European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

European Core Technologies for future connectivity systems and components

Article Category

Article available in the following languages:

Przygotowanie Europy na erę robotyki osobistej

W ciągu najbliższych lat możemy spodziewać się rozkwitu rynku robotyki osobistej. W ramach finansowanego ze środków UE planu działania określono krytyczne kroki, jakie należy podjąć, aby Europa utrzymała się w czołówce tej wschodzącej rewolucji technologicznej.

Gospodarka cyfrowa icon Gospodarka cyfrowa

Wykładniczy wzrost szybkości przesyłania danych i ciągłe rozszerzanie zastosowań spowodowały stały rozwój sieci komórkowych. Podczas gdy standardy technologiczne 1G i 2G koncentrowały się głównie na telefonii głosowej, 3G i 4G uwzględniały już pojawiające się usługi szerokopasmowe. „Odnoszę wrażenie, że znów mamy do czynienia z początkiem dwóch innowacyjnych generacji”, zauważa koordynator projektu COREnect Gerhard Fettweis z Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie. „Oprócz większych szybkości przesyłania danych będziemy świadkami większej ilości nowych zastosowań robotycznych, najpierw dla firm, a potem również dla użytkowników prywatnych”.

Technologia wykrywania radarowego

Finansowany ze środków UE projekt COREnect powstał w celu ustalenia planu rozwoju technologii, aby pomóc europejskiemu przemysłowi przewidzieć i w pełni wykorzystać możliwości, jakie stwarzają technologie 5G i 6G. Na początek w ramach projektu zgromadzono ponad 100 specjalistów ze środowisk zajmujących się mikroelektroniką i telekomunikacją. Wszyscy byli zgodni co do tego, że technologie 5G, a także 6G, spowodują ogromny wzrost na rynku robotyki osobistej. Roboty te będą służyć do pomocy w szeregu zadań domowych, robieniu zakupów i świadczenia szeregu usług rozrywkowych. W ramach projektu omówiono mocne i słabe strony Europejskiej branży mikroelektroniki na potrzeby telekomunikacji oraz wskazano kluczowe wyzwania. „Zidentyfikowaliśmy dwie kluczowe kwestie wpływające na robotykę osobistą – opóźnienia i niezawodność”, mówi Fettweis. „Nikt nie chciałby stracić łączności, a tym samym kontroli nad swoim robotem”. Ponadto jako kluczową technologię wspomagającą na potrzeby przyszłych platform chipowych 6G Fettweis wraz ze swoim zespołem wskazali radar. Radar pomaga robotom w nawigacji i wykonywaniu swoich zadań. „Z uwagi na kwestie prywatności wszechobecność kamer nie jest idealnym rozwiązaniem”, dodaje. „Będziemy więc potrzebować technologii wykrywania radarowego. Musimy też dowiedzieć się, jak włączyć ją do platform chipowych”.

Robotyczny system operacyjny

Było to jedno z kluczowych wyzwań, na których skupiono się w ramach projektu COREnect. Zespół projektu zdał sobie sprawę z tego, że otoczenie pełne robotów emitujących sygnały echolokacyjne niczym nietoperze, budujące w ten sposób swoją orientację w przestrzeni, stwarzałoby wiele zakłóceń i wpływało na opóźnienia i niezawodność. „Gdyby jednak zaprogramować systemy radarowe robotów osobistych tak, by emitowały swoje sygnały tylko na żądanie, sytuacja miałaby się inaczej”, wyjaśnia Fettweis. Głównym zaleceniem płynącym z projektu COREnect jest zatem potrzeba zbudowania w Europie skoordynowanego systemu łączności, ze specjalnymi chipami do platform, przeznaczonymi zarówno do komunikacji, jak i do wykrywania. „Będzie to kluczowy wynik projektu COREnect”, zauważa Fettweis. „Oczywistym jest, że Europejscy naukowcy powinni samodzielnie zaprojektować cały system operacyjny na potrzeby robotyki osobistej nowej generacji, a nie tylko importować elektroniczne chipy z zagranicy i umieszczać je w swoich obudowach, jak to miało miejsce w przeszłości”.

Europejskie chipy platformowe

Dla Fettweisa projekt ten był pożytecznym sygnałem ostrzegawczym dla środowiska przemysłowego, który pojawił się w samą porę. Europa ma ogromną szansę na wykorzystanie okazji, jaką daje rewolucja w dziedzinie robotyki osobistej, którą przyniosą technologie 5G i 6G, o ile środowisko przemysłowe podejmie działania już teraz i zacznie budować unikalną platformę chipową. Pojawiły się już pewne zachęcające sygnały. Sukces konsorcjum projektu COREnect zaowocował uruchomieniem kolejnego finansowanego ze środków UE projektu, o nazwie COREnext. W styczniu rozpocznie się praca nad budową infrastruktury potrzebnej do stworzenia europejskiej platformy chipowej, która odpowie na nadchodzące potrzeby i wyzwania. „Robotyka osobista będzie ogromnym rynkiem”, mówi Fettweis. „Europa jest w naprawdę dobrej pozycji, ponieważ ma świetną reputację pod względem konserwacji i jakości. Ten projekt podkreślił znaczenie projektowania własnych chipów i posiadania do nich praw własności intelektualnej”.

Słowa kluczowe

COREnect, robotyka, komórkowy, 5G, radar, telefonia, dane, mikroelektronika

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania