European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

Innovation by Law Enforcement Agencies networking

Article Category

Article available in the following languages:

Praktyka bezpieczeństwa połączona z innowacyjnymi badaniami

W celu zaspokojenia potrzeb związanych ze zwiększaniem bezpieczeństwa, badacze skupieni wokół finansowanego ze środków UE projektu wspierają wykorzystanie innowacyjnych badań przez organy ścigania.

Społeczeństwo icon Społeczeństwo

Budowanie bezpieczniejszych społeczeństw oraz ochrona mieszkańców Europy przed nowymi formami przestępczości należą do najważniejszych priorytetów Unii Europejskiej. Jednym z przejawów ich realizacji jest finansowany z unijnych środków projekt ILEAnet w ramach którego badacze zajmowali się wypełnianiem luk między organami ścigania a społecznościami zajmującymi się badaniami i rozwojem innowacji. Oprócz utworzenia sieci profesjonalistów, w ramach projektu powstały narzędzia i podejścia mające na celu promowanie wykorzystywania rezultatów projektu oraz wspierające zaangażowanie praktyków bezpieczeństwa w działania w zakresie badań i innowacji, które zostały następnie zweryfikowane i wdrożone.

Tworzenie sieci współpracy w celu zwiększenia bezpieczeństwa

Projekt ILEAnet, który został stworzony jako projekt badawczy oparty na sieci praktyków w ramach programu ramowego „Horyzont 2020”, od samego początku był poświęcony tworzeniu i rozwojowi sieci organów ścigania zainteresowanych innowacyjnymi rozwiązaniami. „Celem projektu nie było jednak wyłącznie stworzenie sieci praktyków – biorąc pod uwagę kontekst powstania oraz uruchomienia laboratorium innowacji Europolu, obawialiśmy się niepotrzebnego powielania istniejących inicjatyw dotyczących tej dziedziny. Zamiast tego chcieliśmy stworzyć sieć, której celem miało być promowanie interakcji na różnych etapach procesu innowacji między praktykami zajmującymi się bezpieczeństwem oraz twórcami odpowiednich rozwiązań na potrzeby organów ścigania”, wyjaśnia Thierry Hartmann, starszy funkcjonariusz policji we francuskim Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i koordynator projektu. Sieć ILEAnet została oparta na 20 krajowych osobach kontaktowych ILEAnet, a każdy z partnerów zaangażowanych w konsorcjum projektu mógł wyznaczyć przedstawicieli. Wszystkie osoby uczestniczące w pracach sieci były odpowiedzialne za komunikację między organizacjami oraz sieciami interesariuszy, a także pełnienie roli pośredników przekazujących informacje oraz prośby sieci ILEAnet do swoich sieci kontaktów, jednocześnie przyczyniając się do realizacji założeń projektu ILEAnet dzięki oddolnym działaniom. „W ramach strategii zrównoważonego rozwoju, która stanowi część założeń projektu ILEAnet, uczestnicy podjęli działania mające na celu sprawdzenie, czy i w jaki sposób sieć kontaktów może stać się w całości lub w części trwałą „organizacją weteranów” – grupą obejmującą osoby kontaktowe zajmujące się innowacjami w ramach organów ścigania po zakończeniu projektu”, dodaje Hartmann. „Jak dotąd kilku uczestników zgodziło się na uczestnictwo w takiej inicjatywie”.

Połączenie narzędzi online i offline

Z praktycznego punktu widzenia sieć i społeczność ILEAnet były wspierane przez platformę współpracy online, która powstała na podstawie istniejącego uprzednio narzędzia wykorzystywanego przez społeczności i grupy zawodowe. Dzięki temu w ramach projektu ILEAnet powstało bezpieczne i uporządkowane środowisko współpracy praktyków i ekspertów, w którym mogą znaleźć informacje, wymieniać się pomysłami i kontaktować w ramach sieci społecznościowej. Jednym z elementów platformy ILEAnet była Fabryka Wiedzy (Knowledge Factory) – dynamiczne internetowe repozytorium informacji związanych z bezpieczeństwem, wspierające badania odpowiadające potrzebom organów ścigania oraz pomagające w identyfikacji potencjalnych rozwiązań. W momencie zakończenia projektu w maju 2022 roku obejmowała ona ponad 700 wpisów. Po zakończeniu prac platforma stała się częścią laboratorium innowacji Europol Innovation Lab. Portfolio projektów ILEAnet było dynamicznie rozwijane w ramach pięciu warsztatów publicznych oraz serii webinariów, których głównym celem było zaproszenie do udziału starannie wybrane projekty, dobrane pod kątem ich przydatności dla organów ścigania oraz zainteresowania ich rezultatami. Osoby odpowiedzialne za projekty prezentowały opracowane rozwiązania w praktyce, co pozwoliło praktykom bezpieczeństwa ocenić ich przydatność i potencjał do zastosowania w działalności organów ścigania. Plany badań, rozwoju i innowacji opracowane w ramach projektu ILEAnet skupiają się na wielu obszarach – obejmują między innymi ramy wspomagające wykorzystywanie wyników badań przez organy ścigania (ILEAnet Project Uptake Process), dobre praktyki w zakresie wspierania zaangażowania tych organów w projekty badawcze (ILEAnet Project Incubation Process), a także nowatorskie badania realizowane przez podmioty zewnętrzne, których wyniki mogą stanowić inspirację dla badań dotyczących nowych dziedzin oraz zagadnień związanych z bezpieczeństwem wymagających normalizacji.

Słowa kluczowe

ILEAnet, organy ścigania, praktycy bezpieczeństwa, badania i innowacje, sieć praktyków, przestępczość

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania