Skip to main content
European Commission logo
polski polski
CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

BIM based fast toolkit for Efficient rEnovation in Buildings

Article Category

Article available in the following languages:

Sprawniejsze renowacje budynków dzięki nowym narzędziom internetowym

Dzięki nowemu zestawowi inteligentnych narzędzi prace związane z renowacją budynków staną się szybsze i tańsze, a także mniej uciążliwe dla mieszkańców.

Zmiana klimatu i środowisko icon Zmiana klimatu i środowisko

W renowację budynków zaangażowanych jest wiele osób – między innymi projektanci, budowniczy, zarządcy budynków i właściciele nieruchomości – których komunikacja bywa utrudniona, a używane przez nich systemy nie są kompatybilne. Może to prowadzić do błędów na etapie projektowania i realizacji projektu. W ramach projektu BIM4EEB naukowcy opracowali zestaw narzędzi i platformę internetową, które są interoperacyjne, mają wiele przydatnych funkcji i znacznie ułatwiają współpracę stron przy renowacji. Narzędzia zbudowane w oparciu o zasady modelowania informacji o budynku (ang. building information modelling, BIM) pomagają zaoszczędzić czas i pieniądze, jak wykazano w placówkach testowych w Finlandii, Polsce i we Włoszech. „W placówce demonstracyjnej we Włoszech zredukowaliśmy czas i koszty renowacji o 28 %”, mówi Bruno Daniotti, koordynator projektu i profesor Zarządzania obszarami zabudowanymi na Politechnice Mediolańskiej. Oszczędność energii pierwotnej wynosiła przy tym 38 %. BIM w normie ISO oznacza metodykę pracy wielobranżowych zespołów zadaniowych rozwijających we współpracy z innymi zespołami model informacyjny obiektu budowlanego w celu ułatwienia procesów projektowania, budowy i eksploatacji, umożliwiający stworzenie rzetelnych podstaw do podejmowania decyzji. Podmioty działające w sektorze budownictwa, w szczególności organy publiczne, wykazują rosnące zainteresowanie tym podejściem, którego przyjęcie w całej Europie przebiega nierównomiernie.

Widzenie przez ściany

W zestawie przygotowanym przez zespół projektu BIM4EEB znajdują narzędzia do szybkiego mapowania, które przy pomocy skanerów tworzą trójwymiarowy model budynku oparty na bardzo precyzyjnych pomiarach. Zestaw zawiera też skaner umożliwiający widzenie przez ściany. „Zbudowaliśmy skaner, zamknięty w małym pudełku wielkości smartfonu, wyposażony w czujniki do pomiaru temperatury, napięcia elektrycznego i sygnałów elektromagnetycznych, za pomocą którego można wykrywać w ścianach rury i przewody, których nie widać”, wyjaśnia Daniotti.

Zmniejszenie uciążliwości

Kolejną innowacją są okulary rozszerzonej rzeczywistości, które pozwalają użytkownikowi zobaczyć model BIM nałożony na rzeczywisty obraz budynku, po którym się porusza. „Zwykle w pomieszczeniach znajdują się meble, więc nie da się wykryć narożników przy pomocy skanera. To poprawia jakość modelu i sprawia, że jest dokładniejszy”, dodaje Daniotti. Narzędzie BIM4Occupants pozwala mieszkańcom budynku poddawanego renowacji dowiedzieć się za pośrednictwem aplikacji na smartfon, na kiedy planowane są poszczególne prace, a także uzyskać informacje o zużyciu energii i komforcie cieplnym. „Niektórzy czują się nieswojo, kiedy obca osoba przychodzi wymienić grzejniki w pokojach. Znam też ludzi, którzy przekładają wakacyjne wyjazdy, gdy widzą, jak budowlańcy stawiają rusztowania, bo obawiają się włamań. Mieszkańcy naprawdę doceniają fakt, że otrzymują informacje o planowanych działaniach – dzięki temu mogą dostosować do nich własne plany”, zauważa Daniotti.

Żywy model

W ramach projektu stworzono również platformę BIM w oparciu o wspólne środowisko danych i standardy otwartych danych. Pełni ona nie tylko funkcję repozytorium dla modelu i powiązanych zasobów, ale także zbiera dane z terenu budowy w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możliwe jest uaktualnianie modelu BIM o zmiany wprowadzane w rzeczywistym budynku. Zespół projektu BIM4EEB współpracuje z zespołem siostrzanego projektu SPHERE przy rozwoju cyfrowego partnerstwa w budownictwie poprzez dzielenie się wynikami swoich prac nad ontologiami – zestawami modeli dla określonej domeny. Badacze z obu projektów planują na jesień publikację białej księgi.

Słowa kluczowe

BIM4EEB, zestaw narzędzi BIM, renowacje budynków, modelowanie informacji o budynku, cyfrowy bliźniak

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania