European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

ASSET MAPPING PLATFORM FOR EMERGING COUNTRIES ELECTRIFICATION

Article Category

Article available in the following languages:

Poszukiwanie bezpiecznych metod kontroli linii energetycznych

Naukowcy pracują nad stworzeniem rozwiązania wykorzystującego system GNSS i bezzałogowe statki powietrzne do bezpiecznego zbierania informacji na temat sieci elektroenergetycznych.

Energia icon Energia

Jak powszechnie wiadomo, kontrola napowietrznych linii elektroenergetycznych i pozostałej infrastruktury elektroenergetycznej jest niebezpieczna i pochłania sporą ilość zasobów. „Obiekty te monitoruje, kontroluje i konserwuje się zazwyczaj ręcznie. W praktyce oznacza to, że pracownicy wychodzą w teren uzbrojeni w ręczne kamery i szereg narzędzi do zbierania informacji, które są przetwarzane bez połączenia z siecią”, mówi Marco Nisi, szef działu Zintegrowanych rozwiązań kosmicznych we włoskiej firmie informatycznej Sistematica (strona internetowa w języku włoskim). Ponieważ infrastruktura ta często znajduje się w odległych miejscach i może wymagać pracy z urządzeniami pod wysokim napięciem, ręczne przeprowadzanie tych czynności jest zarówno nieefektywne, jak i niebezpieczne. „Problem ten jest szczególnie widoczny w krajach rozwijających się”, dodaje Nisi. „Aby rozszerzyć dostęp do sieci elektroenergetycznej, kraje te muszą najpierw poznać zarówno lokalizację istniejącej infrastruktury, jak i to, w jakim jest ona stanie”. Dla Nisi i zespołu z firmy Sistematica odpowiedź na te przyziemne problemy tkwi w przestrzeni kosmicznej. „System Galileo, a zwłaszcza jego bezpłatna usługa wysokiej dokładności, są rewolucyjne pod kątem zbierania informacji na temat sieci elektroenergetycznych”, wyjaśnia Nisi. Galileo to europejski globalny system nawigacji satelitarnej (ang. Global Navigation Satellite System, GNSS) zapewniający użytkownikom dokładniejsze informacje dotyczące położenia i czasu. Jak podaje Agencja UE ds. Programu Kosmicznego (ang. European Union Agency for the Space Programme, EUSPA), usługa wysokiej dokładności systemu Galileo zapewnia dodatkowy sygnał nawigacyjny i wartościowe usługi w innym paśmie częstotliwości. Przy wsparciu finansowanego ze środków UE projektu AMPERE Nisi prowadzi działania mające na celu pomóc przedsiębiorstwom energetycznym w wykorzystaniu możliwości, jakie daje technologia kosmiczna, do skutecznego – i bezpiecznego – zbierania informacji potrzebnych im do planowania konserwacji i modernizacji sieci elektroenergetycznej. „Naszym celem jest stworzenie i skomercjalizowanie specjalnego rozwiązania z obsługą GNSS do zbierania informacji na temat sieci elektroenergetycznych”, mówi Nisi.

Kontrole z bezpiecznej odległości

Rozwiązanie AMPERE polega na zbieraniu danych terenowych przy użyciu połączenia różnych technologii, w tym mapowania z wykorzystaniem systemu informacji geograficznej (ang. geographic information system, GIS), kamer optycznych/termicznych oraz technologii radaru optycznego (zwanego lidarem). Sprzęt ten jest instalowany na zdalnie sterowanym lub bezzałogowym statku powietrznym, który może następnie półautonomicznie latać nad określonym wcześniej obszarem w celu zbierania obrazów optycznych i termicznych, a także tworzenia trójwymiarowych rekonstrukcji za sprawą lidaru. „Ustawiając współrzędne GNSS miejsca do kontroli, pracownicy przedsiębiorstw energetycznych mogą za pomocą bezzałogowego statku powietrznego podlecieć najbliżej, jak to możliwe, do obiektu elektrycznego i zebrać potrzebne szczegółowe informacje o wysokiej rozdzielczości”, opowiada Nisi. „Wszystko to odbywa się z bezpiecznej odległości”. Zebrane dane są potem przetwarzane za pośrednictwem centralnej, opartej na chmurze platformy GIS. „Informacje te są następnie prezentowane w treściwy, wizualny sposób, aby pomóc użytkownikowi końcowemu w podjęciu odpowiednich decyzji”, dodaje Nisi.

Niezawodna automatyzacja operacji

Zespołowi projektu AMPERE udało się wykazać, że technologia teledetekcji jest wystarczająco dojrzała, aby możliwe było przeprowadzanie kontroli linii elektroenergetycznych z zachowaniem bezpieczeństwa i wysoką skutecznością. „GNSS, a w szczególności Galileo, jest podstawową technologią umożliwiającą niezawodną realizację zautomatyzowanych operacji gwarantującą wysoki poziom wydajności”, podsumowuje Nisi. Po przeprowadzeniu testów w takich miejscach jak Dominikana zespół projektu pracuje teraz nad wprowadzeniem swojego rozwiązania na rynek.

Słowa kluczowe

AMPERE, GNSS, Galileo, kontrole linii elektroenergetycznych, bezzałogowy statek powietrzny, napowietrzne linie elektroenergetyczne, infrastruktura elektroenergetyczna, przestrzeń kosmiczna, technologia kosmiczna, usługa wysokiej dokładności Galileo, sieci elektroenergetyczne, system informacji geograficznej, GIS, lidar, teledetekcja

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania