Skip to main content
Przejdź do strony domowej Komisji Europejskiej (odnośnik otworzy się w nowym oknie)
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS
Towards a green and sustainable ecosystem for the EU Port of the Future

Article Category

Article available in the following languages:

Tworzenie portu przyszłości

Dzięki technologiom cyfryzacji możliwe jest stworzenie bardziej ekologicznego, inteligentnego, połączonego i zrównoważonego ekosystemu portowego UE.

Sprawnie działające porty mają zasadnicze znaczenie dla UE. Około 37 % wymian w UE odbywa się drogą morską, a około 74 % towarów jest przywożonych i wywożonych(odnośnik otworzy się w nowym oknie) przez porty morskie. Obecnie kluczowym wyzwaniem jest modernizacja procesów w portach, aby ograniczyć ich wpływ na środowisko. W ramach finansowanego ze środków UE projektu PortForward(odnośnik otworzy się w nowym oknie), którego głównym celem jest cyfrowa transformacja małych i średnich portów oraz związanych z nimi społeczności, podjęto się realizacji wizji portu przyszłości: inteligentnego, ekologicznego i połączonego. „Skupiliśmy się na opracowaniu i wdrożeniu 10 przypadków użycia w 5 różnych portach. Skupialiśmy się na zaspokajaniu konkretnych potrzeb – w niektórych portach poprawialiśmy przejrzystość procesów poprzez zastosowanie inteligentnych technologii internetu rzeczy, w innych koncentrowaliśmy się na optymalizacji procesów w oparciu o kryteria wpływu na środowisko”, mówi Olaf Poenicke, koordynator projektu. Scentralizowane podejście(odnośnik otworzy się w nowym oknie) zastosowane w projekcie PortForward umożliwiło integrację poszczególnych usług, które zostały opracowane dla przypadków użycia, wdrażając je na Platformie PortForward. „Na platformie opartej na chmurze znajdują się centralne komponenty oprogramowania pośredniczącego, infrastruktura chmury do koordynacji usług oraz pulpit nawigacyjny PortForward. Dlatego poszczególne usługi można połączyć, a porty mogą wybierać i dostosowywać usługi, których potrzebują”, wyjaśnia Poenicke.

Usługi i elementy infrastruktury IT europejskich portów

W efekcie w ramach projektu opracowano usługi, które wykazują duży potencjał i które są już wdrażane w portach, oraz elementy infrastruktury informatycznej, które mogą być dalej rozwijane. Jedną z usług, która została pomyślnie przetestowana, jest Green Yard Scheduler(odnośnik otworzy się w nowym oknie), czyli organizator zielonego terminala. „Jest to narzędzie wspomagające podejmowanie decyzji, za pomocą którego optymalizowane są procesy w terminalach kontenerowych. Kryteriami optymalizacji są zużycie energii i emisja zanieczyszczeń przez urządzenia do obsługi kontenerów”, tłumaczy Poenicke. Usługę tę przetestowano w porcie Vigo w Hiszpanii. Inna usługa, Port Authority Dashboard(odnośnik otworzy się w nowym oknie) – pulpit nawigacyjny dla władz portowych, który zapewnia im całościowy przegląd wydajności działania portów – została z powodzeniem przetestowana we włoskich portach w Neapolu i Salerno. „Warto także zwrócić uwagę na narzędzie wspomagające kontrolę kontenerów oparte na rozszerzonej rzeczywistości. W tym przypadku użycia pracę personelu portu wspomaga aplikacja działająca na inteligentnych okularach. Wyświetlane są na nich istotne informacje dotyczące procesów kontroli, a za pośrednictwem aplikacji można otrzymać zdalne wsparcie, co podnosi wydajność i płynność procesów kontroli”, mówi Poenicke. Usługa ta została przetestowana w porcie Livorno we Włoszech. Jednym z elementów infrastruktury IT, które będą rozwijane, jest platforma PortForward, co umożliwi integrację kolejnych usług, na przykład opracowanych w ramach projektów siostrzanych unijnego programu „Horyzont 2020” „Port przyszłości”. Innym istotnym rozwiązaniem IT jest tak zwany Virtual Twin(odnośnik otworzy się w nowym oknie) (wirtualny bliźniak), który został opracowany dla portu w Magdeburgu w Niemczech. Składa się on z kompletnego przestrzennego, trójwymiarowego modelu portu i łączy dynamiczne informacje dostarczane w czasie rzeczywistym z trzech przypadków użycia w tym porcie. Dzięki temu informacje o różnych procesach i infrastrukturze portowej są przedstawiane w przejrzystym i intuicyjnym interfejsie użytkownika.

Wykorzystywanie potencjału cyfryzacji w portach

Potencjał ekonomiczny cyfryzacji i integracji danych zaprezentowano przedstawicielom portów i powiązanym interesariuszom. W ramach projektu PortForward zwiększono również świadomość na temat wpływu portów na środowisko oraz zastosowanych w projekcie rozwiązań i podejść technicznych, które pomogą zmniejszyć ten wpływ. „W trakcie projektu wykazano i potwierdzono potencjał cyfryzacji. Doświadczenia zdobyte przez pracowników portów, w których wdrożono opracowane rozwiązania, będą dalej stymulować cyfryzację procesów i społeczności portowych, a tym samym umożliwią szybsze i łatwiejsze przyjęcie innych nowatorskich rozwiązań cyfrowych”, podsumowuje Poenicke.

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania