CORDIS - Wyniki badań wspieranych przez UE
CORDIS

OMTLAB’s Real time positioning system for smart & flexible manufacturing

Article Category

Article available in the following languages:

Pozycjonowanie w czasie rzeczywistym umożliwia bardziej inteligentną produkcję

Dzięki elastycznej produkcji można zwiększyć jej wydajność i obniżyć koszty. W tym kontekście pewien finansowany przez UE projekt przyczynił się do wprowadzenia technologii systemu lokalizacji w czasie rzeczywistym do hali produkcyjnej.

Technologie przemysłowe icon Technologie przemysłowe

Dostawcy – na przykład producenci części samochodowych – muszą dotrzymywać niezwykle napiętych terminów. Części są produkowane na zamówienie i nierzadko trzeba szybko i sprawnie modyfikować linie montażowe, aby wyprodukować nowe elementy. „Dostawcy mogą odpowiadać za tysiące części, a przezbrojenie może zachodzić co 30 minut”, stwierdza koordynator projektu SUNSTONE Laszlo Jakab, z OMTLAB na Węgrzech. „Często mają bardzo niewiele czasu, aby wszystko poprawnie skonfigurować”. Dlatego zakłady muszą wiedzieć, gdzie w danym momencie znajdują się wszystkie ich zasoby. Do tych zasobów mogą należeć części składowe, maszyny na zamówienie i wykwalifikowany personel. Każdy błąd lub niedopatrzenie – na przykład zagubiona paleta lub wąskie gardło w produkcji – może prowadzić do opóźnień w realizacji zamówień i znacząco wstrzymać produkcję.

Wewnętrzne systemy pozycjonowania

Aby umożliwić taką elastyczną produkcję, węgierskie MŚP OMTLAB rozpoczęło około siedem lat temu prace nad systemem pozycjonowania wewnątrz pomieszczeń. Na zewnątrz budynków możliwe jest korzystanie z dokładniejszych usług pozycjonowania satelitarnego, wewnątrz pomieszczeń jest to jednak dużo trudniejsze. Technologia opracowana przez firmę OMTLAB opiera się na systemie lokalizacji w czasie rzeczywistym. Składa się on z elektronicznych „punktów zakotwiczenia”, które wykrywają impulsy o ultraszerokim zakresie pasma (UWB) emitowane przez etykiety UWB umieszczone na sprzęcie lub noszone przez personel. Impulsy te są przekazywane do centralnego serwera, który następnie dokładnie oblicza pozycje. Punkty zakotwiczenia mogą być instalowane nad liniami montażowymi 0 trochę jak konstelacje satelitów – co pozwala na dokładne pokrycie całego zakładu. Zebrane dane o pozycji mogą być wykorzystane do poprawy efektywności operacyjnej. Na przykład kierownicy linii montażowych mogą zobaczyć, gdzie występują potencjalne wąskie gardła lub gdzie regularnie dochodzi do opóźnień. „Pierwszy projekt pilotażowy uruchomiliśmy cztery lata temu”, mówi Jakab. „Współpracowaliśmy intensywnie z użytkownikami końcowymi, aby stworzyć solidny i niezawodny system, który będzie określał dokładne pozycje w czasie rzeczywistym”.

Korzyści technologiczne dla produkcji

Celem finansowanego przez UE projektu SUNSTONE było wprowadzenie tej prototypowej technologii na rynek. Udało się tego dokonać poprzez zwiększenie skali produkcji tak, aby sprostać wymaganiom użytkowników końcowych, oraz poprzez opracowanie realnego planu biznesowego. Zbudowano również infrastrukturę utrzymania i wsparcia dla klientów. „Ważnym aspektem projektu było umożliwienie skalowania naszego produktu”, zauważa Jakab. „Nie możemy przecież być obecni w każdym miejscu, w którym instalowana jest ta technologia”. W tym celu zidentyfikowano międzynarodowych partnerów dystrybucyjnych, którzy pomogliby wprowadzić technologię w nowych regionach. Wystąpiły jednak nieprzewidziane trudności, w tym przede wszystkim pandemia COVID, która doprowadziła do wielu przestojów i opóźnień w fabrykach. Mimo to zespołowi udało się zrealizować cele związane z przeprowadzeniem technologii z fazy pilotażowej do fazy komercyjnego wykorzystania.

Nie tylko dostawcy części samochodowych

Sukces projektu sprawił, że technologia ta jest obecnie wykorzystywana przez wielu dostawców z branży motoryzacyjnej. „Zaczęliśmy cztery lata temu od pilotażowego prototypu, a teraz mamy 10 komercyjnych instalacji na samych Węgrzech”, mówi Jakab. „Obecnie dążymy do ekspansji w całym regionie”. Kolejnym krokiem będzie między innymi rozwój ogólnoeuropejskiej sieci partnerów, tak aby firma mogła sprzedawać i instalować swoją technologię zdalnie. Firma szuka również odbiorców poza dostawcami z sektora motoryzacyjnego. „Dostrzegliśmy potencjał w dziedzinie energetyki, produkcji komponentów mechanicznych i generycznych centrów logistycznych”, mówi Jakab.

Słowa kluczowe

SUNSTONE, produkcja, motoryzacja, fabryka, logistyka, RTLS, UWB

Znajdź inne artykuły w tej samej dziedzinie zastosowania