprowadzeniem ich na rynek”, mówi Carvajal. „Przede wszystkim powinniśmy zmniejszyć ich rozmiar i dopasować zużycie energii. Ponadto zwiększenie dokładności niektórych kamer poprawiłoby komfort użytkowania, a poprawa integracji elementów ułatwiłaby zmniejszenie ich rozmiaru”. Uwagi dotyczące kwestii projektowych pojawiły się na etapie testów, a informacje zwrotne były bardzo zachęcające. Jak mówi Carvajal, użytkownicy widzą duży potencjał w okularach i proponowanych ulepszeniach. „Uznali oni wiele pomocy wizualnych, a zwłaszcza powiększenie, za przydatne”, dodaje badacz. „Uważają również, że okulary powinny być mniejsze”.

Opracowywanie strategii utrzymania aktywności starszych pracowników

Założenia programu See Far są zgodne z przyjętym przez Komisję Europejską podejściem zgodnym z cyklem życia, którego podstawami są starzenie się w zdrowiu i uczenie się przez całe życie. Istnieje zapotrzebowanie na więcej rozwiązań opartych na technologiach informacyjno-komunikacyjnych (narzędzi opartych na sztucznej inteligencji, pozwalających sprostać wyzwaniom, przed którymi stoją starsi pracownicy i ich pracodawcy), które ułatwią starszym osobom osiągnięcie wyższej wydajności, poprawią ich integrację na rynku pracy oraz podniosą zadowolenie z życia i pracy. W ramach projektu See Far opracowano technologie umożliwiające rozwój inteligentnych urządzeń i okularów, które ułatwią adaptację ich użytkowników do środowiska pracy. Choć projekt See Far zakończył się w maju 2022 roku, prace nad inteligentnymi okularami nadal trwają. „W trakcie realizacji projektu wykazano, że okulary są nie tylko rozwiązaniem problemu, ale także platformą rozwojową dla przyszłych projektów”, podsumowuje Carvajal. „Będziemy więc także badać potencjał okularów w odniesieniu do nowych projektów związanych z diagnostyką patologii”.

Słowa kluczowe

See Far, okulary, wzrok, praca, starzenie się, pomoce, czujniki

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania